Tesla 624A Chorál

Vše okolo historických rádií
Mourek
Příspěvky: 26
Registrován: 01.09. 2020, 09:32

Tesla 624A Chorál

Příspěvek od Mourek » 01.09. 2020, 11:45

Dobrý den,
byl bych moc rád, pokud byste mi poradili nebo mě navedli, co ještě vyzkoušet a proměřit. Děkuji.
Rádio je pozůstalost, nebude se prodávat, chtěl bych ale aby fungovalo.

Závada se projevuje prakticky od zakoupení, tedy přes 60 let. V prodejně to tehdy zdůvodňovali nedostatečnou anténou. Projevovalo se to stejně ale i s jejich anténou v obchodě... Rádio bylo proto prarodiči používáno pouze jako zesilovač pro gramofon.

Závady:
- Silné stanice na SV1, SV2 vrčí (Dechovka, ČRo Dvojka). Slabší (nějaké zahraniční večer) nikoliv. Stejně tak nevrčí ty silné, pokud nejsou plně nalazeny. Ačkoliv píšu silné stanice, přesto se magioko nerozsvítí více než odhadem na 30%. U těch slabých se ani nehne.
- Stanice (Polská) na DV hraje poměrně srozumitelně, ale hlasitost musí být zhruba 70%, aby byla slyšet. Stanice ČRo Radiožurnál (270 khz) také hraje, mnohem slaběji, lze slyšet při 100% hlasitosti. Magioko nereaguje na polskou ani českou stanici.
- KV1, KV2 hrají, i přes den, v noci odhadem cca 20 stanic na rozsah. Magické oko se ani nehne. Hlasitost musí být zhruba na 70%. Některé stanice hulákají poměrně hodně, více než jiné, magioko nikdy nereaguje.
- Neuvěřitelně se hřeje koncová 6L31. Ačkoliv zvuk se nezdá být zkreslený, tahle elektronka hřeje 4x více než ostatní, ten žár z ní je i cítit.
- Vyšší napětí celkem všude, zejména anodová napětí 6CC41, nebo napětí u odbrumovače.

Stav:
- Jsou vyměněny všechny asfaltové kondenzátory za svitkové žluté, také všechny elektrolyty, zůstaly prakticky jen laditelné ve vstupních a oscilačních obvodech (C26, C27 vyměněny také). Ladící kondenzátor byl demontován, rozebrán až na ložisko, narovnán, proměřen. S kapacitou a bez zkratu. Kondenzátory na vstupu tvořící odlaďovač byly taky vyměněny.
- Rádio je nově sladěno (pomocí ruského multimetru C4323, má generátor 468 Khz). Tedy vstup, oscilátor, mf a odlaďovač mf. Rádio bylo puštěno i před obměnou součástek a sladěním. Hrálo vše kromě DV, celkově méně citlivé, DV nehrály vůbec, a k tomu to celé vrčelo kvůli svodům kondenzátorů. Magioko nereagovalo.
- Všechny cívky proměřeny, jsou přiletovány, jejich odpory odpovídají. Veškeré přepínače také překontrolovány, ještě bych chtěl ale překontrolovat P6, P7 (vstup pro gramo a magnetofon). Je totiž slyšet rozdílná intenzita "vnitřního" brumu při maximální hlasitosti, když je přepnuto na gramo nebo magnetofon (svod na zem?).
- Pokud se před nebo i za C28 na vstupu (tedy na G1 heptody ECH81) přiloží třeba jen 5 cm drátu, brum silných stanic na SV1, SV2 téměř ustane, zároveň se ale mírně sníží síla signálu. Odhad: -20% signálu, -90% brumu. Co je to za jev? Rozladí se vstup, ale kam uteče ten brum? U KV ten drát jen sníží signál, u DV mírně zesílí. Na KV ani DV ale není nikdy tak silná stanice, ani byl slyšet brum. Ten brum je odhaduji 50 nebo 100 Hz.
- neutralizační laditelný kondenzátor C34 (původně max 5,5 pF) je vyměněn za větší ladící, nynější hodnota je cca 35 pF (!). Při této hodnotě je zvýšena citlivost, hrají i DV (jinak nikoliv) a je vyšší řídící napětí D1, D2 na 6B32. Také magické oko teprve začíná reagovat alespoň na ty silné stanice na SV1, SV2. Stále je to jen zmíněných 30% vybarvení, ačkoliv stanice "řve".
- Evidentně nefunguje AVC, předpětí je cca -1,9V, z mf zesilovače ale silnější napětí nedostanu.
- Kromě AZ11 mám další 3 sady všech elektronek, nové kusy. Jednu sadu jsem vyměnil, stav stejný.
- Vím o vyšším napětí 133 V Ug2 na 6F31, má být 85 V, mezní hodnota je 125 V. Dočasně jsem odporem srazil na cca 33 V (jiný odpor nemám), také beze změny.
- Jako anténa je používána magnetka od skeneru položená na radiátor. Tady v Ostravě máme přímo vysílač ČRo Dvojky, Plus a Dechovky (zmíněné silné stanice na SV).
- "Oddalovací" mechanismus 1. MF transformátoru funguje.
- Hodnoty odporů proměřeny, není větších odchylek než 10%. Přesto bych chtěl silné odpory na vstupu zvětšit, ve snaze zmenšit anodová napětí.

