REL/Tesla Signal - slabé záporné napětí pro magioko

Vše okolo historických rádií
jirka5
Příspěvky: 247
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: REL/Tesla Signal - slabé záporné napětí pro magioko

Příspěvek od jirka5 » 13.09. 2023, 09:19

Milan 155 napsal:
nicméně velmi podezřelé je to, že když přehodíš vodiče L a N na přívodu sítě , rádio hraje jinak. To se děje někdy u rádií bez síťového trafa ( třeba Talismany)
Však mu píšu, aby v první řadě vyhodil ty dekuplační kondy; jeden z nich má má pravděpodobně zkrat nebo velký svod, to pravděpodobně dělá ten "talismanový efekt", jinak úplný souhlas.
radekh
Příspěvky: 16
Registrován: 25.05. 2023, 20:53

Re: REL/Tesla Signal - slabé záporné napětí pro magioko

Příspěvek od radekh » 03.10. 2023, 10:07

jirka5 píše:
13.09. 2023, 06:50
Toto rádio má na vstupu síťového napájení dva dekuplační kondenzátory 5 nF spojené do série, jejichž střed je spojen se šasi přijímače. Znamená to, že na kostře bude vždy polovina síťového napětí. I když toto napětí je měkké, považuji to za nebezpečný stav a kondíky bych okamžitě odpojil. Ony jsou totiž za ta léta na 100 % vadné (mají svod), navíc toto uspořádání je nebezpečné samo o sobě. Pokud bys kondy nahrazoval (nebývá to vždy potřebné), tak postačí jeden paralelně k síti minimálně na 275 V AC. Nespojovat s kostrou! Kapacita není kritická.
Pokud se jedná o kontrolu síťového transformátoru, tak zcela určitě není třeba trafo vymontovávat. Hrubý zkrat zjistíš ohmetrem, ale izolační stav změříš megmetem nebo jiným měřičem izolace napětím min. 500 V.
Případný svod v síťovém napájení nemůže mít vliv na na velikost napětí AVC. Co však má vliv, je stav řetězce AVC. Zde je potřeba změřit všechny odpory a kondenzátory rovnou vyměnit. Řídicí napětí pro magioko se bere z detekovaného nf signálu. I zde je nutná pečlivá kontrola všech součástek. U všech rádií IRON tady narazíme na velký problém - skoro všechny R a C jsou zabaleny do prešpánového papíru, který je přebalen stínicí fólií, jež je ukostřena. Velmi to ztěžuje identifikaci a výměnu součástek. Přijímače IRON zkrátka nejsou vhodné pro začátečníky. Z charakteru tvých dotazů zjišťuji, že ti nejsou jasné základní věci, proto si opatři odbornou literaturu a studuj a studuj.
Nerozumím proč mi píšete o rádiích IRON, když v nadpisu mám, že jde o rádio REL/Tesla Signal? http://www.oldradio.cz/relsignal.htm toto moje rádio žádné dekuplační kondenzátory nemá. Transformátor jsem samozřejmě nejprve ohmetrem kontroloval a další základní věci, měříč izolace nemám, všechny součástky po cestě k oku a v AVC zkontrolované či vyměněné a přesto to nefungovalo. Takže asi opravdu problém ve VF, na což zatím nemám přístroje ani literaturu.

Nakonec jsem se rozhodl, že místo dalších hodin laborování bude jednodušší zariskovat, vše funkční jsem přemontoval na podobné šasí z DU ústředny, které jsem si pořídil původně na díly. Oko tam hned od prvního rozehrání reaguje pěkně (Svítí skoro naplno na Liblice i Zbraslav). Na kostru tam nic neprobíjí a VF část se i přes některá mechanická poškození ve výsledku ukázala funkčnější. Takže do rádia dám toto šasí.

Děkuji všem za rady a pomoc!
jirka5
Příspěvky: 247
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: REL/Tesla Signal - slabé záporné napětí pro magioko

Příspěvek od jirka5 » 03.10. 2023, 20:14

Chybička se někdy vloudí. Chtělo by se říct Brno jako Brno, ale zkrátka moc podvědomí. Zabýval jsem se zrovna jedním rádiem IRON. To, co jsem napsal, ovšem platí. Přeju hodně zdaru.
Odpovědět