TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Milan155 » 04.07. 2021, 19:13

Náhoda to jistě není. I kdyby byla změna kmitočtu jen 5% , znamená to změnu indukčnosti nebo kapacity nebo obého cca 10% - a to si při oteplení třeba 20-40 st.C v přístroji nedovedu dost dobře představit . TK třeba jader N01 je max. 50x10-6, takže při oteplení 40 st.C to bude změna indukčnosti cca o 0,2% . S kondenzátory , které do laděných obvodů patří ( ne tedy nějaké TK782,783 a podobné dnešní hmoty ) , bude změna podobná. Takže ta příčina bude v něčem jiném , v závislosti L,C detektoru na teplotě to nebude . A co se stane , když bude ujíždět mf kmitočet ? Pokud zůstane detektor naladěn na počáteční hodnotu mf kmitočtu, projeví se to podobně , ujede nula i maximum . Měřil jsi mf kmitočet nějakým čítačem se signálem bez modulace a definovaného kmitočtu ?
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 04.07. 2021, 20:05

MF kmitočet může v tomto případě ujíždět jen nestabilnosti obou nosných v modulatoru. A zrovna modulátor MD-5 na tohle podle mě netrpí, už jenom proto, že by tento problém přetrvával i po přestavbě na poměrový detektor. Jenže to se neděje.

Mám TV generátor BM 261 a ten má mj. výstup na slaďování zvuku 6,5 MHz kristalem řízenej a když jsem to s ním sladil, tak stačilo vzít fén a lehce nahrát MF trafo a během minuty nastavena nula utekla o tři Volty.

Sakra mám tu ještě jeden vrak T4002. Vzhledem k tomu, že všechny jednotlivý šasi této Tv jsou schopne samostatné činnosti, mám skoro chuť ho vymontovat, na stole oživit a pokusit se tomu přijít na kloub.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Milan155 » 04.07. 2021, 21:55

Je mnoho věcí mezi zemí a nebem a tohle je asi jedna z nich :) . Když to shrnu, u tří kusů zařízení se vyskytuje stejná vada , která má za důsledek vadu ve zvuku, patrně to po ohřátí "chrchlá" . Protože není pravděpodobné, že by to s touto vadou vyšlo z fabriky - to by asi kupující reklamovali, musí být u všech kusů vliv něčeho , co nastalo až pravděpodobně při opravě/slaďování . Jestli je to vlastností měřícího zařízení, vlastní postupem ladění , nějakou nevhodně použitou součástkou či něčím jiným těžko odhadnout .
Protože ta "mf zvuku " vzniká vlastně rozdílem nosné obrazu a nosné zvuku , zkusil bych ještě pátrat tímto směrem tj. osciloskopem a čítačem kontrolovat před detektorem , co leze do něj ( bez zvukové modulace, lze-li
to takto nastavit na zdroji signálu) a nemění-li se to s teplotou přístroje . Tak hodně zábavy v této detektivce a dej vědět, pokud se k něčemu dopracuješ :) .
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 04.07. 2021, 22:42

Čítačem nedisponuju a osciloskop mám jen starý BM 370.

Je třeba si ale uvědomit, že ten krystalem řízený signál 6,5 MHz se připojuje až za detektor na obrazový zesilovač. Tím se vyloučí vliv modulátoru, VF zesilovače a detektoru. A přesto se problém projeví.

Za provozu televize se problém projevil podle toho kdy se diskriminátor nastavil. Když hned po nažhavení, tak za půl hodiny byl zvuk zkreslenej. Když po hodině provozu, tak po nažhavení byl zvuk horší, pak se srovnal a po dalších několika hodinách byl opět špatný. Po dvou hodinách už je teplota TV stabilní, takže když se nula nastavila po 2 hodinách provozu, tak další několikahodinový provoz ho už nerozhodil. Když se ale telka nechala zcela vychladnout, tak po nažhavení byl zvuk zcela zkreslenej a místo nuly tam bylo -11V.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Milan155 » 05.07. 2021, 06:05

