Tesla 4206u-2 Astra

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Peca
Příspěvky: 125
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od Peca » 06.04. 2023, 13:19

To buzení řádku může být takto voleno schválně. Je to popsáno v knize od V. Víta a tuším, že je zmiňován právě Lotos a jiné pardubické televizory. Větší šířka temene impulzu zvyšuje neužitečný příčný proud koncového stupně, ale taky zlepšuje vodorovnou linearitu, která by jinak ve středu stínítka mohla utrpět nerovnoměrností přepínání proudu mezi PL a PY.

Jinak astru jsem kdysi měl taky a řádek chodil bez problému i v původním provedení z výroby. Přehřáté PL jsem si nevšiml. S tím jsem měl problém jen kdysi v athosu, PL byla mírně do třešňova, ale chodilo to i tak.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 297
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od Jardak » 06.04. 2023, 15:10

Jenže v tomto případě nejde ani tak o temeno pulzu, ale o jeho málo strmou zavírací hranu. Pentoda se potom pomalu a nedostatečně zavírá a spotřebovává tak zbytečně energii nashromážděnou ve VN trafu. Proto musí mít odpor stínící mřížky malou hodnotu, aby se zvýšeným výkonem elektronky kompenzovaly tyto ztráty.

To že je tak úmyslně je samozřejmě pravda, když si zvolili toto zapojení budiče. Samotná trioda zapojená jako sínusový oscilátor má velmi omezené možnosti jak tvarovat výstupní napětí.

S vodorovnou linearitou nejsou žádné větší problémy. Není sice dokonalá, ale na to, že nejde nijak seřizovat, tak je celkem v pohodě, viz moje Astry po úpravě budiče:
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od vofo » 13.04. 2023, 01:37

Dotaz: :thumbsup:

Protože se válím doma s kašlem, napadlo mne v rámci bastlení vyzkoušet to co tu popisoval kolega Jardak.
Tu úpravu jsi provedl předěláním obvodů PACB 80 za ECC82? Původní regulátor řádkového kmitočtu- cívka L46 s ovládacím prvkem na přední straně jsi nahradil potenciometrem 25 kOhm/N ?.
Přemisťoval jsi Cívku L46 do blýskosti ECC82? Čím jsi nahradil diody 3NN41?

Když bude možnost pošli foto spodku šasi s ubastlenou úpravou.

Díky.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 297
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od Jardak » 13.04. 2023, 11:01

Ano úprava spočívá v náhradě elektronky PABC80 elektronkou ECC82 a samozřejmě součástek kolem ní. Původní regulátor nahradil potenciometr 25k/N. Diody jsem použil KA263. Oddělovač synců zůstane v původním stavu jen jsem nahradil odpory R 206 a R 207 jedním odporem 15 k. Uvolní se tím potřebný pájecí bod na liště. Synchronizační impulzy se odebírají přímo z anody E12b stejně jako snímkový.

Cívku jsem přemístil poblíž elektronky. Je použita cívka L 132 z TV řady Oravan. Jde použít i tatáž cívka z Mánese. Jen se musí demontovat z krytu, odříznout ze společné kostřičky a přilepit k ní vhodnou patku, aby šla přišroubovat.

Co se týče té jemné regulace, synchronizace je velmi stabilní a pokud by se jednalo jen o funkčnost, asi by stačilo kmitočet nastavit jen trimrem. Já jsem ale chtěl mít ten regulátor funkční, tak jsem tam osadil potenciometr.

Na první straně vlákna je fotka Narcise zespodu po úpravě. Našel jsem v telefonu ještě jednu podrobnější a nezmenšoval jsem ji, takže kliknutím jde zvětšit.

Obrázek
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od vofo » 13.04. 2023, 18:56

Díky Jardakovi za info.
Astra 4206-2 má naběháno cca 40 hodin bez závad. Momentálně na ní jede hokej Hradec-Vítkovice. Po popsané výměně PL82 jsem asi po 15 hod provozu vyměnil původní E6 EF 80 Polam za EF 80 od výrobce Valvo. Zvýšil se kontrast obrazu ihned po zapnutí a nebylo nutné čekat cca 10 min až se TV zahřeje. Ta EF 80 na pozici obrazového zesilovače je takové kompromisní řešení.
Úpravu budiče budu prováděl na Astře 4206U-6,kde je proud g2 PL81 cca 21 mA. Jen musím někde sehnat cívku z Oravana, Mánesa či Palase.
Na náhradní díly mám jen Lotose, Carmen, Miriam a pak už jen šasi z Athose a Astry. Mám tu taky tři VN trafa z Lotose, jedno jsem rozebral, spočítal závity a průměry drátů a pokusím se je svépomocí převinout. Těch 1000 závitů musím za jeden večer a dvě kafe zvládnout. :). Drát mám, prokladovou izolaci také, tak uvidím. Jedno trafo má primární cívku co se týká lakovaného drátu OK, ale izolace se vlivem skladování u původního majitele rozpadla doslova na prach. Tím začnu, neb chci využít původní odmotané vinutí. Musím spěchat dokud je venku aprílové počasí.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 297
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od Jardak » 14.04. 2023, 08:23

Ano to zapojení obrazovýho zesilovače u dvojkový Astry není nic extra. To i takový Kriváň má to zapojení lepší a navíc i částečně přenáší stejnosměrnou složku obrazovýho signálu. Chvíli jsem měl nutkání ho na Astře podle Kriváně upravit, ale vzhledem k tomu, že mám I šestkovou Astru a zapojením videozesilovače a řízením zisku se tyhle TV od sebe liší jsem to nechal tak jak to je. Když obě tyto TV běží vedle sebe jsou na podání obrazu krásně vidět rozdíly mezi tím když se ss složka přenáší a když ne.

A co se týče videozesilovače u šestkový Astry, resp. Narcisu, tak ten funguje pěkně, ale také ta PL83 musí být ve velmi dobré kondici. Vzhledem ke způsobu regulace kontrastu, se její horší kondice projeví o dost víc, než třeba v Ametystu.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od vofo » 14.04. 2023, 13:17

Mám dotaz, nemáte někdo kompletní servisní dokumentaci k těmto televizorům. Ta co je běžně dostupná na webu je šestistránkový PDF dokument, který mi připadá jako nekompletní.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 297
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od Jardak » 14.04. 2023, 14:17

Nevím co potřebuješ za informace, ale vzhledem k velké podobnosti s Narcisem lze jeho dokumentaci použít i pro Astru. Na stránkách HRCS má Narcis podrobnou dokumentaci.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od vofo » 15.04. 2023, 08:10

Chtěl jsem doplnit archiv k této TV. Stejně tak, jak se tu ozval kolega se servisní dokumentací na Ametysta. Pochybuji, že k Astrám bylo vydáno jen neúplný 6 stránkový návod k údržbě. Pamětníků pomalu ubývá, tak snad se někdo ozve.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Tesla 4206u-2 Astra

Příspěvek od vofo » 15.04. 2023, 19:50

Dám sem pár foto z provozu obou Aster 4206U-2 a 4206U-6. U levé TV jsem bohužel neubral jas, ve skutečnosti se na to dívalo v pohodě, ale mobil to focení v přítmí nedavá.U videa ze servisu TV je videt rozdíl v obraze při přenosu stejnosměrné složky .
Přílohy
monoskop 2 2x.jpg
film.jpg
kostky.jpg
2x monokop.jpg
Odpovědět