príjem na autoradio INSA

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 828
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: príjem na autoradio INSA

Příspěvek od Milan » 26.07. 2022, 12:18

No spíš je tam převodník frekvence/napětí, ladící napětí pro varikapy. Pro překlad je možné využít Google. Něco podobného jsem před lety objevil na bastlířských stránkách v Německu, ale tohle je dotažené do "konzumní formy".
Výhoda je, že se nepotřebuje mechanický ladící převod, nemusí fungovat mf zesilovač v přijímači a ladění stanic je víc podobné AM díky prolézání bordelu (průmyslového rušení, tedy pokud funguje mf a vstup). Nevýhoda
1 konvertor = 1 přijímač.
jirka5
Příspěvky: 145
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: príjem na autoradio INSA

Příspěvek od jirka5 » 26.07. 2022, 13:08

Ten objev z německých bastlířských stránek je zde:
http://radio-roehren-etc.de/index.php/u ... -am-radios
Myslím, že už jsem to sem dával vícekrát. Moduly s CD9088 je možno objednat si z Německa. Vzhledem k ceně poštovného a množstevním slevám se vyplatí vzít více kusů:
https://www.ak-modul-bus.de/cgi-bin/ibo ... ,FM7088MOD
Teď ovšem koukám, že modul je vyprodán, dodací lhůta 64 týdnů (!!!), takže jedině ubastlit.
Milan155
Příspěvky: 352
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: príjem na autoradio INSA

Příspěvek od Milan155 » 27.07. 2022, 05:38

http://radio-roehren-etc.de/index.php/u ... -am-radios není zrovna to pravé ořechové. Mám to nabastlené již několik let v jednom totálním vraku Talismanu a používám to denně v dílně . Problém je nutnost uvolnění jedné sekce lad. kondu do proměnného děliče napětí a hlavně stále přítomná teplotní závislost usměrňovacích diod vf signálu - občas to "uskakuje" , AFC to ve smyčce neudrží právě kvůli tomu, že ladící napětí se s teplotou mění. Teď v těch vedrech je to poměrně časté - skočí mi to z poslouchaného Blaníku někam "do šumu" nebo na Frekvenci 1 , která je vedle.
Princip toho taliána jsem z obrázků moc nepochopil , ale je to zřejmě nějaký převodník f/U . Ovšem oscilátor
na SV nekmitá u AM rádií mezi 500 - 1500 kHz , jak píše, ale o mf výše a rozhodně se frekvence nenásobí pro nějaké směšování - z převodníku leze ss napětí pro varikapy.
Kdysi jsem na podobným řešením bádal , problém je ve stabilitě toho převodníku , hotové převodníky f/U se na to frekvenčně nehodí a z klasických součástek je to složité a nestabilní. Byla by tu možnost pomocí malinkého
jednočipu , na jehož vstup jde vzorek signálu z oscilátoru, je změřena frekvence a na výstupu přes PWM je nějaké ladící napětí pro varikapy. Asi bych to uměl dát dohromady hardwarově , ale program pro to by bylo pro mě už moc velké trápení .... :) . Ale třeba se někdo do toho pustí .
Odpovědět