Telegrafie - hloupé dotazy.

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Telegrafie - hloupé dotazy.

Příspěvek od IkaSGC » 11.01. 2015, 14:58

Zdravím, mám čistě amatérský hloupý dotaz.

Proč je telegrafní vysílání které chytám převážně (90%) jen v těsné blízkosti 7Mhz ? Navíc je tam na šíleně málém frekvenčním rozsahu (na příjmači R4 cca 2mm posuvu jemného ladění) šíleně moc spojení naráz takže odchytit jen jedno konkrétní je skoro nemožné. Proč tomu tak je ? :)

Dále by mne pak zajímalo pokud bych si udělal koncesi.... Jsou na telegrafii vyhrazeny jen určité frekvence nebo kdybych dejme tomu chtěl telegrafovat se známým tak se můžem usadit kdekoli? (je mi jasné že asi ne ale...)?

Jaké jsou možnosti a zákonitosti v telegrafii ? :) Je mi jasné že Google najde spoustu textů ale lépe to asi pochopím od někoho zkušeného. :) Ale pokud by někdo vědel o nějakém odkazu kde to je pěkne vysvětleno pro hlupáky tak si rád přečtu. Díky. :)
JirkaK

Re: Telegrafie - hloupé dotazy.

Příspěvek od JirkaK » 11.01. 2015, 15:19

Důvod je jednoduchý - v praxi se už dnes telegrafie používá pouze v radioamatérském provozu, profesionálové ji před zhruba patnácti lety definitivně opustili. Moderní digitální komunikace je holt dokonalejší a méně uživatelsky náročná.
Pokud získáš radioamatérské oprávnění, vysílat můžeš pouze v kmitočtových pásmech přidělených radioamatérům. Jinde ne, ta zkrátka patří někomu jinému (rozhlasu, lodní nebo letecké dopravě, atd).
Telegrafie se používá jen v části amatérských pásem. Na R4 hledej mezi 1810 - 1850kHz, 3500 - 3600kHz, 7000 - 7040kHz, 10100 - 10150kHz. Za nimi směrem k vyšším kmitočtům potom dalších cca 150 - 200 kHz vždy následuje "fonický" úsek, kde se používá SSB modulace (mimo "třicítky", tedy 10100kHz, kde je pouze telegrafie) .
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Telegrafie - hloupé dotazy.

Příspěvek od IkaSGC » 11.01. 2015, 16:03

Aha... A jak se tedy dá vůbec ta telegrafie naladit když je na tak šíleně malém úseku tolik moc telegrafistů ? Já kdybych se s tou R4 chtěl zaměřit čistě na jedno vysílání v tom 7000 - 7040kHz pásmu tak nemám šanci. A případně kdybych tedy měl koncesi tak bych nejspíš využíval tyto vysloužilé stroje tedy R4 a RM-31, je redy vůbec reálné na RM-31 vysílat telegrafii tak aby po mě neskočila tuna daších že se jim plancu do kmitočtu? Přeci jen R4 a RM-31 nemají až tak šíleně přesné ladění jako ty nové digitální zmetky...
JirkaK

Re: Telegrafie - hloupé dotazy.

Příspěvek od JirkaK » 11.01. 2015, 17:40

Je to jednoduché. Předpokládám že přepnuto na A1 máš. Na rádiu máš knoflík, který je označen jako "šířka pásma" a který máš teď po pokusech s rozhlasem nejspíš ještě otočený na doraz dolů. To je nejširší pásmo, vhodné pro rozhlas. Pro telegrafii můžeš pásmo zůžit, čili otáčet tím knoflíkem dál nahoru. Stanice půjdou odladit od sebe, ale naladění bude ostřejší. Při nejužším pásmu, na doraz po směru ručiček, už asi budeš mít při naladění trochu problém, ale chce to jen cvik - nezapomeň, že hlavní ladicí knoflík slouží jen pro hrubé naladění a dole je knoflík s převodem, "jemné ladění". Knoflík záznějového oscilátoru natoč na prostředek, nebo jednu čárku pod střed. Zkušení telegrafisté také mají vycvičené uši tak, že fungují jako dodatečný filtr - dokážou sledovat jednu stanici při rušení druhou, která je o kousek vedle a má jiný zázněj.
Také musíš vypnout AVC a knoflík VF zesílení otočit doprava tak, až uslyšíš šum. Nejlepší je nf zesílení nastavit asi na 2/3 až 3/4 maxima a hlasitost potom regulovat vf zesílením.
Pro poslech SSB fonického provozu natoč knoflík záznějového oscilátoru jednu čárku pod střed v amatérských pásmech a jednu čárku nad střed v profesionálních pásmech. Šířku pásma doleva, asi jednu - dvě čárky od konce stupnice ( mírně zůžené pásmo) a potom musíš po naladění stanice pečlivě nastavit vf zesílení, aby nebyla zbytečně silná a zkreslená, případně jemným laděním ještě poopravit.
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Telegrafie - hloupé dotazy.

Příspěvek od IkaSGC » 11.01. 2015, 21:45

JirkaK píše:Na rádiu máš knoflík, který je označen jako "šířka pásma" a který máš teď po pokusech s rozhlasem nejspíš ještě otočený na doraz dolů.
Šířku pásma vím vím.... Problém je že tam pak naladit nějaký detail je takřka nemožné. Možná je to jen o cviku no. Jenže pokud si tu šířku pásma řekněme za-zoomuju na max tak pak milimetr pootočení jemným laděním ujedu v Hz doslova kilometry. To by chtělo ještě Jemné ladění jemného ladění a ani to by asi nestačilo. :D

Kdyby to mělo aspoň digitronový display který by ukazoval frekvenci. Na té stupnici je to doslova plus mínus autob..... no spíš nákladní vlak. Ale je to sranda to určitě. :D Kámoš má doma lambdu 5 tak už zvažujeme nad koncesí. Zajímalo by mě jak se ladí na té RM-31 frekvence na které chci vysílat. Jak to na ní naladit tak abych nerušil ostatní telegrafisty (netřeba se obávat nemám ji doma a nejsu pirát :D čistě teorie)?
Emwec
Příspěvky: 102
Registrován: 22.10. 2011, 17:03

Re: Telegrafie - hloupé dotazy.