Přikládám schéma, červeně jsou dopsány naměřené hodnoty, za lomítkem je střídavé napětí. Měřeno s UNI-T 61D (true rms). Jsou uvedeny i napětí na všech cívkách.
Děkuji za jakoukoliv radu nebo námět, co dále proměřit. :thumbsup:
Přílohy
choral-624a.jpg
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 871
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla 624A Chorál

Příspěvek od Milan » 01.09. 2020, 17:14

Podle popisu se domnívám, že závada v přijímači není skoro žádná :-)
6L31 se hřeje víc, to je celkem normání. Je dobré změřit její anodový proud - provede se to následovně: za provozu přijímače se připojí paralelně miliampérmetr k primáru výstupního trafa. Rádio pochopitelně přestane hrát, ale hodnota proudu nesmí být vyšší než je ve schématu.

Brum podle popisu závady působí jako modulační, vyskytuje se v blízkosti vysílačů a v místech s vyšším vf polem, boj není snadný, někdy pomůže anténu naopak zkrátit, zařadit atenuátor, nebo rozladit mezifrekvence...(když už ne se přestěhovat :-) ) Také bych zkusil řádné uzemnění a síťový filtr.
Ale v brzké době vypnou silné vysílače i v ČR a bude po problému.

Napětí pro AVC se dá měřit multimetrem, při vyšších úrovních vf signálu bude stoupat jeho záporná hodnota. Pokud ne, bývá vadná dioda, její vazební kondenzátor. Avšak v tomto případě bych skoro na 100% tipoval, že je vadná 6F31, ty trpí na mřížkovou emisi.
Svitokové vidím, že jsou všechny nové... Též je dobré prověřit odpory u ECH81 M8 v obvodu AVCa 50k svod, při zvýšené hodnotě vyměnit. Oscilační napětí je nízké, ale záleží čím a jak je měřeno...
Peca
Příspěvky: 139
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla 624A Chorál

Příspěvek od Peca » 01.09. 2020, 18:12

Při slaďování se dalo najít maximum u všech mf laděných obvodů? Jak probíhalo slaďování oscilátoru a vstupu s generátorem, který umí dát jen mf kmitočet?

Vrčení při příjmu silných SV stanic může způsobovat i místní rušení v síti, zkusil bych rádio zapnout v jiné budově.

Při nejlepší vůli mě nenapadá, co si představit jako anténu typu "magnetka od skeneru položená na radiátor", ale jako vhodná anténa pro lampové rádio to moc nezní.

Jinak při vyhledávání podobných závad používám generátor s regulací výstupní úrovně. Srovnáním s jiným rádiem podobné konstrukce se určí, jaká úroveň z generátoru připojená do určitého bodu rádia vytvoří na detektoru určité napětí.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 154
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Tesla 624A Chorál

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 02.09. 2020, 08:05

Celkově zvýšená naměřená napětí - v síti už holt není starých dobrých 220V, ale 230V; bohužel mnohdy i zřetelně víc.

Vrčení u silných stanic - toto rádio nemá řádně blokovanou usměrňovačku už od výroby, viz poznámka, že toto rádio vrčelo na silných stanicích už jako nové. Je to jeden z častých problémů, usměrňovací dioda vyzařuje trs harmonických 50Hz až do svého mezního kmitočtu. Zablokování usměrňovačky dvěma kondensátory (aspoň 2k5 na alespoň 1000V) často pomůže téměř zázračně.

Pro příjem DV - SV - KV je podstatné kvalitní uzemnění či řádná protiváha. Jinak je protiváhou i sebekvalitnější anteny kapacitně (přes síťové trafo s rušící usměrňovačkou) vázaná elektrovodná síť, se vším RF smogem, kterého je čím dále tím více plná. Připojení dobrého uzemnění též pomůže přímo zázračně.

Toť vše, co mne k danému tématu zrovna napadá.

