MODEL LE61

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

MODEL LE61

Příspěvek od Heptoda » 16.07. 2013, 15:37

Hezký letní den, tak jsem rozdělal toto gramorádio. Vypadá nenapadeně, leč je problém s ladícím kondenzátorem. Vysouvá se jakž-takž , ale obráceně se "staví na zadní". Dle mne tam chybí část na vrchu , kde je upevněn stator. V radiu přes všemožný bordel nebylo nic ulomeného nalezeno. Nevíte v čem je stejný ladičák , aby pasoval a souhlasil ? Nejsem bohužel doma , tak nemám Kotka ani nic jiného. Děkuju za podněty.
Přílohy
P1060569.JPG
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: MODEL LE61

Příspěvek od Milan » 16.07. 2013, 18:01

Tipuji že stejný bude v Tesla Kvarteto. Jinak je to celkem častá závada, kdy na kondenzátoru praskne mosazný nýtek a odpadne vrchní destička která drží tři korálky zabezpečující izolaci a bezpečné upevnění statorových plechů.
Ovšem ve většině případů kondík funguje bezproblémů dál.
Pro zjištění místa škrtání plechů o sebe je také možné kondenzátor do obvodu se žárovkou 230V/60W-ovšem je to nebezpečné-hrozí i smrtelný úraz.
Jinak bych převody rozebral a celé umyl v petroleji, nebo něčem podobném, avšak pozor na plastové kolečko kterému se tyto klasická rozpouštědla nemusí líbit...Tady už ale převody vypadají docela čistě.
Kondenzátor je také možné kvalitně vyčistit, tak že se vymontuje a ponoří do slabého roztoku hydroxidu sodného. Pak se ovšem musí důkladně umýt pod tekoucí vodou.
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: MODEL LE61

Příspěvek od Ivo » 16.07. 2013, 20:38

je to tak :-)

Gramorádio Supraphon LE-61 = Skříňové gramorádio s využitím přijímače 525A "Kvarteto".

A dotaz na zkoušení toho kondenzátoru - to přece je jedno jakým napětím zkouším případný dotyk plechů - já bych dal žárovku a zdroj klidně jen 12V a nehrozí mi nic - a ještě ke všemu mohu ty plechy přímo formovat šroubováčkem, ne ?
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: MODEL LE61

Příspěvek od Milan » 16.07. 2013, 20:50

Proč ne, fantazii se meze nekladou, výsledek bude možná o něco horší-vzhledem k malému napětí. Já mám tuhle žárovkovou zkoušečku jako standartní výbavu pro oživování rádií a po připojení na kondík se hned elegantně ukáže kde je problém. Kondenzátorem pomalu otáčím, kritické místo se ponejprve projeví slabým modrým jiskřením a teprve při velkém vyosení pak svitem žárovky. Pochopitelně musí být kondenzátor v rádiu odpojený. Vzhledem k nebezpečnosti této metody to nikomu nedoporučuji-uvádím to jen pro zajímavost.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: MODEL LE61

Příspěvek od Heptoda » 16.07. 2013, 21:00

Tak tak, již jsem na to juknul pořádně.Je to šásko z Kvarteta a co se týká toho většího napětí, jak píše Milan: taky to dělám přes 230V a drobné (skutečně jen drobné!!) zkraty se dají protáčením zlikvidovat. Drsné ale jde to , s opatrností , jistě. Zatím díky , ještě se ozvu. :thumbsup:
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: MODEL LE61

Příspěvek od Heptoda » 18.07. 2013, 09:35

Tak se vyskytl problém číslo 2. Chybí klíček od dvířek na gramodesky. Jak otevřít ? Dveře jsou zalícované bez mezery, takže navrtání závory a následné zapáčení dovnitř navzdory stavítkům nejde. Zámeček je zadlabaný dovnitř dvířek, ničit jejich vnitřní stranu a potom opravovat se mi taky nechce. Přístup k závoře od strany reproduktorů taky není, je ta závora zámku taky jen zadlabaná do stěny , není to průchozí. Tak mrňavé klíčky v baráku nejsou, a jako naschvál má ten zámek více (tuším 3) stavítek. Šperhák tedy taky ne. Nemáte někdo zkušenost ? Např navrtat zevnitř do zámku a stavítka zrušit. Jenže kde to přesně trefit ? Nebo jak ??? :cry:
vanicekp
Příspěvky: 58
Registrován: 26.06. 2013, 13:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: MODEL LE61

Příspěvek od vanicekp » 18.07. 2013, 12:25

zkusil bych to zezadu prez sololitovou zdni stenu, tam vidim nejslabsi misto rozhodne bych nevrtal zamek.

Bezu zpet, to taky nejde jak koukam na fotky.....

Tak jedine zkusit ruzne klice ale to je na dloudo....
Petr Vanicek
mkat
Příspěvky: 218
Registrován: 24.10. 2011, 16:38

Re: MODEL LE61

Příspěvek od mkat » 18.07. 2013, 16:00

Podla mna by tomal byť normalny zamok do nabytku.Ten starši typ.Tušim ich bolo 6 druhov.Určite niekto zo susedov vlastni taketo zamky aj s klučikmi.Skus obehnuť susedov hlavne staršich.Tušim že mam doma celu sadu ,ale kde je odložena ani pan boh nevie. :D
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: MODEL LE61

Příspěvek od Ivo » 18.07. 2013, 16:46

možná stačí šikovný zámečník a šperhák z drátu, už mi to několikrát pomohlo - chce to posouzení na místě a kleště, kus drátu a kladivo, pak to vytvarovat a odemknout ....
Odpovědět