Příspěvek od Emwec » 11.01. 2015, 22:18

Pomalu ale jistě se dostáváš k poznatku že R4 je k poslechu amat. vysílání velmi nepohodlný - je to o něm všeobecně známo. To už je lepší ta Lambda. Existuje jednoduchá úprava která ladění ulehčí, myslím že ji navrhl OK 1 IKE, zkus si to vyhledat. RM 31 se neladí plynule ale přepínáním krystalů, to je něco jiného. S vysíláním zkušenost nemám a poslouchám jenom fonii samozřejmě přes zázněják ale poslech je na ní o dost pohodlnější než na R4, má ale složité napájení, nevyráběl se k ní origo síťový zdroj a pochybuju že bys ji provozoval na rotační měniče. Luxusní ladění amatérů je na ruském přijímači R 250, ten je z těch vojenských aparátů nejlepší, já už nic jiného na KV ani nezapínám. Jo dobře to jde i na zpětnovazebním válečným Tornu E.b ale toho pouštím svátečně...
JirkaK

Re: Telegrafie - hloupé dotazy.

Příspěvek od JirkaK » 12.01. 2015, 08:02

R250M mám taky a je to výborné rádio, zvlášť na to že je konstrukčně přes padesát let staré, podobně jako R4. Ale na telegrafii ta R4 docela stačí, v podstatě je na ni stavěná. Nějakou dobu jsem ji taky na poslech amatérských pásem používal, chvíli dokonce i s QRP vysílačem. Šlo to, je to skutečně hodně o cviku. S fonií je to už horší.
Stupnici má R4 celkem dobrou, nevím jak lambda 5, tu znám jen letmo, ale lambda 4 je na tom se stupnicí daleko hůř.
Jinak s RM31 je to jak píše Emwec, je tam cosi jako jednoduchá syntéza z dekadických krystalů, takže se tam dají volit MHz, stovky kHz a desítky kHz přepínači a ještě to jde o něco málo rozladit na obě strany.
Moderní transceivery jsou samozřejmě trošku o něčem jiném. Pokud nejde o nejočesanější základní model, mají telegrafní filtr o šířce pásma kolem 500Hz a s ním se zkrátka naladíš tak aby jsi nikoho neslyšel. Takový slušný minimální rozestup bývá alespoň 1 kHz. Chvíli posloucháš, jestli už tam není provoz (může tam už někdo být a poslouchá protistanici kterou neslyšíš) , potom dáš parkrát "QRL?" a když se nikdo neozve, můžeš začít vysílat.
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Telegrafie - hloupé dotazy.

Příspěvek od IkaSGC » 12.01. 2015, 15:36

Takže když to tak shrnu na hromadu, plyne z toho že bych si měl časem na hraní pořídit R250ku. Což dá práci to udělat tak abych ju někde vůbec našel ke koupi a zároveň mě moja nezabila že sem domů zase dotáhl krám a utratil za něj takové peníze. A jako další zjištění se dá říci že s RM31 by se teoreticky dalo s koncesí krásně telegrafovat a nemusel by to být takový problém naladit zvlášť když by protistanice byla zase RM31 ? Je tak ? :)

Teď už zbývá naškudlit peníze a omylem zakopnout na internetu na RM31, pak časem pořešit koncesi a je to. :D

Napadá mě ale další dotaz. Dejme tomu že už máme doma vysílací kraxnu která pracuje a jdu si tedy udělat koncesi. Vím že kdysi v dávných dobách to bylo tak že kolega se zeptal kolegy jestli nechce koncesi a ten řekl "tak když už tam jdeš tak mi taky jednu vem" a bylo to. Dnes je to ale horší a už jsem i pátral na internetu co to cca obnáší. Háček je ale v tom dostat z té haldy informací tu praktickou stránku. Tedy co v praxi je nutno umět na zkoušky pro koncesi. Stáhl jsem si z jedněch stránek dokument který má obsahovat údaje o tom co je potřeba umět a znát ale samotný dokument má 382 stránek. Otázka je tedy následující, opravdu je potřeba na koncesi tolikých informací z elektroniky atd.? Co se u zkoušek probírá v REÁLNÉ PRAXI? Pokud by člověk musel do sebe natlouct těch skoro 400 stránek tak to ja skoro jako podruhé maturovat z dvouletého nádstavbového oboru. Kde leží ta pravda ?
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Telegrafie - hloupé dotazy.

Příspěvek od Milan » 12.01. 2015, 15:50

Co je potřeba umět k získání koncese je napsáno zde:
http://www.crk.cz/CZ/SPOLKYC
Též je dobrá kniha Radioamatérský provoz a předpisy od Jiří Peček.
Zkouška z telegrafie se již nedělá.
Asi nejhorší je se naučit kmitočtové tabulky.
Zkouška je formou testu, avšak pro toho kdo se nepřipraví bude i toto obtížené.
RM31 má při CW perfektní tón, bohužel ladění přepínači stěžuje obsluhu při prohledávání pásma. Ale dá se na to zvyknout.
Odpovědět