TV Athos II + Akvarel - renovace

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

TV Athos II + Akvarel - renovace

Příspěvek od Jardak » 19.05. 2023, 07:15

Pustil jsem se do dalšího Pardubičáka. Jedná se Athos II. Patrně se jde o kus ke konci výroby. Má všechny změny které jsou uvedeny v dostupné dokumentaci + jednu kterou jsem nikde nenašel. Chybí odpor R 131 2M a katoda tvarovače/omezovače snímkových synchronizačních impulzů je připojená na střed děliče tvořeném odpory R 135 M32 a R 133 50k. Kondenzátor C 131 50k zůstává. Je tak na katodě také 20 V co má být v původním zapojení. Na funkci asi není vliv žádný. O téhle změně jsem nikde nenašel žádnou zmíňku, ale očividně podle zabarvených pájecích bodů se jedná fabrickou změnu.

Jinak televize funguje velice pěkně, jedinou změnu jsem udělal v tom, že selenový usměrňovač který měl příliš velký vnitřní odpor jsem nahradil diodou v sérii se srážecím odporem. Také jsem z důvodu většího napájecího napětí zvětšil odpory R 171 ze 4k na 4k7, R104 z 2k5 na 3k3, R210 z 100 na 120 ohm a R209 z 1k na 1k5. Neprojevují se žádný nedostatky který jsem řešil na Akvarelu, jako byla labilnější snímková synchronizace při velkým kontrastu a problémy s regulační smyčkou řádkové synchronizace a oddělovačem synců.

Teď televize prochází testovacím obdobím. Zatím má za sebou bez problémů dvě sedmihodinovky.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Jardak dne 19.06. 2023, 20:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: TV Athos II - renovace

Příspěvek od vofo » 29.05. 2023, 11:50

Dobrá práce,
ale dle ohlasů už telky asi kromě nás nikdo nedělá. Jen se chci zeptat na NF koncák. Já jsem koupil šasi s origo koncákem na tišťáku. Protože nemám Athose II, mám ho jako relikvii. Poslední věc co jsem nedávno oživoval byl wachtman FD-42Eod Sony, a to z důvodů atypické vakuové obrazovky. Na webu je jich spousty, ale sehnat s kanály a zvukem pro east Europe dalo trochu shánění.

Tak bastlení zdar.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Athos II - renovace

Příspěvek od Jardak » 29.05. 2023, 14:12

Na co se chceš zeptat ohledně toho koncaku? Tady je klasickej na plechovým šasi.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Athos II - renovace

Příspěvek od Jardak » 14.06. 2023, 12:36

Telka bez problémů prošla testovacím obdobím a funguje bez problémů.

Když ji porovnám s Akarelem, tak v první řadě vyvíjí podstatně méně tepla. Pro dlouhodobým provozu je teplota šasi asi o 15 stupnů menší, což je poznat na první pomak :). Také řadkoá synchronizace funguje lépe, zejména má větší chytací rozsah a nejsou vůbez žádné sklony ke křivení svislých linií. Naopak snímkový rozklad i když synchronizace drží pěkně, je dost citlivý na signál telegramu HDO. V okamžiku kdy jdou ty impulzy se obraz svisle chvěje. Ono je to tedy poznat i na ostatních těchto starých TV, ale Athos je na dost vnímavý i v porovnání s Akvarelem.

Jinak citlivost Athose II není vůbec špatná - viz fotky TV s připojenou anténou a s odpojenou - to je ten kabel co je vidět na fotce.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Athos II - renovace

Příspěvek od Jardak » 14.06. 2023, 13:01

Tady ještě nějaké osciloskopické průběhy:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Athos II - renovace

Příspěvek od Peca » 14.06. 2023, 17:50

Jede fakt pěkně. Akvarel musel v původním provedení z výroby strašlivě žhavit, vždyť jen ty UY1N sežerou 22 W jen na žhavení a dalších možná 20 W na anodách. Když na tom byly všechny dekly, tak se to asi pěkně peklo.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Athos II - renovace

Příspěvek od Jardak » 14.06. 2023, 22:13

Usměrňovací elektronky v Akvarelu samozřejmě nemám, usměrnění je diodou s odporem v serii. Nicméně patice jsem zachoval i jejich žhavící okruh, takže po osazení by pro efekt žhavily. Nejsou ale skoro vidět, takže jejích přítomnost nemá moc smysl.

