Akvarel renovace

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
HonzaX
Příspěvky: 1
Registrován: 17.08. 2022, 15:58

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od HonzaX » 17.08. 2022, 16:13

Už jsem Vám chtěl Vaši renovaci pochválit, než jste začal používat vulgarismy "nahouno" a "prznit". Jenom připomínám, že diskusi o šelaku jste rozpoutal Vy sám svým tvrzením o původnosti šelaku na bedně Vašeho TV Akvarel. Rozběhla se zajímavá diskuse o historii používání šelaku, kterou jste utnul svým neomaleným prohlášením, že diskutující przní vlákno.
Jste obyčejný hulvát. :!:
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od vofo » 17.08. 2022, 16:42

Vraťme se k technické diskuzi.... :thumbsup:
Naposledy upravil(a) vofo dne 01.10. 2022, 15:45, celkem upraveno 1 x.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od Milan155 » 17.08. 2022, 18:37

Ale chlapi , není to zcela zbytečná zápletka ? Každý z nás má nějaké své zkušenosti ze své praxe a věří , že
jsou reálné a správné . I mně se to děje , že po čase zjistím , že co jsem věděl "na beton" , je ve skutečnosti jinak. To je ale myslím normální , podívejte se třeba na politiky , tam je to markantní, viz třeba "tečka za covidem"
:) .
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od vofo » 18.08. 2022, 10:15

V Akvarelu původní majitel upravil ZMF na příjem zvuku v obou pásmech 6,5/5,5 MHz se zajímavým přepínáním s ovládáním vyvedeným na zadní čísti šasi. Foto přepínače v přílohách.

O víkendu se budu snažit uvést šasi do rozumného stavu. Má na sobě pár rezavých skvrn a klasicky VN kobka je na tom nejhůře. Zkusím rez odstranit mechanicky .
Nejvíce zasažená místa přestříkám zinkovým sprejem. Naštěstí mám v záloze celou NF desku zesilovače, která je jak nová. Původní rezavý díl budu ze šasi demontovat a místo ní příjde tato náhradní deska.
Přílohy
šasi web.jpg
zmf web.jpg
Naposledy upravil(a) vofo dne 01.10. 2022, 15:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od vofo » 21.08. 2022, 18:46

Přes víkend bylo trochu času, tak jsem se vrhl na očistu šasi. Je zbavené koroze, k montáži je připraven náhradní blok NF zesilovače.
Přílohy
NF díl.jpg
šasi koroze.jpg
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od Milan155 » 21.08. 2022, 19:47

Máš to moc pěkné. Mám tu teď jeden vrak k záchraně, šasi a ladící kondenzátor jsou hodně rezavé. Nějak jsem to odrezování zatím nezvládl, klasický koupený odrezovač funguje zcela neuspokojivě , ožere rez na povrchu , udělá jakousi nerezavou vrstvičku a pod ní rez zůstane. Hlavně ten lad. kond - je to pozinkovaná ocel na rámu, hliník na lamelách a mosazné třecí sběrače - čím to odrezit a nezničit to ? Snad bych rotor vytáhl po demontáži, ovšem zda bych to pak složil a nějak pojustoval, to si již nejsem vůbec jistý .
Ještě prosím tě k tomu zinkovému spreji - jednou jsem to koupil a použil, výsledek byl katastrofa , bylo to husté, přesto to nekrylo a hlavně to na šasi nedrželo , nakonec jsem to musel acetonem umýt a šasi ošetřit jen roztokem vosku. Jakou značku používáš ? A je povlak elektricky vodivý ? Ten můj byl naprostý izolant.
Díky za případné tipy.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od vofo » 22.08. 2022, 05:34

Asi každý máme svou metodu. Já používám nejdříve nechanické očištění, mám malý zabroušený šroubovák a jako špachtlí místo po místě jím odstraňuji korozi ze šasi. Poté to přeleštím , smirkovým plátnem, končím zrnitostí 1500
a jako poslední pak minerální vatou s diamantovým prachem název Scotch-Brite.
Spray používám hlíníkovo zinkový koupený v autopotřebách. Jako každá moderní ekologická barva je jeho přilnavost o něco horší než u starých jedovatých neekologických barev, ale ujde to.
Ty staré pozinkované šasi mají tu nectnost,že zinek je vlivem dlouhodobého působení vzdušné vlhkosti jaksi načatý. Šasi nemusí být ani zkorodované, ale vrchní vrstva pozinku na něm nedrží. stačí lehce přejet mosazným dráťákem a zinková vrstva sjede ve formě prachu.
U TV Tesla s rezatým šasi šasi nekonzervuji, ale přestříkávám. Není to sice pro historické puritány to pravé, ale já u takto renovovaných televizorů preferuji funkčnost. Namlouvat si,že se někde vyskytne funkční telka, kde jsou všechny součástky původní je SCi -FI.
Zajímavé je ,že tato nectnost se projevila jen u Akvarelů, Athosů a první série Mánesů. Ostatní šasi 4001,4002 či od Aster a Oravanů již korozí šasi netrpěly. Nebo jsem zatím nenarazil na ten správně zkorodovaný typ.
Rukama mi prošlo pár 4001a 4002 a ty přes své stáří a i nekvalitní půdní uložení korozi neměly. Taky jsem nenarazil na zkorodovaného Ametysta či slovenského Oravana...
Asi soudruzi v Pardubické Tesle někde udělali chybku.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od Milan155 » 22.08. 2022, 06:19

Díky za informace a ať se daří.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od Jardak » 22.08. 2022, 17:39

Jsem si říkal jestli tam nedáš NF díl s plošňákem z toho Athose. Jinak k té korozi, Ametysta jsem už také dělal s lehce orezlým šasi, ještě starší typ s tlumivkou. A třeba Kriváň těch je rezavých snad většina, dlouho jsem hledal hezký chovný kousek. Můj Akvarel byl lehce orezlej jen kolem elitu co je samostatně v šasi.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Akvarel renovace

Příspěvek od vofo » 11.09. 2022, 18:30

O víkendu vzhledem k počasí bylo trochu více času a tak jsem se s renovačkou trochu posunul. Šásko je komplet složené po odstranění koroze a všechny kondy a vadné odpory jsou už vyměněny, síťové elektrolyty "oživeny, vadný, vyfouklý byl pouze jeden. Usměrňovačky UY1NS nahrazeny klasicky polovodičovou diodou. Pro názornost přikládám zachycený vzhled na foto před renovací a po renovaci.
Přílohy
šasi koroze před renovací.jpg
šasi po renovaci.jpg
šasi před výměnou kondíků.jpg
šasi vrch renovace.jpg
Odpovědět