Stará rádia-prosím o rady

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Odpovědět
Husky-John
Příspěvky: 9
Registrován: 09.06. 2015, 18:51

Stará rádia-prosím o rady

Příspěvek od Husky-John » 09.06. 2015, 19:31

EDIT:
SABA vyřešena

Lidi prosím o radu. Jsem naprostý amatér, který jen ví, že když to nevytáhnu ze zásuvky, může mně to praštit..nicméně..vyhrabal jsem na půdě toto radio, vyčistil, vyfoukal a zapojil do zásuvky. Žárovky svítí, lampa na trafu(vršek fotky) žhaví, další skleněná taky hřeje, oko nesvítí. K radiu mám veškeré lampy nové, ale zatím nechci přehazovat z důvodu, který je patrný. V kovovém rámečku trafa jsou dva černé válečky. Původně, jeden tam drží, je k vidění vlevo, situovaný šikmo, a ten druhý byl zrcadlově, ale je ulomený a na fotce stojí v popředí. Je to uvnitř jako rolička něčeho a vede do toho jeden drát. Přiznám se, že u takto staré techniky netuším co to je, k čemu to je a čím to eventuálně nahradit.
Obrázek

Tady je to také vidět.
Obrázek

Takto to vypadá v půdorysu(tohoKlasika si nevšímejte, to je další radio).
Obrázek

Schéma?
Obrázek

Obrázek
Se to neukáže celý, tak odkaz na obrázek..
http://www.soundup.ru/images/stories/li ... /457wk.jpg

Obrázek

Může to být tím? Nebo mám vyměnit "oko"? Jak amatérsky postupovat, abych to neposlal do kytek?



A je tady dotaz dvě.
Juwel 2
Obrázek

Svítí, na "aux" vstupu to hraje. Ale radio ani nehlesne. Žádné pásmo. Ale vidím problém v tom, že ať zmáčknu cokoli, tak "aux" pořád hraje(pokud to zcela nevypnu). Jako by radio nevědělo že je zapnuté a ne externí vstup. Je možné, že někde u přepínačů to prostě zůstává sepnuté? Zatím jsem to nerozdělal..je tak původní a krásné, že se bojím do toho hrábnout.

Budu vděčný za každou radu.. Klidně do SZ a zavolám. Díky moc H.

https://picasaweb.google.com/1182367286 ... directlink
Naposledy upravil(a) Husky-John dne 17.04. 2017, 09:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: SABA 457WK

Příspěvek od Jirka84835751 » 09.06. 2015, 20:28

Husky,
S tím schematem to není tak škodlivé, jako s tím "zkoušením funkčnosti" neznámého stavu jakéhokoliv rádia, myslíš-li to trochu vážně coby koníček. Obrázek stačí správně uložit... sám mám silně devastovanou "Saba 356GW" od známého :cry:
Předně, než si zapneš takovéto kousky, které ležely neznámo jak dlouho "bez doteku lidského údu", není vhodné je hned naostro zapojovat do sítě.
Jednoduchý přípravek (třeba: gallery/image_page.php?album_id=10&image_id=4 )Ti trochu pomůže při 1.startu - zapojit nejprve přes žárovku-vpravo (úměrnou watáži rádia - viz známý pán Ohm ;) ), která hrubě signalizuje počáteční stav odběru trafa ( na ampérmetru i konkrétní "záběrový" proud). Žárovka zárověň slouží jako "omezovač" pro případ zkratu už na trafu nebo dokonce na šňůře při vyjmutých všech elektronkách. Další kvalitní rady při oživování nehodlám citovat, proto doporučuji nejprve pročíst si třeba dobré rady obecně platné zde:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000019
pod názvem:
RENOVÁCI A OPRAVY
Ty "válce" jsou s určitou pravděpodobností vadné elektrolyty za usměrňovací elektronkou.
Nemusíš se vůbec stydět za pročtení - i do budoucna. Sám jsem se tam dnes toulal před mým následujícím dotazem na pěknou "bedýnku" Philips v jiném vláknu.

K tomu druhému rádiu:
Schema je ke stažení zde:
http://elektrotanya.com/veb_juwel_2.pdf/download.html

po vyčkání na hlášení pod snímkem "Document preview"

This file is downloadable free of charge. ...processing
(You are not logged in, only 2 downloads per day possible for you.)

které se změní v této podobě (cca po 30sec.) klikni na Get Manual:

This file is downloadable free of charge: Get Manual
(You are not logged in, only 2 downloads per day possible for you.)

