Článek v AR 10/1956

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Článek v AR 10/1956

Příspěvek od jirka5 » 11.07. 2022, 13:02

Trochu jsem porovnával obsah časopisu AR (PE) kdysi a dnes. Přitom jsem objevil článek Chystá se nová řada rozhlasových přijímačů, který dává odpověď na to, kde byly vyvinuty teslácké přijímače novější koncepce. Že to nebyla Tesla Bratislava, kde se některé typy těchto rádií později vyráběly, to jsem tušil, inu byl VÚST A.S.Popova v Praze. V článku se píše o proražení tlusté čáry "kongresismu", já bych spíše řekl, že šlo o návrat k odlehčené philipsácké koncepci po éře těžké kovařiny zděděné po firmě Lorenz. Je to patrné i na designu skříní, který nese typické philipsácké znaky, avšak než se tyto skříně dostaly do výroby, byly ještě modernizovány. To se asi tenkrát napsat nesmělo, i když v textu je už patrná určitá "glasnosť" způsobená částečným uvolněním poměrů po smrti diktátorů Stalina a Gottwalda.
Je ovšem vidět, že soudruzi konstruktéři se snažili, co mohli, aby dohnali západní soudruhy. Co se týká výtvarného řešení skříní, to to se jim určitě podařilo. Kdo byl tenkrát jejich designerem?

Dočteme se, že se u nás tehdy zřejmě počítalo s vysíláním VKV v pásmu CCIR, s výrobou tropikalizovaných odporů a kondenzátorů a s výrobou moderních elektronek. Ve skutečnosti to vypadalo trochu jinak. Tropikalizované součástky se dávaly snad jen do přijímačů na export a do profi zařízení, zatímco místo hnusných vytékajících asfalťáků se začaly vyrábět vodonasákavé karamelky a hovňáky, které vydržely ve výrobě snad až do konce 80. let.

Ani s elektronkami to nebyla žádná sláva. Z typů tenkrát běžných na Západě se začaly vyrábět jen dva typy nejnezbytnější pro náběh nové řady přijímačů - ECC85, ECH81 a magioko EM80. Ostatní "západní" typy byly nahrazeny tehdy již zastaralými miniaturními elektronkami 6F31 a 6BC32 (s výjimkou EAA91 tehdy značené jako 6B32), běžná koncová pentoda EL84 potom televizní PL82. Další evropské typy se začaly vyrábět až po roce 1958 (EBF89, EABC80, EL84, ECC83, ECL82, EZ80, EZ81), zatímco EF89, ECC81, EC92 se u nás nikdy nevyráběly. Škoda, že v článku se nepíše, které typy elektronek byly v prototypech použity.

Velkou pozoruhodností bylo použití selenového usměrňovacího můstku B250C100 od Siemense, divím se, že tohle prošlo, tehdy se přece razila politika součástkové soběstačnosti a ekonomické nezávislosti na Západu, tři roky před tím jsme vystoupili z MMF, takže naše koruna přestala být volně směnitelná.
AR_10__56_303.jpg
Osobně by mě velice zajímala licenční politika při výrobě elektronek, prozatím jsem se o této problematice nic nedočetl.
hejnej
Příspěvky: 223
Registrován: 06.09. 2013, 17:48

Re: Článek v AR 10/1956

Příspěvek od hejnej » 11.07. 2022, 20:49

Zajimave cteni.
Kdybys na podobny clanek o nejakem "novem" modelu historicke spotrebni techniky narazil, dej ho do vlakna.
Clovek nekde ten archiv ma, ale neni cas se v tom probirat.
Odpovědět