Rumunské televizory, k nám dovážené

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
houmr
Příspěvky: 159
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Rumunské televizory, k nám dovážené

Příspěvek od houmr » 03.05. 2023, 06:27

Nemáte někdo přehled, prospekt, odkaz nebo jen vzpomínku na rumunské televizory na našem trhu? Nebylo jich moc, ale i tak v nich mám velké trhliny:
LUX65 - elektronkový stolní televizor, úhlopříčka (nejspíše) 65cm, dodávaná prostřednictvím služby TESLA MULTISERVIS. Roky výroby (dovozu) ???
Diamant - stolní čb televizor s úhlopříčkou 61cm, nejdříve v celodřevěném provedení, později přední maska z plastu, ovládací prvky nahoře. Roky výroby, (dovozu) ???
Sirius - stolní čb televizor s úhlopříčkou 51cm, dovážen jen v celodřevěném provedení, ovládací prvky stejné jako Diamant, jen umístěny dole. Roky výroby (dovozu) ???
Safír - stolní čb televizor s maskou z plastu, ovládací prvky shodné jako TV Diamant, umístěné dole, úhlopříčka 51cm (?)
Stanadart - přenosná televize s přední maskou z plastu, teleskopickou anténou, 8 předvoleb, tahové potenciometry umístěné svisle, úhlupříčka 44 cm Rok výroby (dovozu) ???
??? - stolní čb televizor s plastovou maskou, předvolba shodná s přenosnou TV výše, zaoblené rohy skříně, úhlupříčka 61cm (?)
A nejspíše to byly ještě nějaké další...
Naposledy upravil(a) houmr dne 03.05. 2023, 12:27, celkem upraveno 3 x.
martinbobek
Příspěvky: 36
Registrován: 09.03. 2023, 14:19

Re: Rumunské televizory, k nám dovážené

Příspěvek od martinbobek » 03.05. 2023, 07:47

Dobrý den,
také by mě z nostalgie podobný přehled zajímal. Někdy po roce 2000, když jsem chodil na ZŠ tak moduly do těchto TV vyprodával Hadex Ostrava. Vím, že měli v nabídce OMF s nějakou obdobou A240D a zvukový díl s nějakou obdobou MAA661 a MBA810. Pak nabízeli ještě zvukový díl jen s obdobou MAA661 bez NF zesilovače. Dodnes nevím, z jakých TV to bylo?? Asi ten Diamant?... schéma jsem k tomu neměl, aly ty moduly byly na jedno brdo s podobnými tesláckými TV... K tomu jsem doplnil kanálový volič z nějaké Tesly a malý zdroj a měl jsem v těch svých pár letech vlastnoručně postavený skvělý přijímač TV zvuku. Poslouchal jsem na tom Milionáře, Jurský park i starého Drákulu :lol: :lol: no strašný... :lol: ...To samé jsem pak stavěl ještě se signálovými částmi z velkých ČB TV... (OMF se třemi tranzistory a dvěma diodami) dnes by mi sběratelé usekali ruce, za to, kolik těch Olympií, Viktorií atd. jsem takto zničil..a ani to tak pěkně jako s A240D nechodilo....ale v té době každý, tyto už dávno odstavené TV z půd a sklepů vyhazoval...
Hadex prodával pak ještě nějakou desku dekodéru barev s MCA640, 650 atd..a vertikál s 555 a MDA2020 asi z NDR produkce? Také nevím, co to bylo za typy.
Těch několik netknutých OMF modulů a asi i předvoleb z těchto TV pořád někde mám, tak kdyby někdo měl zájem? ;) ;)
elka
Příspěvky: 140
Registrován: 27.08. 2013, 11:46
Bydliště: U Ostravy

Re: Rumunské televizory, k nám dovážené

Příspěvek od elka » 03.05. 2023, 08:02

Myslím, že nejdříve se zde objevil typ LUX65, který se pronajímal v Multiservisu. Měl větší obrazovku, smíšené osazení a hlavně vysokou poruchvost. Proto jich skončilo veliké množství v partiových prodejnách za minimální cenu.
hmc1
Příspěvky: 36
Registrován: 17.10. 2011, 08:26
Bydliště: Praha

Re: Rumunské televizory, k nám dovážené

Příspěvek od hmc1 » 03.05. 2023, 08:12

Ten přenosný byl Standart. Měl ucho na přenášení, dřevěnou (dřevotřískovou) skříň se zaoblenými rohy, stříkanou šedou barvou.
Lux 65 měl oproti ostatním rumunským televizorům i typový štítek Tesla (4268U)
houmr
Příspěvky: 159
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Rumunské televizory, k nám dovážené

Příspěvek od houmr » 03.05. 2023, 12:21

Ano, o LUXu65, jeho výskytu v partiových prodejnách a jeho úpravách se jednou zmiňovalo v AR, zmiňoval se tam mj. problém s vysokoOhmovým reproduktorem (zřejmě slepá ulička jak ušetřit výstupní transformátor).
Jako malý jsem jeden vyhozený LUX65 rozebíral, pamatuju si ten předek s nápisem a poťáky do trojůhelníku, ale zpětně si uvědomuju, že vnitřek měla z nějaké řady Salermo nebo Aramis, zřejmě tím někdo poruchovost vyřešil definitivně.
Předpokládám, že po tomto LUXu se dovážely až pak ta řada Diamant. Všechny měly asi stejné šasi, lišily se jen deignem obrazovkou a ovládacími prvky.
Děkuji za ten Stanadrt, doplním do toho "přehledu"
Přílohy
Diamant2.jpg
Schema DIamant
houmr
Příspěvky: 159
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Rumunské televizory, k nám dovážené

Příspěvek od houmr » 03.05. 2023, 12:28

Tu LUX65 před rokem někdo prodával na Aukru:
https://aukro.cz/televizor-tesla-lux-65-7014315909
Odpovědět