Oprava elektronkového rádia Tesla Largo T 516-A

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Odpovědět
BatteryNone
Příspěvky: 1
Registrován: 21.07. 2021, 21:25

Oprava elektronkového rádia Tesla Largo T 516-A

Příspěvek od BatteryNone » 21.07. 2021, 21:45

Dobrý den,
už pár let mi leží na půdě staré rádio Tesla Largo T 516-A pravděpodobně ze začátku 50. let. Když jsem rádio před lety dostal, pokusil jsem se jej zapnout, ale nazačali se žhavit elektronky a ani se nerozsvítili žárovičky. Nyní s dostatečným množstvím času jsem se rozhodl rádio zprovoznit. Asi by bylo vhodné dodat, že jsem nikdy neměl tu čest opravovat vůbec nějaké rádio. Prvně jsem překontroloval všechny spoje a dráty, některé jsem i opravil a pro jistotu i lehce obrousil šmirglovým papírem lehce zanešené kontakty elektronek. Rádio jsem zapojil do zásuvky a bohužel opět nejevilo známky života. Mám domnění, že problémem je přívod elektrického proudu.
Je mi jasné, že poradit na dálku bez ničeho jiného než popisu mého problému je obtížné, proto Vás prosím, zda-li máte alespoň nějaký nápad nebo jste si vědomi i např. nějaké časté závady, která postihne většinu starých rádií bez servisu.
Děkuji za jakoukoliv odpověď
Martin 1374
Příspěvky: 104
Registrován: 31.01. 2020, 10:08

Re: Oprava elektronkového rádia Tesla Largo T 516-A

Příspěvek od Martin 1374 » 22.07. 2021, 05:22

Largo 516A není zrovna nejlepší volbou pro výuku opravy starého rádia. Máte alespoň nějako měřící techniku? Bez měření se dál nedostanete. Pokud přístroj po zapnutí nereaguje, prvním krokem bude změřit napětí na síťovém vypínači. Ale znovu říkám, že Largo je krásný, výkonný, ale hodně složitý přijímač. Přeji mnoho úspěchů.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Oprava elektronkového rádia Tesla Largo T 516-A

Příspěvek od Jan55 » 22.07. 2021, 10:16

Zkuste se podívat na síťový transformátor, zda nemá přerušenou pojistku. Pokud je porušena, tak nedoporučuji rádio zkoušet, bez zjištění proč pojistka odešla. Bude tam asi více problémů a pokud tomu jak píšete nerozumíte, dál to prosím nezkoušejte. Bude již za tu dobu poškozena větší část kondenzátorů, mají svody a to není pro elektronky dobré. Filtrační kondenzátor by potřeboval také zkontrolovat. Atd.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Oprava elektronkového rádia Tesla Largo T 516-A

Příspěvek od Milan » 22.07. 2021, 21:28

Doporučil bych si podrobně prostudovat tento návod : http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... enDocument Nemá to přepisovat, návod je výborně vypracovaný pro začínající opraváře, univerzálně použitelný skoro na všechny elektronkové přijímače, pochopitelně se předpokládají základní znalosti radiotechniky... Kontakty elektronek bych doporučil čistit jen gumou, bývají postříbřené a zničit si šmirglem tuhle slabou vrstvu není dobrý nápad... Naštěstí tohle není žádné vzácné rádio, ale při nedodržení postupu zprovozňování hrozí výbuch, požár i smrt.
Odpovědět