Televize v televizi

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Televize v televizi

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 05.04. 2023, 20:22

Nesleduji to, ta celková slátaninovost mne naprosto odradila. Protože jsem v té době v ČST (Měšťanská beseda) pracoval, vím, že alespoň v technickém manšaftu byla mezilidská atmosféra víc než kolegiální. Ať už na přenosech, tak i na záznamech (TMZ), i jinde, kam jsem stihl nakouknout. Tady plně souhlasím s Jirkou5.
houmr
Příspěvky: 159
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Televize v televizi

Příspěvek od houmr » 06.04. 2023, 06:12

Ještě se zeptám na jednu věc - v tom Stejšnu měl na palubce nějaké rádio - co to bylo zač? Tenkrát se běžně v autě vozil tranzistorák, autorádia nebyly až takovou samozřejmostí. Akorát na ten tranzisotrák mi moc nesedí to osvětlení stupnice, to obvykle u nich trvale nesvítilo...

Jinak autorem předlohy je již zensulý Karel Hynie, tedy postava, která tou Československou televizí prošla právě od toho řízení auta až po "vedoucího tvůrčí skupiny", tedy žádný mlaďas, který má o té době zkreslené představy (narozdíl od režiséra). Údajně vpodstatě posbíral příběhy své vlastní prožité s příběhy svých kolegů, trochu je zveličil a z toho "uplácal" postavu Standy Pekárka. Nedělám si iluze, že je tam vše vyhnané do extrémů, aby to alespoň mělo nějaký děj a bylo to pro současného diváka koukatelné. Už samotná předloha, když byla před lety vydána knižně, nebyla moc pozitivně přijata.

Mně osobně tam třeba vůbec nepasuje to, jak vehementně zakazuje kouření v autě - tenkrát se kouřilo všude, a takovej komunikativní a suveréní hejsek po vojně, který vyrůstal v hospodském prostředí, by určitě uhulil startky bez filtru jednu od druhý. Ale chápu, že by se na dnešní poměry v tom seriálu hulilo tak moc, až by to asi neprošlo...
Oldradio.cz
Příspěvky: 25
Registrován: 17.10. 2011, 07:36
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Televize v televizi

Příspěvek od Oldradio.cz » 06.04. 2023, 06:57

Rádio na palubce byl Tesla Menuet, ten v reálu samozřejmě osvětlenou stupnici nemá. Za vestavěné autorádio se v té době musel platit samostatný poplatek, tak se to řešilo různě uchycenými běžnými tranzistoráky.
K seriálu: První divná věc, že Pekárek se vrátí z vojny a má účes, který by mu na vojně okamžitě ostříhali. Tehdy se do civilu chodilo s vojenským účesem, pokud byl na útvaru naplánovaný holič, tak ostříhal i ty, co to měli tzv. "za pár".
Celkově jsou dialogy hodně přisprostlé, tenhle trend fekálního humoru ČT1 už byl v seriálu "Dobré ráno, Brno". Jestli se tím chce televize podbízet platícím divákům, tak potěš koště.
Ještě v úvodních titulcích je na vrátnici, kam Pekárek přichází za novou prací, vidět nějaké asi DDR rádio tak z 80. let.
Že by v roce 1971 koupil tehdy 3 roky starou televizi Karolína za 500,- Kčs, je divné. Leda by byla kradená.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Televize v televizi

Příspěvek od vofo » 06.04. 2023, 07:47

S tím rádiem to potvrzuji. V naší Škodě 100 byl nainstalován držák na Carinu, tzv. první český "autoportable"....už se potom nic podobného nevyrábělo a byl to nejlepší přenosný tranďák co Tesla kdy vyráběla. Cena 2050Kč byla na tehdejší poměry astronomická. Hraje po přeladění VKV na CCIR v garáži dodnes.
Přílohy
manuál.jpg
Tesla 2011 B Carina.jpg
(29.45 KiB) Zatím ještě nestaženo
houmr
Příspěvky: 159
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Televize v televizi

Příspěvek od houmr » 06.04. 2023, 12:53

Oldradio.cz píše:
06.04. 2023, 06:57
ě;

Že by v roce 1971 koupil tehdy 3 roky starou televizi Karolína za 500,- Kčs, je divné. Leda by byla kradená.
Právě že byla kradená - resp. "odkloněná", v ČST vyřazená. Za to pětikilo mu to prodal jiný zaměstnanec, který je měl zlikvidovat, někde to tam padlo.
jirka5
Příspěvky: 237
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Televize v televizi

Příspěvek od jirka5 » 06.04. 2023, 14:20

Když jsme u té historické přesnosti, tak když přijde mladý Pekárek na vrtátnici StB, tak vrátný volá patrolu z telefonního přístroje As10, který tehdy ještě neexistoval. To ovšem je nepodstatné, můj celkový názor na seriál se nemění.
Odpovědět