Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 22.08. 2022, 18:05

Trochu jsem se věnoval těm VN trafům.

Ona je s nimi totiž potíž. Starší provedení trpí na primární cívku, to novější zase na VN cívku. Vofo: to byl mj. důvod proč jsem ti nenabídl nějaké moje náhradní VN trafo jak jsi sháněl - prostě nedokážu zaručit že je OK.

Dá se vyzkoušet jedině tak, že se zamontuje do televize, tak se zapne a laserovým teploměrem se měří teplota jádra a jednotlivých cívek. VN cívka z nich musí být nejchladnější, resp. její teplota musí stoupat nejpomaleji. U vadné VN cívky se její teplota během několika desítek minut dostane ke 100°C.

Zkusil jsem udělat kombinaci kdy jsem do trafa 6PN350 05 zamontoval křížově vinutou VN civku ze staršího trafa.

Pokud se dolaďovací kondík nechá na původních pinech 1 a 5, tak celková kapacita VN trafa je malá, protože křížově vinutá cívka mám menší kapacitu. Projevuje se to tím, že šířka obrazu je malá. Pokud by se zvýšila zvýšením výkonu koncový elektronky, vysoké a účinnostní napětí by se dostalo do nebezpečných hodnot. Nakonec jsem experimentálně došel k tomu, že nejvýhodnější je 100p kondík připojit mezi piny 6´a 5. Šířku obrazu je třeba nastavit mírně větší aby VN bylo doporučených 14 kV. Účinnostní napětí pak je stejné jako když je osazena válcová cívka, tedy asi 970 V.

Takto upravené VN trafo jsem zamontoval do Kamelie, kde je elektronka PL36. Katoda PY88 se tedy připojí na pin 6´. Telka s ním funguje bezchybně, bez zákmitů v levé části obrazu.

Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 23.08. 2022, 10:31

Také se mi podařilo sehnat další Mimosu ve velmi pěkném stavu. Původně jsem ji chtěl rozporcovat na náhradní díly s tím že obrazovku použiji do Lotose kterého jsem zrovna renovoval a skříň do mé Mimosy kde jsem skříň musel různě poslepovávat. Myslel jsem si, že obrazovka bude slušná, protože ta Mimosa nenesla skoro žádné stopy zásahů opraváře. Byl jen vyměněn varistor v regulaci řádkového rozkladu. Obrazovka bohužel svítila dost slabě. Po povzbuzení několika regeneracemi se dostala do přijatelnýho stavu a Lotos s ní celkem funguje.

Ale teď co se zbytkem. Šasi bylo v opravdu pěkném stavu, tak jsem se rozhodl, že ho zrenovuji. A na jeho renovaci zkanibalizuji stávající Mimosu. Nefungovala totiž u ní úplně pěkně obrazová mezifrekvence. A na hledání závad a slaďování OMF s pásmovými propustmi nemám znalosti ani vybavení.

Po oživení byly problémy klasicky se snímkovým rozkladem. Prvně je potřeba zapojit elektrolytický kondík 1M/400 V mezi odpory R 339 a R 340 a zem. Odstraní se tím občasné chvění obrazu vertikálním směru, které způsobuje rušení se sítě.

A dále nemožnost nastavit přesnou svislou lineárnost. Zde za to mohla kombinace problémů. Za prvé nedostatečný rozsah regulačního trimru. Na to vyšla v TI č.13 úprava hodnot odporu R 333 na M56 a kondenzátoru C 327 na 220n, které zvětší regulační rozsah. Dále vadil velký klidový katodový proud PCL85. Způsobuje to špatnou linearitu ve spodní třetině obrazu. Zajímavý je, že u té první Mimosy klidový proud postupně rostl nějaký čas po zapnutí až napětí na katodě dosáhlo téměř 30 V. U této Mimosy se tohle neděje, napětí se dostane jen na 21 V i při stejné elektronce. Mám podezření na nějaký svod plošného spoje u té první Mimosy. Nicméně i těch 21 V je stále víc než předepsaných 17 V a negativně to ovlivňuje linearitu. Náprava je ale velmi jednoduchá, odpor stínící mřížky R 337 560 ohm se nahradí odporem 10 k/2W a zablokuje se kondíkem 10 M/350 V. Tento kondík se musí dát ze strany spojů. Poté už jde linearita přesně nastavit.