Hodně zdaru!
Mourek
Příspěvky: 26
Registrován: 01.09. 2020, 09:32

Re: Tesla 624A Chorál

Příspěvek od Mourek » 02.09. 2020, 08:52

Děkuji velmi za všechny reakce.
Měření proudu jsem se bál, večer jsem se na to vrhl. Omylem jsem při měření ampérmetr zřejmě přiložil jedním koncem před C57, nikoli za něj na anodu. Napětí pro anodu 255 V (před R36) jsem tak přes ampérmetr poslal na 10 vteřin na oba RC články, do reproduktorů a na katodu 6CC41. Na měřáku jsem viděl proud cca 0,5 A a pod rukama se z čehosi zakouřilo (zřejmě krabicový C58 na 160V). I po přerušení měření, stanice která dosud hrála utichla, zvuk začal hlasitě šumět i po otočení regulátoru hlasitosti na nulu. Vypnul jsem, odpojil ze sítě a smířil se s tím, že jsem odrovnal reproduktory, kondenzátor, elektronku a možná vf trafo. Nic jsem ale neviděl ohořelé. Zapnul jsem po chvíli a rádio hraje, možná lépe než předtím. Všechny reproduktory hrají, rádio se mi zdá být hlasitější a zvuk čistější. Už po otočení regulátoru hlasitosti z nuly o cca 2 cm znějí silné stanice na SV dostatečně silně na běžný poslech. Měření č. 2 :) dopadlo s výsledkem: anodový proud 6L31 je 49 mA (má být 36 mA), což si myslím je v toleranci. Byl jsem rád, že to hraje, po vypnutí byl teplejší krabicový C58, možná odešel, proměřím ho a změřím kapacitu. Nenapadá Vás, k čemu došlo? Nemůžu uvěřit, že hlavní reproduktor přežil 253V, byť přes R42 320 ohm.

Včera jsem nahradil 6F31 za novou, nikdy nepoužitou. Výsledek stejný jako s původní. Ještě mám dvě nepoužité 6K4P. Zatím jsem neměl odvahu je tam dát. Vrčení a necitlivost magioka se údajně projevuje od zakoupení v obchodě, jsme prvními majiteli. Nepředpokládám, že by to už tehdy prodali s polofunkční 6F31 a já po letech koupil další vadnou. Odpory M8 v AVC v pořádku, 50K ECH81 také a uzemněn. Napětí oscilátoru včera měřeno na mřížce triody ECH81 dvěma měřáky: UNI-T 61D: -7,3V a čínský Lomvum DM616: -9,1V. Zapomněl jsem zmínit, že rádio nikdy neuzemňuji, včera jsem ho uzemnil na kolík zásuvky, výsledek: u silných stanic na SV brum zesílí, magioko mírně více rozsvítí (asi tím brumem). DV více vrčí (magioko nerozsvítí), KV beze změny příjmu, magioko taky nerozsvítí.

Při slaďování u všech mf cívek se dalo najít maximum, slaďováno od konce s připojováním kondenzátoru na sousední cívku, cívky 1. mf obvodu byly od sebe oddáleny. Zdroj připojen přes kondenzátor přímo na mřížku heptody a odpojen vstupní obvod. Výsledek odečítán z voltmetru připojeném na výstup pro externí repro a zároveň podle sluchu pískotu. S oscilátorem se moc nehýbalo, zkontrolováno multimetrem - změřena frekvence (frekvence stanice + mf kmitočet) v oscilačním obvodu na R4. Později jsem zjistil, že frekvence na anodě heptody je o cca 20 hz menší. Má se měřit asi přímo na anodě, tedy to co jde na primár cívky 1. mf obvodu, že? Vstup byl sladěn stylem - naladit slabou stanici, oddálit od sebe cívky 1. mf obvodu a laditelným kondenzátorem v obvodu vstupu doladit opět, aby byla slyšet. S jádry cívek jsem hýbal snad jen u KV. Taková zvláštnost - ačkoliv se předpokládalo, že lze jádry točit ze spodu přijímače, jsou tam i výřezy v plechovém stínícím krytu, někdo od novoty zřejmě z pohodlnosti zašrouboval jádra z horní strany. Přes horní otvory jsou napájené kondenzátory vstupu a oscilátoru, nelze s tím točit a ze spodku, kde je přístup, chybí v jádrech zářezy pro šroubovák... Z horní strany je to navíc dost zalité voskem. Anténa je magnetická, s protiváhou, určená pro rádiový skener, určená pro poslech např. radioamatérských kmitočtů. Je sice pro 25 - 1300 MHz, tedy přesně opak co superhet potřebuje. Krokodýlkem je zkratován střed i stínění kabelu antény, hraje to dobře, po přichycení na topení to zesílí signál pořádně. https://www.conrad.cz/p/albrecht-61680- ... sna-251119

