Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Vše okolo historických rádií
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Milan155 » 23.08. 2022, 21:35

V těch vedrech jsem se poněkud nudil , tak jsem dal dohromady jeden Kongres v zoufalém stavu včetně výměny kusu dýhy nahoře a černění/lakování. Bohužel, brokát se nezachoval, resp. se podélně rozpadl v důsledku uhnití
příčných nití v osnově . Zajimavost - ta tenká lišta ve tvaru U na přední straně se zkrátila lety na obou stranách o cca 7 mm , musel jsem to nastavit, krátké jsou akorát .
Na dalších obr. je další předmět na zahnání podzimní nudy - myši udělaly v rádiu hnízdo a přestěhovaly do něj obal repráku a látku zepředu včetně izolace vodičů na síťovém trafu , okousáno až do prokladu. Cívky zdá se jim asi nechutnaly . Záchod měly na ladičáku a vše teklo dolů a pěkně to orezlo včetně šasi. Ten se podařilo docela slušně odrezit potravinářskou kyselinou citronovou, 50 g v litru horké vody , po cca 20 min. hrubé části rezi jsou pryč , pak oplach a kartáček, celkem asi 4 kolečka . Neutralizace mýdlem + oplach, konzervace včelí vosk v benzínu po vysušení opalovačkou . Elektricky po kyselině je ok, hliník to pouze očistilo od svinstva, mosaz na
sběračích + 2x zemnící pásek beze škody .

Kdyby měl náhodou někdo slušnou stupnici , rád ji koupím .
Přílohy
P8131032.JPG
P8131030.JPG
P8131028.JPG
P8131026.JPG
P8131025.JPG
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Peca » 24.08. 2022, 06:25

Slušná práce, ale obdivuju vůli investovat tolik času a práce do úplně obyčejných rádií, kterých se válí všude plno. Ta romance je opravdu tak na oheň.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Milan155 » 25.08. 2022, 19:21

Jestli to nebude tím , že nejsem ten "pravý" sběratel a víc než něco hromadit mě baví něco opravovat a řešit problémy s tím spojené .... :) . Naproti bydlí podobný týpek : minulý týden přidal k asi padesátce svých starých aut rezavého Moskviče a už ho vidím , jak to rozebírá . A také tam nikde žádný unikát nevidím :) .
Tak hlavně ať nás to baví , nad smyslem nemá cenu moc špekulovat .
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Peca » 26.08. 2022, 12:16

Já taky radši opravuju než sbírám, z tohoto stavu jsem dostával třeba Iron Rex I, Telefunken Atlanta a Hymnus U, ale romance už odmítám, i když jsou v lepším stavu než tato. Ten čas radši investuju do něčeho zajímavějšího. Mít padesát starých aut už podle mě naopak hromaděním zavání, není v silách jednoho člověka se o všechna starat, leda by to dělal na plný úvazek, o ježdění s nimi nemluvě.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Milan155 » 28.09. 2022, 19:36

Nakonec se povedlo tu Romanci dostat do slušného stavu, rádio hraje na všech rozsazích včetně VKV na rozsahu Gramo, korekce plně funkční . Látka potahu vyčistit bez sejmutí z ozvučnice nešla, pod ní byla tlustá vrstva černého klihu a jakékoliv zvlhčení znamenalo další zhoršení - klíh prolézal látkou. Na okraji repra byly v látce tři díry , pokusil jsem se je vyspravit podlepením a vlepením vláken z okrajů - chtělo by to ale nějakou trpělivou dívčinu , já na to jednak blbě vidím, jednak nejsem zase až tak trpělivý :) . Hodně času zabralo dodatečné izolování vodičů sítě, trafa , žárovek a magioka "odizolovaných" myšmi. Ukousaná byla též vst. cívka DV, nahrazena podobnou z nějakého jugoslávského vraku , nakonec i sladit to šlo. V dolní části vpravo kolem přepínače rozsahů jsem musel vyměnit kousek dýhy v délce cca 10 cm, bohužel jsem neměl vhodnou strukturu, tak je to vidět. Nahoře zepředu na pásku bylo hodně lepení a tmelení, kraj dýhy byl vylámán .
Stupnici jsem sehnal mírně umazanou , pro daný účel postačuje.
Ještě zbývá nahrubo zacelit díru vykousanou myšmi v zadní stěně a předám to tomu, co mi ten dárek dovezl :) .
Přílohy
P9201047.JPG
P9201046.JPG
P9201045.JPG
P9201044.JPG
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Jardak » 28.09. 2022, 20:55

Opravdu krásná práce. :thumbsup:
Jiri Placek
Příspěvky: 11
Registrován: 23.03. 2021, 16:56

Re: Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Jiri Placek » 05.10. 2022, 22:26

Uzasna prace, blahopreji. Pripomina mi to jednoho kolegu z klubu DVHRC v Pennsylvanii, ktery na setkani v Kutztownu ziskal nejake polo- ci jeste vice rozpadle radio, vetsinou nevalne hodnoty, aby ho renovoval do perfektniho stavu. Kazdy mesic pak rozpracovane radio prinesl na klubove setkani a predvedl jak pokrocil. Kdyz byl hotovy, tak radio se slovy "uz mne vic nezajima" nekomu dal nebo se ho zbavil na aukcnim portalu. A zacal opet s novym vrakem....
Jiri Placek
Příspěvky: 11
Registrován: 23.03. 2021, 16:56

Re: Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Jiri Placek » 06.10. 2022, 01:36

Jiri Placek píše:
05.10. 2022, 22:26
Uzasna prace, blahopreji. Pripomina mi to jednoho kolegu z klubu DVHRC v Pennsylvanii, ktery na setkani v Kutztownu ziskal nejake polo- ci jeste vice rozpadle radio, vetsinou nevalne hodnoty, aby ho zrenovoval do perfektniho stavu. Kazdy mesic pak rozpracovane radio prinesl na klubove setkani a predvedl jak pokrocil. Kdyz byl hotovy, tak radio se slovy "uz mne vic nezajima" nekomu dal nebo se ho zbavil na aukcnim portalu. A zacal opet s novym vrakem....
Pepa
Příspěvky: 35
Registrován: 16.02. 2017, 21:14

Re: Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Pepa » 06.10. 2022, 12:02

Nádhera, taky gratuluji k takovému výsledku. :thumbsup:
Naposledy upravil(a) Pepa dne 08.10. 2022, 12:50, celkem upraveno 1 x.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kongres a Romance - zmrtvýchvstání

Příspěvek od Milan155 » 06.10. 2022, 17:38

Díky za vaše pochvaly kolegové, nesmí se to holt moc prohlížet "lupou" :) . Pane Jiří , tak přesně k té nátuře vašeho amerického kolegy směřuji čím dál více. Jak píšu někde výše , hromadění čehokoliv mě nějak neláká ,
jestli to nebude také tím , vzhledem k věku a doktory zhuntovanému tělu, že někde na pozadí je v hlavě uloženo, že tam "nahoru" si to sebou nevezmu a mladé to absolutně nezajímá :) .
Odpovědět