Postupy pro počáteční oživování jsou standardní = stejné.

Přeji Ti úspěch v dalším bádání.
Přílohy
457wk.jpg
Husky-John
Příspěvky: 9
Registrován: 09.06. 2015, 18:51

Re: SABA 457WK

Příspěvek od Husky-John » 09.06. 2015, 23:10

Děkuji moc za rady :) Tak snad jsem nenapáchal škody..
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: SABA 457WK

Příspěvek od Jan55 » 10.06. 2015, 07:13

Pokud se v tom neorientuješ a nechceš napáchat větší škody, než jsou, tak si nejprve něco o opravách rádia přečti jak píše Jirka84835751, na té radiohistorii je to pěkně popsáno jak začít s opravami a na co si dát pozor. Ono pro neznalého není jednoduché opravovat docela složité rádio, chce to zkušenosti. Jinak to raději svěř někomu, kdo se v tom vyzná. Takhle na dálku, když tomu jak píšeš moc nerozumíš, se to dělá špatně. Většinou jsou špatné kondenzátory, svitkové a elektrolyty, ale ty někdy stačí naformovat. Svitové je dobré změřit, nebo rovnou vyměnit za nové. Ale bez měření se nikam nedostaneš, to je nejdůležitější. Na učení se na rádiích je lepší nějaký jednodušší rádio, ale na to si musíš přijít sám.
Tak zatím studuj informace a až budeš něco o tom vědět, tak můžeš opatrně zkoušet, pozor na napětí ze sítě 230V střídavých!!!!! ;)
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: SABA 457WK

Příspěvek od Franta » 10.06. 2015, 10:59

Ty černé válečky na první fotce, tj. ten zapojený a ten rozpadlý jsou svitkové dekuplační kondenzátory, jejich funkce v přijímači je odrušovací - řečeno velmi zjednodušeně!!!
Nemusí tam nutně být a uděláš dobře, když odstraníš i ten druhý. Ten rozpadlý vybuchl kvůli neúměrně velkému svodu, vlastně přetížěním při vnitřním zkratu a druhý na tom nebude lépe - pryč s nimi.
Samozřejmě nemůžeš počítat s tím, že se přijímač rozjede bez důkladné revize součástek a jejich výměny a možná dalších zásahů. Čímž se připojuji k názorům zde výše psaným abys to nechal někomu zkušenějšímu ve tvém okolí nebo se nejprve nějaký čas učil na něčem jednodušším, ta SABA 457WK je na začátečníka skutečně oříšek.
Schéma tohoto přijímače mám v elektronické podobě a můžu ti ho poslat e-mailem, ale nemám adresu.
Husky-John
Příspěvky: 9
Registrován: 09.06. 2015, 18:51

Re: SABA 457WK

Příspěvek od Husky-John » 10.06. 2015, 21:39

Díky kluci, schémátka už jsem dohledal k oběma přijímačům, rady nebyly zbytečné :thumbsup:
A nedělám si iluze, že to sám rozchodím, pokud to není něco víc, než jen vadná elektronka, které mám náhradní. Ale zase...příčina může být jinde a odpálí to třeba i tu náhradní součástku. Ve svém okolí nikoho kdo tomu hoví nemám(mám, ale na rok dopředu nemá čas), a dát to do servisu aby to stálo nevím kolik, se mi zatím nechce..oprava by mohla snadno přesáhnout hodnotu přístroje. Takže budu si číst, zkusím měřit a dál se uvidí co s tím.

Jo a mám ještě další dotaz..ten Juwel z fotky, má na VKV východní normu. Což je k prdu. Je složitý to přeladit na tu funkční? A zase..nutné přístroje, zkušenosti, nějaká zvláštnost u tohoto přístroje?
Díky za názor :thumbsup:
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: SABA 457WK

