Telekomunikačná technika

Vše okolo starých telefonů
jirka5
Příspěvky: 135
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od jirka5 » 06.12. 2020, 23:18

Ten první přístroj byl vyráběn jako dědictví po firmě Siemens v Tesle Karlín. Jednalo se o pobočkový telefonní přístroj. Bílé tlačítko sloužilo k tzv. zpětnému dotazu. Tesla Karlín vyráběla po válce telefonní ústředny systému P51 (Poštovní), který vycházel z původního německého systému Siemens A40 (Amtsystem). Tyto telefonní přístroje byly jeho součástí, takže na německých stránkách můžete dohledat přesně stejně vyhlížející telefony. U nás se na některých místech (typicky nemocnice, vrátnice) používal až do konce 70. let.
Druhý přístroj bude zřejmě jeho předchůdcem s nějakou speciální úpravou, ale opravdu nevím.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 911
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: kousek od Mohelnice

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od Jirka84835751 » 28.12. 2021, 12:32

Poněkud oživím téma "aktualitou":
.
Časopis RADIOLABORATOŘ ročník XI. rok 1937.
Jak bude vypadat náš telefon za deset let
V Americe funguje již delší dobu zařízení, které umožňuje mluviti telefonem s volnýma rukama bez sluchátka na uchu a bez mikrofonu u úst. Mělo to však dosud potíže v akustické vazbě, protože reproduktor mluvil také současně do mikrofonu a celý systém se zvukově rozkmital. Teprve nyní se podařilo tuto vazbu odstraniti vtipným zapojením mikrofonu na celý systém tak vyváženě, že prakticky na zvuky vlastního reproduktoru nereaguje. Není bez zajímavosti, že se toto zařízení s určitým zdokonalením bude vyráběti v dohledné době i u nás.
Současně se však s úspěchem řeší i další novinka, možnost telefonických rozhovorů a zejména připojení na centrálu i z auta, nebo tramwaye. Principielně to není nikterak nemožné, a jde jen o vyřešení dosti praktické bez vedlejších potíží a závad. Jde o malou vysilačku kombinovanou s přijimačem a vedenou prozatím přes domácí stanici. K praktickému použití a prodeji přístrojů se dosud nepřistoupilo, ale není pochyby, že je to jen otázkou času.
Ale ani na tom se rozvoj telefonu nezastaví. Bude se pokračovati v tom směru, aby každý abonent mohl volati a býti volán kdykoliv a kdekoliv se nachází. Ponese si svoji telefonní stanici v kapse jako malý, lehký přístroj, v principu vysilač fungující do okruhu asi 10 - 20 km a přesně vyladěný na přidělenou vlnu. Zase snadno poznáme, že jde o věc zásadně možnou a proveditelnou. Jde jen o praktické provedení. Je nutno vytvořiti miniaturní radiolampy s nepatrnou spotřebou, uzpůsobiti tomu vhodně centrály a zhotoviti přístroje dosti malé a přesně fungující. Je to jen otázkou času - jestli snad se toho my nedočkáme tedy nejbližší pokolení zcela jistě. Věc, kterou snad dnes považujeme za luxus, bude pravděpodobně našimi potomky již požadována jako samozřejmost.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 609
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od Jan55 » 28.12. 2021, 12:52

Jirko, jo hezký článek, něco jako Jules Verne, taky dost věcí se zdařilo, jen snad ty dva roky prázdnin ještě ne, ale není všem dnům konec :lol:
Odpovědět