Stará amatérsky vyrobená reproskříň

Gramofony, kazetové přehrávače, magnetofony, reproduktory, zesilovače a další
Odpovědět
Jano
Příspěvky: 146
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Stará amatérsky vyrobená reproskříň

Příspěvek od Jano » 21.08. 2018, 16:25

Myslím, že by někoho mohla zajímat reproskřínka s magnetickým reproduktorem, vyrobená pravděpodobně kolem roku 1930 - tedy v době, kdy ještě rádia měla obvykle výstup na sluchátka a reproduktor byl luxusní příslušenství - podomácku s použitím továrních dílů. Poskytne mimo jiné i pohled na to, jak se rozšiřovalo používání rozhlasových přijimačů ve třicátých letech. Tehdy byly radiopřístroje velmi drahé a pro mnoho lidí nedostupné. Proto byly velice populární návody na stavbu osvědčených přístrojů a také stavebnice. Zájemce si koupil součástky, případně stavebnici, přístroj si sestavil, udělal si řadu věcí sám, ledacos se naučil a ještě měl přístroj za polovinu ceny. (Mimochodem - už tehdy se našli lidé, kteří byli líní naučit se základům a pak si stěžovali na špatné návody.) Dnes bohužel tyto, někdy velmi zajímavé přístroje často končí rukou t. zv. sběratelů.
Stejnou cestou se vydal i ten, kdo vyrobil tuto reproskřínku. Koš i systém jsou jednoznačně tovární výroby, přestože firmu jsem na nich nenalezl. Systém je dvoupólový, odpor cívky 1600 ohmů. Membrána je podomácku vyrobená z kladívkové čtvrtky a sešitá na šicím stroji. (Trhliny, které kdosi později udělal, šly přelepit kouskem tenkého papíru.) Okraj membrány je zachycen mezi dvěma kruhy z plsti. Vzhledem k tomu, že rozkmit membrány byl maximálně v desetinách milimetru to stačilo a bylo to uspořádání tehdy obvyklé. Další díly a vlastní skříň jsou vyrobeny z tenké, šestimilimetrové překližky. Povrch je napuštěn černou barvou (snad tuší) a politurován. Přestože výrobě byla věnována péče, je vidět, že to tedy truhlář nedělal. Na původním brokátu si pochutnali moli, nahradil jsem ho jiným, dle vlastní volby.
Výrobek měl tehdy obvyklé parametry a věřím, že udělal svému tvůrci radost. Dneska samozřejmě požadujeme mnohem menší skreslení, lepší kmitočtovou charakteristiku a větší výkon. Jediný parametr, ve kterém tyto reproduktory překonávaly dnešní je citlivost. Kdo měl u krystalky dost vysokou a dlouhou anténu, tomu takový reproduktor hrál slyšitelně i na krystal. Další výhodou bylo, že nepotřeboval výstupní transformátor. Proto se v bateriových, i levných síťových přístrojích tyto systémy udržely nějaký čas vedle dokonalejších dynamických. (V DKE až do roku 1945)
K obrázkům jsem přidal pár fotek podobného repra od fy Brown pro porovnání.

Fotky najdete na adrese: https://hrusque.rajce.idnes.cz/Amaterska_reproskrin/
Odpovědět