Zajímalo by mě:
Je úroveň napětí signálu na primáru 1. mf obvodu dostatečná? Jde o střídavých 36 mV. Chyba bude asi kolem směšovače a mf obvody nemají co zesilovat.
Je vhodné v napájecí části nahradit odpory za větší? V současnosti jde např. na 6CC41 150V místo 110V a 203V místo 145V. Jedinou výjimkou je G2 heptody směšovače, tam jde jen 88V místo 90V.
Jak se dá vysvětlit, že přiložením kusu drátu na G1 heptody směšovače se téměř ztratí brum silných stanic na SV? To tam mám přiletovat kus drátu s volným koncem? :o :lol:

Chystám se ještě odpojit R12, R13, R14 (tj. magioko, srážecí odpor, demodulovaný signál) a měřit napětí AVC. Opravdu si ale myslím, že slabý signál (malé napětí) jde ze směšovače a mf obvody z toho mála 36 mV zázrak neudělají. Na demodulaci to stačí, na AVC nikoliv. A brum tam je proto, že nefunguje AVC a silné stanice jsou přebuzené. Tím si vysvětluji to odstranění brumu přiložením drátu na vstup (a tím zeslabení silné stanice na vstupu). Když přepínám z KV nebo DV na SV, musím na cca 80% vytočenou hlasitost ubrat na cca 20%.

reakce na předešlý příspěvek Vratislava:
Raději se hloupě zeptám, kam prosím přesně zapojit ty kondenzátory na usměrňovačku?
K potlačení bručení jsem už nahradil C61, který překlenuje polovinu anodového vinutí. Ale jak zmiňujete, je to zřejmě od výroby nedostatečné a nevhodné pro příjem místních vysílačů.

Děkuji za případné odpovědi.
frana
Příspěvky: 34
Registrován: 17.06. 2015, 21:18
Bydliště: Rtyně v Podkrkonoší

Re: Tesla 624A Chorál

Příspěvek od frana » 02.09. 2020, 13:58

Zdar, to co píše Vráťa skutečně funguje tak jak píše. Ještě bych zkusil prohlédnout součástky okolo potenciometru R40 (100 Ohmů) a zkusit s ním "zatočit", připadá mi, že má mít "odbručovací" funkci, tj. přimíchat do cesty užitečného signálu brum v protifázi.
Vladimír ok1mrs
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 871
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla 624A Chorál

Příspěvek od Milan » 02.09. 2020, 15:23

Ta anténka kterou připojuješ k g1 heptody, držíš holý drát v ruce, nebo se to chová stejně i když ten drát pustíš ? Co udělá když připojíš kondenzátor 5pf mezi g1 a kostru ?
Napadla mi ještě taková drobnost, neutralizační trimr má vyšší kapacitu, pak se chová jako stupeň se zpětnou vazbou a může to být zdroj problému. 6K4P lze v tomto přijímači použít jako náhradu za 6F31, g3 a katoda jsou spojeny.
Prostuduj si servisní návod jak tento trimr správně nastavit. Pokud jej nemáš, můžeš si stáhnout na oldradio.cz návod pro Tesla 628A, postup je stejný. Dále je uvedeno celé sladění přijímače. Pro slaďování je možné použít i levný vf DDS generátor z Aliexpress, pokud nemáš jiný lepší k dispozici.
Mourek
Příspěvky: 26
Registrován: 01.09. 2020, 09:32

Re: Tesla 624A Chorál

Příspěvek od Mourek » 03.09. 2020, 08:06

S odbrumovačem jsem už točil, má vliv pouze nepatrně. Šteluje se při plné hlasitosti a při přepnutí na gramo nebo magnetofon. Mám to rádio otevřené už skoro dva roky, je v původním stavu a sladěné asi stejně jako předtím.

