Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od vofo » 25.04. 2022, 20:45

Zdravím,
jen nerozumím, proč se ti zapojení Lotose posední verze neosvědčio u Kamelie s vyměněným trafem 350 05 ,jen s tou odchylkou ,že u tvého Lotose je použita PL 500 a Kamelie má PL 36,ale zase se ti osvědčilo zapojení NZO dle TV Carmen.
A ještě jedna poznámka, v uvedené dokumentaci je uvedeno, že při použití trafa 350 05 s elektronkou PL 500 je účinnostní dioda zapojena na pin 6 ,při použití PL 36 pak 6'.
Ale v knize úpravy TV příjmačů je uvedeno že u trafa 350 05 je při PL 500 zapojena na pin 6 a PL 36 na pin 5 což je dost velký rozpor.
Jak to máš u své Kamelie s trafem 350 05 zapojono ty?

Při zapnutí TV a nažhavování elektronek se spustí nejdříve zvukový doprovod, který je hlasitý a postupně se zvuk zeslabuje, po naskočení obrazu je slabší, ale stále je vyhovující , v normální hlasitosti.
Zřejmě než se nažhaví pořádně koncový stupeň řádkového rozkladu, asi nefunguje plně AVC si jiné omezení regulace výkonu ZMF.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 25.04. 2022, 22:10

Vždyť to zdůvodňuju. Můj Lotos odpovídá poslednímu provedení. Má z fabriky trafo 350 05 a elektronku PL500. Po oživení nastaly problémy s životností PL500. Elektronka byla přetížená. Zjistil jsem, že to způsoboval již zmíněný RC člen upravující tvar temene budícího impulzu. Jeho odpojení nemělo na tvar impulzu žádný vliv. Později jsem zjistil, že ten odpor měl zvětšenou hodnotu, stav kondíku jsem nezkoumal. U Kamélie ale mělo odpojení tohoto RC členu na tvar impulzu jistý vliv, nicméně jsem zjistil, že úprava hodnot sníží zatížení elektronky o nějakých 20%.

V Kamelii mám stejné trafo jako v Lotosu a PY88 je zapojená na stejný pin jako u něj. Zrovna u zmíněné Carmen kam jsem byl nucen použít stejné trafo jsem se změnou odbočky experimentoval a změna byla neznatelná. Pokud jsem ale u Kamelie regulaci upravil podle Lotosu posledního provedení při zachování PL36, tak byla špatná vodorovná linearita na pravém okraji - obraz byl staženej a nešlo do doregulovat. Navíc nešla korekčním magnetem nastavit rovná svislá hrana. Jo a ještě jedna věc se děla a to, že pokud se ubral a následně přidal jas, tak se na chvíli rozhodila snímková synchronizace - jako kdyby snímkový blokovací oscilátor na chvíli přestal pracovat. Po navrácení filtračního členu všechny tyto negativní jevy zmizely. Přitom u Lotosa se nic takového neděje a jediný rozdíl byl typ elektronky.

Elektronky PL36 a PL500 se liší více než jen dovoleným katodovým proudem. Zejména při stejném katodovém proudu je u PL36 větší proud stínící mřížky. U PL500 je proud stínící mřížky v Lotosu cca 10 - 11 mA, kdežto u PL36 v Kamelii to je cca 16 mA. Proto se ty elektronky patrně chovají jinak.

Knížku Úpravy TV přijímačů je potřeba brát s rezervou. Těch chybných informací jsem tam našel více.

Co se týče hlasitosti zvukového doprovodu jsem si nevšiml, že by se po náběhu řádkového rozkladu a tím činnosti AVC snížila. Jen je zvuk lehce podbarvenej vrčením, zejména když je to zrovna přeplý např. čt24 kde jsou většinou titulky. Po náběhu AVC vrčení zmizí, ale hlasitost je zůstane stejná. U Lotosa, Kamelie, Ametysta a Mimosy to tak je 100% a ani u ostatních TV co jsem dělal jsem si změny hlasitosti nevšiml. Třeba u Kriváně a spol. zrovna zvukový díl celkově za moc nestojí, věčný boj s vrčením a ani kvalita přednesu není žádná sláva.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od vofo » 26.04. 2022, 05:45

