Zapojení antény

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Zapojení antény

Příspěvek od Jan55 » 12.08. 2016, 18:46

Děkuji za odpověď, ne není to osobní záležitost, ale takové mentorování znám ze spousty diskusí. Vždy jde o to, aby ovečky byli poslušné, že jde o jejich zdraví, jen výmluva, aby prosadili své.
Já nemám rád zákazy bez vysvětlení. Tak asi tak. :)

P.S. Všimni si jak se zvrhne diskuse úplně jinam, když se přijde s nějakým takovým zeměním ;) Vždyť ani jeden nevíme jak a kam bude nakonec tu anténu dávat :lol: Možná jsem mu měl napsat, děj tu anténu na střechu a nezmění ji, to by byl teprve hukot :lol:

P.S.2 Tak jsem se díval na tu kníšku, je to o nových stavbách, ale pořád to neřeší ty staré. Je to sice dobré, určitě výborné uzemění, ale co s tím? Hlavně jde o prachy jako vždy. Myslím, že to s naší diskusí nemá moc společného a že se to zbytečně zaseklo na nepodstatné věci. Beru, že se má snižovat riziko, ale nemusí se to přehánět. Doposud to fungovalo a najednou je kolem caviků. Vždy se někde stane při bouřce problém. Vedle stavěli baráček, tak jsem to zemění viděl na vlastní oka.
Naposledy upravil(a) Jan55 dne 12.08. 2016, 19:34, celkem upraveno 1 x.
katoda
Příspěvky: 54
Registrován: 04.03. 2016, 20:55

Re: Zapojení antény

Příspěvek od katoda » 12.08. 2016, 19:22

To Heptoda: díky za tu mp4ku, docela zajímavý. Zítra začnu studovat ku Kníšku. To bude asi na delší dobu :lol: . Já vím, že totu je o jiném, ale jaký máte názor na ochranu koaxu, je-li antena nezeměná, a použíju něco z http://www.shopelektro.cz/svodice-a-pre ... ro-koaxial , pomože to aspoň trochu, by se to indukovaný napětí svedlo co nejvíce na zem?
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Zapojení antény

Příspěvek od Heptoda » 12.08. 2016, 19:50

Katodo, posílám zprávu, ať to zde neplevelím, fuj, to je ale slovo.
JirkaK
Příspěvky: 35
Registrován: 15.05. 2015, 08:48

Re: Zapojení antény

Příspěvek od JirkaK » 13.08. 2016, 08:30

Nejsem odborník na uzemňování antén, to říkám hned zkraje. Ale jako každý kdo se motá kolem rádia k podobným tématům přijde. Zatím jsem si udělal obrázek asi následující:
Největší pitomost kterou člověk může udělat je jakákoli anténa na střeše baráku bez hromosvodu a svod přímo do baráku. To je vlastně hromosvod svedený přímo do obýváku. V návodu od jedné TV jsem viděl názorný obrázek, jak se to dělá v Americe podle norem ANSI. Svod od antény jde venkem až k zemi, tam je kabel uzemněný a napojený na svodič přepětí, uzemnění je buď na základový zemnič nebo na uzemnění s parametry odpovídajícími hromosvodovému zemniči. Až potom jde kabel zpět nahoru do domu. A co jsem viděl telekomunikační zařízení, mají to udělané podobně - sice netahají kabely až k zemi, ale je tam svislá silná měděná šína se svodiči přepětí, přes kterou jdou vodorovně všechny koaxiály, a ta je potom nejkratší cestou uzemněná jako hromosvod.
Nejjistější cesta potom je samostatný dobře uzemněný stožár kus od domu, kabely od něj v zemi přes svodiče.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Zapojení antény

Příspěvek od Heptoda » 13.08. 2016, 09:56

JirkoK: máš také SZ.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Zapojení antény

Příspěvek od Heptoda » 04.06. 2021, 11:02

Dobrý den! Dovolím si jeden, derniérový příspěvek. Vlastně hlavně prosbu na Jirku z Olomouce. Mohl bys sem dát foto Tvé nové střechy, aby se vidělo názorně JAK TO MÁ BÝT? Že ne každá tyč na střeše , co nese antény JE hromosvodem, žeto vše má svá pevná a dost tvrdá pravidla, a že existuje něco jako ochranné pásmo jímače hromosvodu (no to jsem napsal kostrbatě, co?), stejně tak jaké je to riziko, uzemnit radio na svod hromosvodu..... Něco si lidičkové mohou přečíst zde: https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... #msg297829
Děkuji Ti, je to má poslední prosba v posledním příspěvku. Zdravím všechny a přeji Vám všem hezké bastleníčko a pevné zdraví. Mějte se a sbohem. Heptoda
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Zapojení antény

Příspěvek od Jan55 » 04.06. 2021, 11:54

Pro Heptodu, takže dopis zabral, tak to je fajné :thumbsup: Konečně bude po Tvém strachu a lidé si zde budou moci prohlédnout, jak má být správně řešená anténa a hromosvody. Jen ta diskuse je očesaná, jak si ji tenkráte vycenzuroval. :shock:

Děéééékujíííííííí za to :lol:

Jo, ještě sem prosím dej to s tím Talismanem, to je taky dobrý :D
Odpovědět