Příspěvek od Franta » 11.06. 2015, 09:45

Tak znova> složité přijímače, tj. superhety a ještě k tomu s VKV nechej zatím v depozitu a pořid si nějaký jednoduchý přístroj na kterém se budeš učit. Třeba momentálně je na Aukru dvoulampovka Empo Tenor, má sice spálený síťový transformátor, ale jeho výměna popř. převinutí je jednodušší, než opravy přístrojů o který se tady píše. A měl bys docela pěkné rádio do sbírky... Nebo jiný jednoduchý přijímač. Nebo si posháněj součástky a nějakou dvoulampovku si postav, jen tak na nějaké starší šásko. Leckdo z nás takto kdysi začínal...Na něčem se musíš naučit základy -průběh signálu od antény až do koncového stupně, co je to odporová nebo transformátorová vazba, co je to automatické nebo pevné předpětí a proč tam to předpětí musí být a co to dělá, když předpětí není, co to je vazební kondenzátor, co je to zpětná vazba, proč třeba na anodě není anodové napětí a další problémky...
Ale co budeš dělat a do čeho se pustíš je samozřejmě především tvoje rozhodnutí. Např. zjistit proč přepínač rádia nereaguje na přepínání může být docela fuška ale také jednoduchá maličkost, ovšem zase to chce zkušenosti... My tady můžeme akorát radit, ale nikdo z nás není věštec aby ti na dálku řekl rovnou kde vězí "zakopaný pes".
Husky-John
Příspěvky: 9
Registrován: 09.06. 2015, 18:51

Re: SABA 457WK

Příspěvek od Husky-John » 17.06. 2015, 09:05

Díky Franto, rad si vážně moc cením :) Ovšem ten můj poslední dotaz nebyl míněn jako že bych to sám chtěl udělat..jsem soudný a vím že nic neumím. Spíš mi šlo o to, jestli to přeladění je obecně náročné a jak zkušený člověk to dokáže.
Já nejsem trpělivý člověk, a taky dost vzteklý :mrgreen: , a piplavou práci radši přenechám lidem, kteří jsou v tom kovaní. Udělají to rychleji a hlavně líp. Tím nechci říct, že mně učení a třeba postavení radia neláká. Ovšem z časových důvodů se tomu věnovat až tak do hloubky nedokážu. Sice mně to baví, rád se přiučím, ale na vytváření dalšího vzdělání mi prostě už nezbývá čas. Radia mám spíše přelom 70 a 80let, tohle je takový můj úlet..ten Juwel jsem koupil protože je prostě krásný a občas ho používám k reprodukci z externích zdrojů. Ten zvuk mně tak nějak hází do minulosti a to se mi líbí. Saba a další jsou zbytek hromady co kdysi nashromáždil otec a já je vydoloval z půdy. Potěšilo by mně, kdyby se alespoň ta Saba rozhýbala. Třebas s cizí pomocí, já se poperu s mechanikou a vzhledem. Netušil jsem v počátku, že to může mít až tolik úskalí, spíš jsem čekal "hele bude to asi tahle elektronka, nebo tadyhle blbej kontakt". No byl jsem trošku naivní :oops:
Ovšem pomaličku do toho nahlížím, pročítám, ptám se..ale fakt se stát "mechanikem" v dohledné době nezvládnu a tak to prozatím zakonzervuju a budu hledat náhradní řešení. Pokud by tady v okolí(Úval nebo třeba do 30km) byl někdo, kdo by chtěl nějakou korunu za rozhýbání a třeba si nechat koukat přes rameno, abych byl moudřejší, bylo by to super :thumbsup:
Honza 602 358 975
Husky-John
Příspěvky: 9
Registrován: 09.06. 2015, 18:51

Re: SABA 457WK

Příspěvek od Husky-John » 16.04. 2017, 23:36

Ahoj lidi, podlouhé době se ukazuji a k těm rádiům..
Sabu táta prodal, jelikož byla krásně vyčištěná, jen jsem ji nestihl zprovoznit..trochu překvápko. Njn.
Ale k Juwelu 2 se mi podařilo sehnat většího bráchu Stradivari 3. Taky nádherný. Už ho mám tedy rok. Obě jsem nechal v Dejvicích vyservisovat, namontovat ten vehement co umožňuje přijímat západní normu VKV. Naladí to úplně všechno, co tady běží a oboje hraje krásně. Stradivari možná o fous líp :thumbsup:

Tady jsou obrázky..

Obrázek

Obrázek

Nevím co je, ale ukazuje to jen výřez z fotek :shock:
Tady je odkaz:
https://lh3.googleusercontent.com/Z2hpt ... 66-h638-no
Husky-John
Příspěvky: 9
Registrován: 09.06. 2015, 18:51

Re: Stará rádia-prosím o rady

Příspěvek od Husky-John » 17.04. 2017, 09:46

Vlastně ještě jedna věc...ten Stradivari začíná mít problém ve formě jakoby degradace potisku skleněné desky. Jako by se pod ním tvořily maličké bublinky-flíčky. Zřejmě se to po těch skoro 60 letech trošičku odlepuje. Ono to je vidět až zblízka, ale radost z toho nemám. Dá se to nějak zachránit? Případně nemá někdo nepoškozenou?
Děkuji za tip. H.

1678
Odpovědět