Tvar impulzu.
Na mých TV Lotos i Kamelie neměla změna uvedeného RC členu vliv na tvar impulzu. U obou zapojení s původními hodnotami i tebou navrhovanými byl průběh skoro stejný, možná se mírně snížila šířka impulzu ale nikoli jeho náběh jak na začátku tak na konci.Vždy odpovídal křivkám dle servisní dokumentace. Ona tvá fota z BM 370 jsou jen jakési symbolické orientační křivky, ten osciloskop není na tohle moc vhodné zobrazovadlo.
Vrčení zvuku nepozoruji ani při náběhu či chodu s titulky, jen změnu hlasitosti.TV Lotos i Kamelie na vrčení zvuku netrpěly , neb mají již jiný odběr zvukové nosné.
Také úprava žhavícího okruhu jak ji popisuješ nebyla nutná, žádný brum do NF dílu neproniká tak aby to rozechvělo membránu repra.Ono stačí to osahat osciloskopem co tam je.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 26.04. 2022, 12:55

No, každý holt máme jiný zkušenosti a jiný postupy náprav vzniklých problémů. Já jsem tyto stroje v běžném provozu nezažil, nemám v tomto oboru žádné vzdělání a vědomosti které mám jsem nabyl převážně z dobové technické literatury a vlastním zkoumáním. Mohu se tedy ve spoustě věcí mýlit, nicméně tady uvádím věci které mám osobně ověřené.

Co se týče toho vrčení při nažhavování, tak tam způsob odběru zvukové nosné nehraje roli. Navíc není ani moc výrazné. Lotos má navíc na sériové žhavení poměrně rychlý náběh. Zvuk naběhne necelou půl minuty po zapnutí a obraz je za 55 vteřin. Schválně jsem to stopoval. Prostor na vrčení je jen ta necelá půl minuta a to fakt nemá cenu řešit. Způsobuje to plné zesílení OMF než naběhne AVC - viz text v příloze.

ZMF automatickým vyrovnáváním citlivosti řízen není a pokud jsou omezovače v nasyceném stavu i po snížení zesílení OMF vlivem zásahu AVC, tak ke snížení hlasitosti není důvod. Snadno se o tom dá přesvědčit měřením napětí na elektrolytu v poměrovém detektoru. Napětí by po náběhu AVC nemělo klesnout. Pokud klesne, tak se omezovače dostávají z nasycené oblasti a hlasitost pak může klesnout. To ale značí nějakou závadu která způsobuje malé zesílení zvukové mezifrekvence. Zřejmě ale půjde jen o lehké rozladění MF okruhů.

Obrázek
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od vofo » 26.04. 2022, 15:51

Nemám ti důvod nevěřit, že to tvé sbírkové kusy dělají. Já jak jsem psal, nemám problém s vrčením, ale jen se změnou hlasitosti.
Bohužel klasické analogové vysílání skončilo a i když ty naše stroje napájíme přes modulátor, není to to pravé. Signál z antény měl jinou úroveň i kvalitu- odrazy, duchy a pod, takže již nelze vypozorovat, jak se opravdu tyto TV chovaly v reálném provozu, při kolísání úrovně signálu a také jeho kvality.
Ty své telky máš krásně vyšperkované včetně menších úprav továrních zapojení, to já nedělám, snažím se docílit maximálního stavu jako by sjely s výrobního pásu ale i se všemi "nekvalitami" , které tam při běžné výrobě byly abych mohl demonstrovat vývoj technické úrovně TV Tesla podle výrobních řad.
Dnešní signál obsahuje i datové prvky teletextu či barvonosné složky a stereo zvuk.Na toto tyhle stroje nebyly konstruované a některým dělá problém se s tím poprat .
Samo se dají z webu stáhnout černobílá vysílání v poměru stran 4:3,ale při klasickém vysílání ananalogu při modulaci ve studiu, toto TV vysílání a jeho signálová cesta, včetně její kvality a úrovně byla někde jinde, jak dnes kdy si z digitálu přes modulátor pouštíme do těch našich TV jakýsi "digianalog".
Taky úroveň rušení v síti, spínané zdroje, defacto nulové kolísání velikosti napájecího napětí jsou jinde než před 50 léty. Běžně pamatuji rozdíly v síťovém napětí od 190 do 235V a ty telky se s tím musely poprat.
Dnes je to jen takové naše hraní ,ale k realitě tehdejšího příjmu to má dost daleko.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 16.05. 2022, 21:03

Po pauze dané pracovním vytížením, kdy na renovace telek nebyl čas ani nálada jsem se jim zase trochu pověnoval. Jen Lotos je téměř denně v provozu hodinu až dvě kdy si ho večer zapnu. Stále šlape zcela bezproblémově a spolehlivě.

Vofo v podstatě ve všem co píšeš s tebou souhlasím. Jen si myslím, že přes modulátor se teletextová informace nepřenáší. To samý stereo zvuk se dá vypnout. Barvonosná složka tam sice je, ale ta nevadí. Poruchy v signálu sice nejsou, ale zato je samotná obrazová informace náročnější - hodně ostrých přechodů černá/bílá, což dost prověří synchronizační obvody. A taky jdou jednotlivé telky krásně porovnávat mezi sebou. Do hry nevstupují povětrnostní vlivy.