Nejvíce pomohla právě změna neutralizačního C34 za větší. To podstatně zesílilo signál. Nyní tam je ladící tuším od 10 - 120 pF a právě při hodnotě 35 pF je příjem nejlepší, více nebo méně příjem zhorší (v určité poloze dojde dokonce zřejmě k rozkmitání 6F31 - "žbluňkne zvuk" a magioko se myslím celé rozsvítí...). Citlivost porovnávám s přehledovým rádiem Sangean 909X. Zejména na krátkých vlnách i to co sotva zachytí Sangean, hraje na Chorálu také, ale s magiokem to nic nedělá - ani když naladím o kousek dál podstatně silnější stanici - modlitby apod. :lol: Pokud je drát krátký cca do 20 cm, musím ho držet. Stačí i nožka např. od nezapojeného kondenzátoru, který jen držím. Pokud je ale připojen měděný drát 0,75 mm2 délky cca 50 cm, brum se sníží i bez toho, abych se drátu držel. Delší drát než zhruba 50 cm zase brum zesiluje. Návod na 628 i 624 mám už dlouho, kompletně přečtený. Dále slaďovat to už asi nemá cenu, chybí napětí pro AVC. Kondenzátor 5 pF mezi g1 směšovače a zem zkusím v pátek zapojit, už jsem ale kdysi zkoušel takto zapojit větší kondenzátory (150N) a rádio utichlo úplně. Nikde na internetu nemohu najít, jaká úroveň signálu má být na cívkách mf obvodů. Cívky jsou ale v pořádku, odporově odpovídají tomu co je v servisním návodu, všechny jsem dokonce přeletoval. Záhadou je, že na Chorálu naladím vše co na Sangeanu, dokonce obdobné síly signálu (zvukový přednes), pro AVC ani pro magioko to ale nestačí. Přes 6F31 je naletován stínící plech, zdá se v pořádku, kontakty jsou proletovány, zapojení odpovídá schématu, elektronky jsem měnil. V pátek zkusím ještě odpojit signál do nf zesilovače, do magioka a zkusím v té situaci měřit to řídící napětí (AVC). Něco to zřejmě sráží na zem. R13 má místo 320K pouze 270K, ten zkusím taky odpojit. Na AVC by přece měly být záporných desítky voltů, ne pouze -2,2 jako u mě při nalazené silné místní stanici. Na AVC (Dioda2) má být předpokládám vždy více než pro magioko (Dioda1), možná jednou tolik. Tohle není obvyklá ani jednoduchá závada. :? :|
Ještě mě napadlo, je tam nepřehledně vůči kostře téměř na každou elektronku a odbrumovač napojeno žhavící napětí, je možná tato závada, kdyby se dostávalo na kostru? Nevím jak ověřit. Vodiče napájení žhavení proti kostře myslím ukazují cca 3,2K (což odpovídá R39), ale zase tam je u odbrumovače (R37, R40) ve skutečnosti vyšší stejnosměrné napětí než 3,5V ve schématu, takže zem může mít "vyšší hladinu" a to vadí AVC? Ale i tak, šlo by jen o cca 2 volty.
Peca
Příspěvky: 139
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla 624A Chorál

Příspěvek od Peca » 03.09. 2020, 09:26

To vf napětí na mezifrekvencích měříte čím? Na to by byl potřeba selektivní voltmetr, navíc už samotným připojením měřáku se ten obvod rozladí.

Mně připadá, že celý problém bude v anténě a hledáte závadu, která není. Nějaká magnetka pro VHF pásmo postavená na radiátoru fakt není vhodná anténa pro lampové rádio. Sangean s takovou anténou může hrát líp. Stejně tak uzemnění, kolík v zásuvce nemá s dobrým uzemněním nic společného. To už je lepší to topení.

Tím nepovedeným měřením anodového proudu se vám evidentně povedlo spálit R42 a možná ještě něco okolo. Tím byla vyřazena nf zpětná vazba a rádio teď hraje hlasitěji, ale hůř. Reproduktorům ss proud 0,5 A po dobu pár vteřin nic neprovede. Jinak podle mě je zcela dostačující měřit úbytek na C66, pokud odpovídá schématu, není nutné odběr koncové lampy dále řešit.
Mourek
Příspěvky: 26
Registrován: 01.09. 2020, 09:32

Re: Tesla 624A Chorál

Příspěvek od Mourek » 03.09. 2020, 09:53

Děkuji za reakci, R42 zkontroluju. Sangean hraje bez antény, jen na tu svoji. Na nekvalitní anténu pro Chorála se odkazovali už tehdy před 60 lety v obchodě, ale nebyli schopni předvést, jak má rádio správně hrát, prý neměli dobrou anténu. V paneláku opravdu nemám kde natáhnout 30 metrů drátu. Napětí na mf jsou měřeny multimetrem UNI-T D61 https://www.tipa.eu/cz/multimetr-uni-t-ut-61d/d-85906/

Přece není možné, aby na KV hrály desítky stanic a ani jedna nedělala nic s indikátorem vyladění. To samé na SV, kdy je rádio 3 km od vysílače. V tom případě jde do EM80 pouze -1,8V a indikátor se teprve pohne.
Odpovědět