No to tedy hodně ujíždí, těch -11V , to už snad ani ten diskriminátor "nedá" , tak někde "za rohem" s obrovským signálem . No pokud jsi si jist stabilitou těch 6,5 MHz z generátoru , zbývají asi možnosti kmitání v některém stupni popř. s parazitním směšováním s něčím jiným , možná silné přebuzení s vznikem nějakých harmonických atp.
Neříká to však nic o tom, jestli jsou v pořádku nosné obrazu / zvuku ještě před zvukovou částí - chtělo by to
ten zdroj signálu raději prověřit , abys měl jistotu, že do zvukové části jde skutečně 6,5 MHz + - zdvih . No to nakonec zkoušíš na 3 kusech a chová se to stejně , že ....... Poměrový detektor se chová trochu odlišně od
toho diskriminátoru, který potřebuje před sebou konstantní signál ( omezovače) . Kloudný osciloskop by to měl ukazát , ten tvůj asi moc ne , moje BM566A by to asi zvládla a čítač do 50 MHz se dnes dá pořídit jako destička k osazení doslova za pár korun , před ní nějaký zesilovač třeba MAR-xx , ochrany před přepětím popř. nějaký dělič
na vstupu a plechová krabička se zdrojem , led displeje dost vyzařují , je multiplexované , tudíž spíná to větší proudy.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 05.07. 2021, 09:00

Tak poměrový detektor také potřebuje omezovače, zejména u televize kde jsou v obrazovém signálu synchronizační impulzy. Ale je pravda, že i samotný poměrový detektor má jistý omezovací účinek.

Co se týče zdroje signálu - ono není zase tak moc z čeho vybírat. Nicméně mám dva modulátory MD-5 a jeho stereofonní verzi MD-5s a dělá to s oběma. S tou Terrou jsem to nezkoušel - v době kdy jsem se tím více zabýval jsem ji ještě neměl.

Co se týče kmitání, těžko říct. V každý případě ta nastavená nula ujíždí plynule, desetinu po desetině, žádný náhlý skok.

Jinak moc děkuji za konzultaci, jen začínám mít pocit, že se dostávám na hranici svých znalostí.... Jsem ale přesvědčenej, že problém je až ve zvukový mezifrekvernci. Kvalita obrazu je slušná a s ohříváním se nijak nemění, stejně jako synchronizace je stabilní. A pokud by ujížděl MF kmitočet, tak by ujížděla i nula na poměrovým detektoru. Je to nakonec princip jeho činnosti. Ta ale drží.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Milan155 » 07.07. 2021, 09:36

Tohle není ani tak o znalostech jako spíše o "klice" najít to :) .
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 07.07. 2021, 16:36

Tak po chvílích budu hledat.... :)
Vymontoval jsem to zvukový šásko. Je naštěstí v origo stavu. Podle výrobního čísla je tahle telka o něco mladší než předchozí tři. Chybí zde kondenzátor u primárního vinutí výstupního transformátoru. A taky tady nejsou bakelitový slídový kondenzátory se škrabacím okénkem zalitým voskem, ale otevřený s pertinaxovými čely.

Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Jardak dne 18.07. 2021, 07:37, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 10.07. 2021, 21:47

Tak jsem se tomu trochu věnoval.

Narazil jsem na další odlišnost a to, že není přítomen kondenzátor C50, ten který má vliv na vyvážení diskriminatoru. Buď se přesunul dovnitř MF trafa, nebo MF trafo upraveny a obejde se bez něj.

S BM366 jsem změřil ty otevreny slídový kondiky. Až na C51 jsou všechny KO, mají sotva poloviční kapacitu.

Kondenzátory jsem nahradil slídovimi kondiky WK 714 13. Četl jsem na ně sice nějakou kritiku, ale podle mého měření jsou OK a změna kapacity s teplotou je minimální.

MF díl jsem sladil na kristalem řízených 6,5 MHz. Pak jsem to zkoušel různe zahřívat. Zahříváním zmíněných kondenzátoru se nastavení temer nemeni. Nahřátím MF trafa nula trochu uteče, ale jen o 0,5V. Taky to nastavení nuly není tak kritický. Změna polohy jádra o jednu otáčku způsobí změnu o 0,7V a frekvenci musím změnit o 40 KHz abych měl zase nulu.

Namontoval jsem tam to starší MF trafo společně s kondezatorem C50 abych je mohl porovnat. Nahřátím MF trafa uteče nula o víc než 2V a změna polohy jádra o jednu otáčku nula uteče taky o 2V frekvenci musím změnit o 80KHz abych opět dosáhl nuly.

Mám odpozorovano, že odchylka do cca 0,5V od nuly se na reprodukci ještě téměř neprojevi. Znamená to, že novější řešení už může normálně fungovat. A taky to znamená, že problém byl a výrobce ho řešil a vyřešil...
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Peca » 11.07. 2021, 09:45

Jsou na telce osazeny všechny kryty? S kryty se šasi ohřeje rychleji, je možné, že se díky tomu u nových přístrojů ta závada tolik neprojevovala. Návod určitě udává, že se má televisor zapnout několik desítek minut před zahájením programu.

Jinak míra zkreslení bude určitě záležet i na hloubce modulace.
Odpovědět