Stránka 1 z 1

Strašidelný výstupní výkon

Napsal: 20.12. 2016, 20:28
od kedar
Jak se občas kochám nějakým tím funkčním rádiem, už víckrát mě napadlo - čím to je, že jednočinný koncový stupeň dokáže udělat tak šílený rachot, když výkon RMS bez zkreslení bývá tak 2,5 až 3 W?

Proměřil jsem to teď. Poblíž tu máme totiž vysílač Dobrochov na 954 KHz.
Zvláštností těch našich AM stanic je, že se nedají poslouchat - kvalitu nahradili kvantitou a když už museli takhle oříznout výšky, tak aspoň zesílili na max to, co zbylo (se zdvihem přes 30 dB ?). Takže akustický signál je z převážné většiny tvořený různě modulovaným kmitočtem 4,2 kHz.
Blízkost toho vysílače umožňuje bez problémů desetinásobné přebuzení. Co se stane, když tohle pustím do koncového stupně?
Stane se z něj to, co dnes známe jako spínaný zdroj a jeho pracovní kmitočet je právě těch 4,2 kHz, i když různě modulovaných a rozmítaných.
V kladné vstupní půlvlně drží elektronka napětí na anodě po celou dobu na nejnižší možné úrovni a trafo se nasytí. V opačné půlvlně se "rozepne" a napětí vyskočí do vysoké špice řádu kV.
Z měření průběhu osciloskopem na výstupu vyplývá, že do reproduktoru trafo dokáže dodat neuvěřitelných 20 až 25 W ohlušujícího vřeštění.
Při nasazení protihlukových sluchátek nebo v nouzi přemístění se za dvoje dveře nastane ale překvapení - zvuk je ještě srozumitelný a moc se neliší od toho, co nám ty naše AM stanice servírují při normální hlasitosti a sebelepším naladění.

Tohle by tranzistorový zesilovač těžko dokázal.
Jak by se v tomhle případě choval dvojčinný elektronkový stupeň? Nemám nic takového na vyzkoušení (naštěstí :D ), ale tuším, že by se choval jinak - mohl by generovat maximálně obdélník a ne v tak šílené amplitudě, jestli se nepletu.