TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
mipa111
Příspěvky: 16
Registrován: 31.08. 2023, 19:33

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od mipa111 » 22.02. 2024, 21:16

Tak se zdá, že jsem na to přišel. Po stínech zatím ani památky. Samozřejmě to bylo úplnou prkotinou, na kterou jsem přišel čirou náhodou.
Během dalšího pokusu o nalezení příčiny jsem zapomněl omylem dotáhnout držák s vychylovačkama, takže to bylo dost navolno, že bylo možno hrdlem obrazovky volně pohybovat všemi směry, co dovolila vůle k ostřící cívce. Když byla televize zapnutá a chtěl jsem pohnout iontovou pastí, pohnul jsem celou obrazovkou směrem nahoru, jak byla uvolněná. Přitom jsem si všiml, že ten pohyb má hodně velký vliv na ten stín. Obrazovka měla totiž hrdlo celou dobu opřené dole v poloze na šesté hodině o ostřící cívku. Pokud se poloha změní na půl jedenáctou (při pohledu zezadu), tak stíny zmizí. Nejsou tam už vidět ani hned po zapnutí a ani po nějaké době provozu. Neobjevují se už ani při snížení jasu. Celou dobu to bylo tím, že to hrdlo bylo posunuté.
Nakonec bylo nutno podložit držák vychylovaček tak, aby bylo hrdlo ve správné výšce a pak ještě trochu posunout do strany a dotáhnout šrouby na vychylovačce, aby to drželo ve správné poloze. Ty vychylovačky jsou dost natěsno a není mezi hrdlem žádná vůle, pokud jsou nasunuté až na krku, tak to snad bude držet.
Ještě jsem zjistil, že televizor má při provozu odběr na 220V cca 160W. Není to příliš? Na štítku je uvedeno jen 145W.
martinbobek
Příspěvky: 36
Registrován: 09.03. 2023, 14:19

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od martinbobek » 23.02. 2024, 20:39

Záleží také čím jste to měřil a jestli opravdu měříte jen činný výkon? To veliké trafo v 4001A bude mít ne úplně zanedbatelný i výkon jalový.... Za ten se ale u domácích odběrů neplatí. Navíc směrem "do sítě" se tento výkon kompenzuje zase ve spotřebičích, které mají na vstupu naopak kapacitu (např. filtr s kondenzátory apod.).
mipa111
Příspěvky: 16
Registrován: 31.08. 2023, 19:33

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od mipa111 » 23.02. 2024, 22:28

Je to měřeno Voltcraft Energy Monitorem 3000. Jedná se o činný výkon. Spíš jsem myslel, jestli by nebyl někdo ochotný mi to na své televizi změřit, pokud má někdo tu možnost.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 297
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 25.02. 2024, 13:02

Tak alespoň jsi přišel na to čím to je. Jen mi v tomto případě uniká souvislost se zahříváním tv. Spíš se tedy vychylovacky pohnuly při manipulaci s telkou.

A co nějaké obrázky? Umí už nějaké ukázat?
mipa111
Příspěvky: 16
Registrován: 31.08. 2023, 19:33

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od mipa111 » 26.02. 2024, 21:54

Spíš mi přijde, že to nějak souvisí s polohou v ostřící cívce, ale přesně nevím. Ty vychylovačky byly povolené a pohybovaly se i s obrazovkou, když jsem s ní manipuloval. Není na nich žádná vůle. Souvislost se zahřívaním vysvětlit neumím.
Jinak obraz už jsem zkoušel, zatím jen menu ze settop boxu, ale není to ještě žádná sláva. I když se mi povede zaostřit zpětné běhy, tak je obraz mázlý. Při přidání více kontrastu obraz tmavne, popř. pro přidání jasu naplno obraz přechází do negativu. V levé čtvrtině obrazu je tmavý svislý pruh, kde obraz není vidět a reaguje na posun i s obrazem (při regulaci středění obrazu vodorovně). Asi ještě bude nějaký problém ve VF obvodech (sladění jsem dělal) nebo v obrazovém zesilovači. Zvuk jede v pohodě (do modulátoru pouštěn z MP3), akorát při přidání kontrastu to trochu hrčí. Synchronizace je stabilní.
Odpovědět