Jinak telka šlape velmi slušně, kvalita obrazu je velmi dobrá. Je tu konečně znát kvalitativní pokrok oproti Lotosu.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Jardak dne 23.08. 2022, 10:48, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 23.08. 2022, 10:33

A tady ještě nějaký obrázek zezadu:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 29.09. 2022, 20:38

Mimosa má za sebou víc než měsíční intenzivní provoz - 4 až 7 hodin denně. Prokázala výbornou spolehlivost.

Vyskytla se jen jedna závada za kterou ale Mimosa moc nemohla. Odešel, resp. ztratil cca polovinu kapacity kondík který je v serii s vodorovnými vychylovacími cívkami. Použil jsem TC206 stejných parametrů jako měl původní hovňák tedy 330n/250V, ale impulzivní zatížení mu zřejmě nedělá dobře. Použil jsem ho už dříve na toho druhého Lotose a tam odešel už po týdnu provozu, v Mimose vydržel o něco déle. Nahradil jsem ho kondenzátorem určeným pro střídavých 275 V. Nese na sobě označení X2 což má znamenat vyšší odolnost pro impulzivní zatížení. Tento kondík jsem už dříve použil v tom prvním Lotosu a Kamelii a bez problémů obstojí v dlouhodobějším provozu. Vada se projeví špatnou vodorovnou linearitou a rozšířením obrazu. A kondík trochu změní svoji barvu.

Dále se mi podařilo sehnat lepší obrazovku - je značky Valvo a je ve výborném stavu. Původní obrazovka po zahřátí sice fungovala slušně, ale prvních cca 10 minut po studeném náběhu byl obraz rozmazaný. V elektrodové soustavě byl vidět modrosvit, takže měla asi horší vakuum. Nová obrazovka má výbornou kvalitu obrazu hned od studeného náběhu, tak jak to má být.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 27.10. 2022, 13:27

Tak vzhledem k tomu jak Mimosa pěkně funguje jsem zatoužil i po její ségře Orchidei. Ukázalo se, že sehnat Orchidei není jen tak. Rozhodně to není běžná telka. Nakonec se zadařilo - na druhém konci republiky a ještě stav není bezchybný. Nějaké oděrky, spodní deska sežraná broukem a chybí nožičky. Nicméně je kompletní a je tak na čem stavět.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od vofo » 27.10. 2022, 18:04

Gratuluji k dalšímu kusu, věřím, že vy to vyšperkujete. Jinak můj druhý Akvarel taktéž "natáčí!" své provozní hodiny.
Na to že to byl kus hodný na odvoz na šrotiště je z toho celkem hezký kus.
Trochu trvalo najít hodnoty součástek pro zajištění vlnění obrazu ,protože ten druhý kus má trafo TR4 na sekundáru jen s jedním vynutím ,kde střed je udělán uměle přes odpory, zatím co první kus má stejně jako Atos již vyveden střed vinutí.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 27.10. 2022, 19:15

Už na ni nějaký čas dělám a předpokládám, že to dopadne dobře. Pokud pojede alespoň tak dobře jako Mimosa, budu spokojenej.

Škoda přeskoda, že soudruzi rozhodly o ukončení výroby televizorů v Čechách. Mimosa funguje opravdu parádně, v porovnání s Lotosem je ve všem lepší. Multivibrátorovy rozklady sice mají některé nevýhody, ale poskytují velmi klidný obraz bez chvění. Zapojení OMF je daleko propracovanější a kvalita obrazu je o dost lepší. A konstrukční provedení je taky lepší. Je to jednodušeji řešeno a přitom je ke všemu slušný přístup. Prostě kvalitní telka s potenciálem dalšího vývoje.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 29.10. 2022, 18:41

Orchideu mám téměř hotovou, začíná natáčet své testovací hodiny. Nějak nebyl čas ani nálada dávat příspěvky. Skoro nikdo nereaguje, nevím jestli to nepíšu jen pro sebe. Televize asi nikoho moc nezajímají.

