AUDION - stavebný návod

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Heptoda » 30.05. 2016, 20:17

AURORIX píše:... radšej si teda budem stavať skúšačky a voltmetre :twisted:
Tak trochu jsem si myslel, že toho je k tématu (otázce) na prvé stránce dost, tož jsem to odbočení ke zkoušečkám za natolik zlé neměl. Neboť, jak se říká, vše souvisí se vším. Inu, stalo se. Za sebe se omlouvám a "odplouvám" jinam.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Jan55 » 30.05. 2016, 21:39

AURORIX píše:... radšej si teda budem stavať skúšačky a voltmetre :twisted:
Takém se omlouvám za narušení tématu :oops: H.W.
AURORIX
Příspěvky: 8
Registrován: 24.05. 2016, 20:34

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od AURORIX » 31.05. 2016, 07:37

... nevadí páni, čo som potreboval, som sa dozvedel.

Pokračujte v diskusii, aj tá je zaujímavá :thumbsup:

B.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Franta » 01.06. 2016, 08:25

Vidím, že jsem tu také něco narušil, a tak k mému slibu, že sem dám schéma elektronkové zkoušečky svitkových kondenzátorů podotknu následující:
Kdo má klubové časopisy Radiojournal, najde ten článek se schématem zkoušeče v čísle 44 na straně 12. Pro ty, co starší sešity RJ nemají, text článku zkráceně přepíšu a se schématem zanedlouho pověsím na svůj osobní web http://nostalgyradio.cz/ kde si nemusím vyčítat, že něco narušuji.

K doutnavkové zkoušečce od Mirka Berana - V Beranově návodu je řečeno, že zkoušečka při zkoušce "použitelného" svitklu bliká v pomalém rytmu. Nebudem si nic namlouvat, sebepomalejší rytmus blikání znamená, že se zkoušený svitek přece jen vybíjí kvůli svému svodovému odporu a aťsi je hodnota toho svodového odporu sebevětší, svod tam je. J. Pulchart uvádí hodnotu 1000 MOhm jako minimální (?) hladinu použitelnosti svitku.
Zkoušečka podle Pacáka odhalí svodový odpor řádově miliardy (!!!) MOhmů, jak uvádí v textu návodu z r. 1944 autor.
Jiří Pulchart psal svůj článek na Radiohistorii jako reakci na můj článek v Radiojournalu (jeho ústní sdělení) a hlavním tématem byla jeho kritika nízkého měřicího napětí v popisovaném zkoušeči - kolem 45V.
Jeden z možných pohledů z jiného úhlu: když budeme zkoušet svitky pro bateriová elektronková nebo polovodičová rádia, kde jsou svitky dimenzovány na napětí cca 100V, tak je při zkoušce napětími doporučenými v článku Jiřího Pulcharta spolehlivě zničíme...
Tož tak. Rovněž odplouvám jinam...
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od mezifrekvence445 » 01.06. 2016, 14:03

Pro pisatele Frantu. /to kdyby náhodou zase plul kolem K těm blikajícím doutnavkám.
Doporučuji si něco přečíst na téma RELAXAČNÍ OSCILÁTOR ,to pro pochopení věci.
I kdyby měl kondenzátor svod "miliardy megaohmů :D :D :D " tak ta doutnavka poblikávat bude.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Jan55 » 01.06. 2016, 16:45

mezifrekvence445 píše:Pro pisatele Frantu. /to kdyby náhodou zase plul kolem K těm blikajícím doutnavkám.
Doporučuji si něco přečíst na téma RELAXAČNÍ OSCILÁTOR ,to pro pochopení věci.
I kdyby měl kondenzátor svod "miliardy megaohmů :D :D :D " tak ta doutnavka poblikávat bude.
Tak já tedy nevím, ale když zapojím do zkoušeče nový kondenzátor, tak to blikne na začátku a pak zhasne a nebliká. Dělám něco blbě? Starý kondík buď svítí hodně, nebo trochu, případně bliká.
Tak jak to tedy je :?:
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Franta » 02.06. 2016, 09:15

Jan > nestavíme oscilátor, ale zkoušečku kvality dielektrika.
Údaj o "miliardě megaohmů" je citace od Pacáka, což je dodnes na slovo vzatý odborník který netrpěl vtěrnou žvanivostí. Skutečně kvalitní svitek poblikávat nebude!
Relaxační osciLátor je zapojení pro výrobu periodických kmitů a funguje na základě otevření se tranzistoru nebo elektronky při dosažení definované hladiny napětí na kondenzátoru. Tj když napětí na kondenzátoru dosáhne určité hodnoty, otevře se nelineární prvek (VÝBOJKA, dioda, tranzistor) a kondenzátor se vybije. No a ta výbojka (doutnavka) přitom vybíjení blikne.
Mezifrekvence, jak je jeho zvykem, zkouší nasazovat psí hlavu...
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Viktor » 02.06. 2016, 12:00

Jen o relaxáku: Je-li R a C v sérii a k C přidám paralelně třeba doutnavku, tak mam nejjednodušší relaxační generátor (pilový průběh). Časovku určuje R a C. Mimo jiné je frekvence závislá i na přiloženém napětí a zápalným napětí doutnavky.

Co ten audion? Už chodí? Když jsme si před rokem zkoušel postavit jednolampovku, tak se mi osvědčila flaštička EF80. Cívku jsem měl vzduchovou a ZV jsem řídil potenciometrem. Na kus drátu jsem na to v Liberci drapnul jakš takš čitelně Liblice. S lepší anténou by bylo samozřejmě víc muziky.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Franta » 02.06. 2016, 12:40

Článek o zkoušení dielektrika svitkových kondenzátorů s rámcovým návodem na stavbu měřiče svodového podporu s ručkovým indikátorem jsem dnes pověsil na svůj web http://nostalgyradio.cz/
Text článku a schéma jsou umístěny v mém Blogu. Případné dotazy nebo připomínky k tématu prosím pište do Vzkazovníku tamtéž, tady by se zlobili, že plevelíme téma.
AURORIX
Příspěvky: 8
Registrován: 24.05. 2016, 20:34

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od AURORIX » 02.06. 2016, 20:59

Zdravím páni,

audión fachčí, na kus drôtu. Rád by som urobil odbrumovač - žeravenie elektrónok, ale neviem, aký trimer by bol najlepší. Najvýkonnejší, čo som kúpil - cca 200 ohmov, chudák zhorel. Žeraviace napätie som usmernil mostíkom, ale napätie pokleslo pri záťaži na cca 5 V a efekt nebol presvedčivý.

EF 80 je super, teraz mám kaskódu s E88CC následne samostatný detektor s E88CC a potom NF.

B.
Odpovědět