Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 29.10. 2022, 19:21

Díky za reakci. :thumbsup:

Dřevěnej obal už je taky po renovaci. Naštěstí bedna samotná byla docela slušná, jen pár drobných oděrek jsem musel opravit. Po přeleštění Tempem vypadá celkem k světu. Horší to bylo se spodní deskou, ta byla zcela KO. Kámoš truhlář mi vyrobil z překližky novou. A nožičky jsem si vytočil v práci na soustruhu z násady od lopaty.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 29.10. 2022, 19:30

Tady ještě celkový vzhled:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
lubos1961
Příspěvky: 76
Registrován: 23.12. 2014, 21:01

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od lubos1961 » 29.10. 2022, 19:50

Chválím, krásná poctivá práce.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 29.10. 2022, 21:31

Díky.

Jinak, říkal jsem si jakej byl důvod výroby větší skříně aby se mohl přesunout reproduktor na přední stěnu. Celou dobu jsem to bral jako designový prvek, protože úspora výškového reproduktoru nemohla vyvážit větší náklady na výrobu skříně.

No důvod už vím. Vhodnější umístění reproduktoru má dost velký vliv na kvalitu zvuku, zejména v oblasti nízkých kmitočtů.

Mimosa nehraje špatně, ale Orchidea má přednes plnější, moc příjemně se poslouchá. Člověk by neřekl jak dobře může hrát 2,5 W když má reproduktor dobrou ozvučnici.
jirka5
Příspěvky: 236
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od jirka5 » 29.10. 2022, 22:03

Řekl bych, že hlavním důvodem umístění reproduktoru na přední stěně, bylo přizpůsobení se tehdejšímu designovému trendu - asymetrické přední stěně. Ovšem dělo se to tím nejjednodušším způsobem - "nastavením" skříně směrem vlevo, kde nic nepřekáželo. Přístroj tak trochu působí, jako bychom se na ně dívali do zrcadla. Umístění reproduktoru na obvyklou stranu - vpravo by si vyžádalo zásadní změnu koncepce, přinejmenším přemístění kanálového voliče a ovládacích prvků. K tomu ale již nedošlo, protože vývoj a výroba televizorů v Pardubicích byly násilně přerušeny. Tesla Nižná, která podobným způsobem upravila televizor Pallas, přešla na klasické uspořádání s ovládacím panelem vpravo počínaje typem Anabela.
Podlouhlý reproduktor vůbec nebyl špatný, přezdívalo se mu "smeták", a v AR dokonce vyšel návod na zhotovení "HiFi" bedny s tímto protáhlým eliptikem.

Jinak chválím renovaci - krásná práce jako vždy.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 29.10. 2022, 22:43

Orchidea má reproduktor stejne velikosti jako třeba Mimosa nebo Lotos. Jen magnet je větší.

Jinak to, že byla výroba televizorů v Pardubicích přerušena je obrovská škoda. Souběžně vyráběny tv v Orave kvalit pardubických Telek nedosahují. Mam Standarta a Marínu, tak to vím.

Obrázek
jirka5
Příspěvky: 236
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od jirka5 » 30.10. 2022, 09:32

No vidíš, já jsem byl přesvědčen, že ten "smeták" ARZ689 byl i v té Orchideji, ale mýlil jsem se, on byl zřejmě jen v tom Pallasu. Tady to vypadá na klasický eliptik ARE567. Orava používala u TVP s úhlopříčkou 59 cm paradoxně o "číslo" menší reprák ARE489 a u úhlopříčky 47 cm větší typ ARE589 z boku.
Škoda je nejen přerušení výroby "západních" telek ve východních Čechách, ale i pardubické Tesly samotné.
S odstupem doby bych řekl, že o byl zločin století. Doporučuji každému poslechnout si podcasty ČRo, na které byl odkaz na žlutém banánovém fóru: https://www.mujrozhlas.cz/na-nedelni-vl ... atka-tesly
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 01.11. 2022, 11:52

Ty podcasty si poslechnu. Jaké západní telky se vyráběly ve východních Čechách?

Co se týče umístění toho repráku, co bylo skutečným důvodem se už asi nedozvíme. Nicméně vliv na kvalitu přednesu tam prostě je. Mě se na těchto telkách líbí ta kompaktnost, žádné zbytečné vodiče mezi skříní a šasí. Je mi ale jasný, že kdyby vývoj a výroba původních tv v Pardubicích pokračovala, tak by se ovládací prvky na přední stěnu určitě přesunuly,
Martin 1374
Příspěvky: 105
Registrován: 31.01. 2020, 10:08

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Martin 1374 » 01.11. 2022, 13:26

Tak mě napadá, nesouvisí tohle všechno i s módními trendy v oblasti bydlení? Nemůže to být proto, že přišel do módy jiný tvar a druh nábytku a v něm by se na ovládací prvky na boku dostávalo blbě a reproduktor na boku by taky třeba hulákal proti stěně? Moc bych se tomu nedivil.
jirka5
Příspěvky: 236
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od jirka5 » 02.11. 2022, 01:45

Jaké západní telky? No to je přece fór - prostě Pardubice se nalézají ve východních Čechách a snažili se tam vyrobit západní kvalitu. Všimni si, že to "západní" je napsáno v uvozovkách. Dál tuto myšlenku raději rozvíjet nebudu, aby se náhodou někdo neurazil. Ale kdo zná historii, tak ví, o co kráčí...

Martin1374: Ano, řekl bych, že přesně takhle to bylo.
Odpovědět