I tak ale Akvarel hřeje o dost víc. Šasi Athose II je i po mnoho hodinách provozu jen vlažný, u Akvarela horký. A to i na levé straně jak jsou mezifrekvence. Až se skoro člověk bojí o tu detekční diodu co je v poslední OMF trafu, protože to šasí má přes 50°. To samý ty žhavící autotrafa, u Akvarela mají asi o 10°větší teplotu.

Je tedy zajímavý, že tato vysoká provozní teplota se nijak neprojevuje na vlastnostech televizoru. Oba rozklady drží od studeného náběhu po mnoha hodinový provoz bez nutnosti zásahu. To samý kanálový volič. Ruční doladění oscilátoru má asi jen třetinový rozsah oproti Athosu, ale je teplotně velmi stabilní. Není potřeba na něj v průběhu ohřívaní telky sahat, což je výsadou ještě Ametystu.

Obrázek
Obrázek
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Athos II - renovace

Příspěvek od Peca » 15.06. 2023, 12:17

Taky mi přišlo, že žhavicí trafa v akvarelu topí víc než v athosu I, ale logické vysvětlení pro to nemám. Závidím ti ty obrazovky, ty jedou fakt hezky. Předpokládám ale, že v akvarelu je polská metalizovaná.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Athos II - renovace

Příspěvek od Jardak » 15.06. 2023, 20:24

Ano, Akvarel má polskou metalizovanou obrazovku a jede výborně.
V Athosu je taky velmi dobrá a to bez regenerace. Je vymontována z vraku Kriváně a podle svařovaného hrdla se asi jedná o repas. Už má červenou nálepku.

Je škoda, že řádkovou synchronizaci s budícím generátorem z Athosu II nepoužily i do Astry. Funguje totiž výborně a budící impulz má předpisovy tvar.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Athos II - renovace

Příspěvek od Jardak » 19.06. 2023, 20:08

Trochu jsem se Akvarelu pověnoval.
Nahradil jsem moderní hranatý srážecí odpory které jsem do telky dříve z nouze dal, sice ne původními, ale dobovějšími. Současně jsem trochu optimalizoval jejich hodnoty aby každá část TV dostala co potřebuje. Původní UY1NS nahrazuje křemíková dioda s odporem 15 ohm v serii. Taky se trochu začalo objevovat zvlnění obrazu, ale jinak než jsem řešil před časem v jiném vlákně. Trochu ve stylu jak to dělává Lotos, viditelné v podstatě jen na zkušebních obrazcích. Začal jsem laborovat pozici elky E12 oddělovače synců, kde tenkrát pomohlo mřížkový svod R 125 zvětšit na 2M2. Tato hodnota přestávala televizi vyhovovat a stav se ještě zhoršil když jsem osadil fungl novou 6F36. Začal jsem tedy experimentovat s hodnotou tohoto odporu a ukázalo se, že nové elektronce nejvíc vyhovuje hodnota 1M jak je ve schématu v závorce. Teď se zvlnění neobjeví ani v nejnepříznivějších podmínkách.

Televize šlape v podstatě skvěle, ani dlouhodobější provoz nemá vliv na její nastavení. Teplota šasi i žhavící traf se po několika hodinách provozu stabilizuje na cca 50°a pak už nestoupá. Rozměry obrazu se s ohříváním nemění a to i ve vertikálním směru. Též oscilátor v kanálovém voliči ve je velmi stabilní, v tomhle si Athos pohoršil.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A tady nějaké průběhy napětí na důležitých místech:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Odpovědět