PHILIPS ARIOSO 461A , el. kondenzátory.

Vše okolo historických rádií
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: PHILIPS ARIOSO 461A , el. kondenzátory.

Příspěvek od jirka5 » 07.11. 2022, 23:10

U Philpsů kondíky ve vf obvodech většinou drží. Myslím si, že naměřené hodnoty jsou po více než 85 letech obdivuhodně v toleranci. Nic s nimi nedělej. Jak se rádio jinak projevuje, kmitá oscilátor?
KarelR
Příspěvky: 49
Registrován: 19.02. 2012, 19:27
Bydliště: Olomouc 9

Re: PHILIPS ARIOSO 461A , el. kondenzátory.

Příspěvek od KarelR » 08.11. 2022, 00:37

Děkuji za odpověď, bohužel zatím nemůžu nic měřit, překopávám zdroj, který byl bez trafa, už jsem to tu psal, žhavení elektronek do série. Až na jednu patici elektronky (vystřihnout jeden spoj) je zapojení stejné , jako u Philipse s trafem. Pominu sériové žhavení a přídavné kondenzátory na 3000V u vstupů antény a zemi. Dělám poprve něco takového, zabere to spoustu času (mamina mě už občas proklíná), proto jsem vděčný za každou radu na tomto Fóru. Ještě jednou díky. Karel.
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: PHILIPS ARIOSO 461A , el. kondenzátory.

Příspěvek od jirka5 » 08.11. 2022, 17:25

Když jsi začátečník, tak si zkus nejprve sehnat literaturu, jejíž seznam jsem uveřejnil pro jiného začátečníka v jiném vlákně: viewtopic.php?f=4&t=2713&p=12526&hilit= ... psy#p12526
Neříkám, že neexistuje jiná vhodná literatura, ale tohle je opravdu prazáklad.

Ty izolační kondy na 3000 V tam nech (pokud to jsou trubičkové keramiky), ničemu to neuškodí, naopak i u rádia se síťovým transformátorem to brání poškození vstupních obvodů zavlečeným napětím.
KarelR
Příspěvky: 49
Registrován: 19.02. 2012, 19:27
Bydliště: Olomouc 9

Re: PHILIPS ARIOSO 461A , el. kondenzátory.

Příspěvek od KarelR » 08.11. 2022, 21:20

Děkuji opět za rady. Nějakou literaturu mám, bohužel v mých 79 letech už to nějak málo leze do hlavy. To rádio , jak jsem už tu někde psal jsem asi před 50 lety daroval jednomu sběrateli, který potom sbírku rozprodal. Nevím, kde bylo celou dobu, ale asi před půl rokem jsem ho objevil na Aukru a podařilo se mi ho koupit. Poznal jsem ho podle zvláštně barevného plátna před reproduktorem a na zadním deklu nějakých úprav. Snažím se ho zprovoznit, pokud na to nebudu stačit, najdu v okolí nějakého profíka, který mi snad pomůže. Alespoň se něco naučím. V nejhorším si ho vystavím na poličku a budu se "kochat" starou technikou. Ale to je ta nejhorší možnost.
Ty kondenzátory 3000 V tam byly takové papírové trubičky průměr cca 9-10 mm, a délka cca 45-50 mm, nemám tu šupleru, zalité asfaltem, s úplně jinou hodnotou. Mám už nachystané jiné i ty trubičkové keramiky jsem vyhrabal.
Ještě jednou díky. Karel.
Martin 1374
Příspěvky: 104
Registrován: 31.01. 2020, 10:08

Re: PHILIPS ARIOSO 461A , el. kondenzátory.

Příspěvek od Martin 1374 » 09.11. 2022, 06:10

Když tohle vlákno pozoruji, vzal jste si na začátek tučné sousto. Philips 461A není moc příjemný stroj pro opraváře, náhon ladění je malá noční můra. Ale vzhledově je roztomilý. Nevím, kde bydlíte, ale až mazlika zprovozníte, bude škoda, že češtinu už na něm neuslyšíte, alespoň ne tu veřejnoprávní. Nicméně držím palce a přeji náruč úspěchů.
KarelR
Příspěvky: 49
Registrován: 19.02. 2012, 19:27
Bydliště: Olomouc 9

Re: PHILIPS ARIOSO 461A , el. kondenzátory.

Příspěvek od KarelR » 09.11. 2022, 12:00

Martin 1374.
Děkuji, že je to makačka, o tom jsem se už přesvědčil ale je to vyjimka, lampová rádia neopravuji , ale je to rodinná památka, rodiče ho koupili po válce, dlouho se doma válelo, pak se asi padesát roků toulalo někde po republice, až jsem ho objevil náhodou na Aukru. To už jsem tu psal i Jirkovi. Kdysi jsem občas opravoval sousedům tranzistoráky, ale i vše co je na elektřinu. Postavil jsem si různé měřáky včetně osciloskopu, sice dle schemat, ale vše funguje dodnes. Jako ten "Ferda mravenec- práce všeho druhu". Bohužel věk je tady, tak přes léto dávám přednost domácí udírničce, grilu, vychlazenému pivku a jiným dobrotám. Přeji hezký den, Karel.
Odpovědět