A toto srovnání je zajímavý. Pokud bych posuzoval kvalitu obrazu podle zkušebních obrazců, tak Ametyst jednoznačně vede. Nicméně při normálním pořadu bych ale řekl, že projev Lotosu je lepší. Obě tyhle TV mají obrazovky ve výborném stavu. Mimosa se v projevu obrazu velmi podobá Lotosu. Stále si mi ji ale nepodařilo dostat do bezchybného stavu. Synchronizace a řádkový rozklad je bezproblémový, problém je s vertikálem. Synchronizace jako taková drží taky, ale obraz se občas vertikálně zachvěje. Taky svislá linearita a rozměr potřebují určitou dobu chodu než se ustálí. V tomhle je Lotos jednoznačně lepší, linearita je perfektní a stabilní od studeného náběhu. Ten snímkový multivibrátor nebyla nejšťastnější volba. Nevím proč nepoužili osvědčené zapojení z Lotosu. Bohužel to potvrzuje, že po povedených Ametystech a Lotosech nastal na určitou dobu úpadek.

Jo taky mi Mimosa začala dělat takové tmavé vodorovné šmouhy okolo světlého bodu, nebo krátkého bílého textu. Působí to hodně rušivě když např. po straně obrazu jedou bílé titulky jsou v jejich úrovni tmavší pruhy přes celý obraz. Zatím jsem nepřišel na to co to způsobuje, ale začalo to dělat náhle. Přešel jsem blokovací kondíky v obrazové mezifrekvenci a ve videozesilovači, ale bezúspěšně.

Zkusil jsem to vyfotit - je to ta tmavší šmouha okolo spodní šipky. Budu rád za jakoukoli radu.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 08.07. 2022, 22:15

Udělal jsem si radost a pořídil si dalšího Lotose.

Je ve velmi dobrém a zachovalém stavu. Je v něm minimum zásahů opravářů. Našel jsem jen vyměněný dva odpory v obvodu regulace jasu a překlenutou část kombinovaného srážecího odporu - ta která napájí nf zesilovač. Taky je překlenutá jedna polovina síťovýho vypínače. Jinak se zdá, že je vše původní - včetně VN trafa.

Navíc se jedná o zajímavou kombinaci. Je to typ 4211U-2 ale rozkladová deska pochází ještě z první verze. Proti první verzi má však z fabriky některé změny. Zejména už je přizpůsobená pro regulaci vodorovného rozměru varistorem. VN trafo je samozřejmě ještě staršího typu s křížově vinutou VN cívkou, ale nejedná se o úplně první verzi protože už není podložka pod nýtem v patici VN diody.

Televizi časem určitě zprovozním, ale vzhledem k nedostatku času to bude na trochu delší lokte.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 28.07. 2022, 10:43

Tak jsem se telce přece jen pověnoval. Proběhla očista šasi a detailnější kontrola stavu. Kombinovaný odpor ve zdroji má přerušené všechny sekce kromě té 15 ohmové. Naštěstí už jsem získal přes bastlírnu jiný který je OK. No a pak klasika VN trafo. Sice momentálně není spálený, ale primární cívka má klasicky rozpadlou prokladovou fólii mezi vrstvami. Ani ho tam nebudu montovat zpět. Opět použiji novější VN trafo 6PN 350 05 a zapojení řádkového konce upravím podle posledního provedení této TV.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 02.08. 2022, 08:23

Takže jsem se do Lotosu trochu víc pustil, výsledek: 2x Lotos v provozu :)
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 03.08. 2022, 09:05

Ještě něco závadám které bylo třeba na této TV řešit.

Zejména mě zajímalo jak se bude chovat starší provedení rozkladové desky. Tady jsem na žádný problém nenarazil, jen byla špatná svislá linearita ve spodní části obrazu. Chyba byla v katodovým kondíku pentody PLC82. Kondík byl samozřejmě nový, ale kapacita 100 mikro se ukázala jako nedostatečná. Po zvýšení na 220 mikro je linearita OK - jde krásně nastavit. Čím to je netuším, předcházející tyto TV co jsem dělal tento problém neměly.

VN trafo jsem dal PN 350 05 a zapojení řádkového konce jsem zapojil podle posledního provedení této TV. V kanálovém voliči nezesiloval VF zesilovač, byly vadné dva blokovací kondíky na napájení druhé triody PCC88. Obrazovka měla sice výborný jas, ale velmi špatně ostřila - patrně špatné vakuum. Dal jsem jinou z vraku Mimosy. Není sice tak skvělá jako v šedém Lotosu, ale pořád je celkem slušná.

Tady ještě pár fotek:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Odpovědět