Ale teď k věci. Renovace této telky byla dost náročná, potvrdila se moje zkušenost, že zařízení co jsou udržována dlouho v chodu jsou na renovaci nejhorší.

Takže po výměně hovňáků, některých vodičů a dalších kritických součástek jsem televizi oživil. Kvalita obrazu byla dost špatná, zvuk velni slabý a řádková synchronizace nestabilní. Pak obraz zmizel a začal hořet ochranný anodový odpor první elektronky OMF. Rozstřelil se keramický kondík odlaďovače v pásmové propusti. Kondík jsem pracně vyměnil a po chvíli přestalo makat AVC. Zjistil jsem, že cívka L202 má svod na kostru. Vzhledem k tomu, že byl problém i ve zvukové mezifrekvenci kde nešlo sladit poslední MF trafo a na PD nešla nastavit nula, jsem se rozhodl celou zesilovací desku nahradit. Použil jsem ji z vraku Mimosy. Naštěstí ta byla v pořádku. Měď na té původní desce byla dost zelená, asi na ní něco vyteklo.

Kvalita obrazu byla po výměně desky v pořádku, takže jsem se mohl pustit do té řádkové synchronizace. Zjistil jsem, že kmitočet budícího multivibrátoru je stabilní, ale problém je ve fázovém detektoru. Nastavení trimru symetrie bylo velmi nestabilní. Ani výměna všech součástek nepřinesla nápravu. Nakonec jsem dostal typ, že problém může být v samotném plošné spoji, který má svod.

Nezbylo tedy než plošňák vyrobit nový. Kupodivu je pro firmy vyrábějící plošňáky problém udělat kopii podle použitého vzoru. Nakonec jsem použil starou amatérskou metodu - kreslící kapalina, štěteček a pevná ruka. A následné leptání v chloridu železitém. Ruka se mi ještě netřese, takže to dopadlo celkem dobře. Po osazení a namontovaní do telky je vše v pořádku, jde vše krásně nastavit a nastavení je stabilní.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 29.10. 2022, 18:55

Dále, v telce už nebyla původní obrazovka, byla tam stejného typu ale s tmavým stínítkem. Je v celkem slušné kondici, jen trochu hůře ostří na krajích. Dal jsem tam tedy obrazovku jinou, kterou jsem vymontoval z vraku Lotosa, kam byla naroubovaná. Byl to jeden kup s dalším Lotosem kde byla obrazovka Valvo která je teď v Mimose a je taktéž ve výborné kondici. Na to jak jsem byl z těch Lotosů při koupi zklamanej když jsem viděl jak jsou vybrakovaný, tak to dopadlo nad očekávání dobře. Podle toho jak byla zezadu čistá moc naběháno neměla, což se potvrdilo, protože je výborném stavu. Velká rezerva v jasu i kontrastu a krásně ostří - i po stranách.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od vofo » 29.10. 2022, 19:03

Zdravím,
dobrá práce, chválím. No asi na tom něco bude, že telky moc lidí nezajímají. Škoda. Po ukončení vysílání ČRo na AM u mne opadl zájem o rádia a věnuji se již jen telkám. Vracím se k těm, které jsem zprovoznil i před 10 lety. U nich po dlouhodobém provozu zjišťuji "nové závady". Prostě i součástky které nejsou zatěžovány pravidelným provozem stárnou, hlavně je to patrné u kondenátorů a uhlíkových odporů. A tak je stále co dělat.

P.S. při podrobném zkoumání jsem zjistil,že ta vaše telka má stále "vyhlodanou skříň. Takže se těším na foto komplexní renovace i toho dřevěného obalu. :D
Já toho druhého Akvarela jsem také týden klížil, tmelil , brousil. mořil a lakoval :P
Odpovědět