Krystalový filtr Tesla

Vše o součástkách, i celých obvodech
Odpovědět
KOTELNIK
Příspěvky: 4
Registrován: 07.03. 2020, 17:09

Krystalový filtr Tesla

Příspěvek od KOTELNIK » 09.08. 2020, 16:36

Dostal se mi do rukou poněkud zvláštní filtr výroby Tesla. Jistě znáte starší filtry v hliníkové krabičce a obsahující
jednotlivé krystaly , cívky a kondenzátory. Jejich značení bylo například . TESLA PKF 10,7 MHz 15/A .To znamenalo
kmitočet 10,7 Mhz, 15 kHz šíře pásma a "A" znamenalo 4 jednotlivé krystaly. Bývaly hlavně v Tesláckých radiostanicích. U jiných filtrů bylo místo písmene "A" přímo napsán počet krystalů (třeba 4 Q ).
Ten můj filtr má nápis : TESLA PKF 21,4 MHz 200/1 Q. To znamená filtr na kmitočtu 21,4 MHz ,šíře pásma 200 kHz,
ale nevím co znamená 1 Q. V katalogu filtrů jsem to nenašel. Snad to nebude 1 krystal ?
Zatím to nechci kuchat ale rád bych věděl co v tom je. Děkuji předem za objasnění. Petr.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Krystalový filtr Tesla

Příspěvek od Milan » 10.08. 2020, 09:54

Uvažoval bych stejně. 200kHz šíře pásma a 1Q - jeden krystal a zřejmě dvě přizpůsobovací trafa.

V dávných dobách, kdy se ještě nepoužívaly příčkové krystalové filtry, byla v některých komunikačních přijímačích možnost vřadit do mf sériově právě jeden krystal, který zabezpečil vyšší selektivitu, zejména pro CW. No zabezpečil, vrchol měl šíři 200kHz, ale boky se pak třeba při úrovni již -6dB hodně rozšiřovaly... Právě proto se pak přešlo na příčkové fitlry. (nebo i jiné,např. elektromechanické)
Pro změření filtru se dá s výhodou použít - za málo peněz hodně muziky - NANO VNA, od soudruhů z Číny. (tedy kromě jiných postupů)

Tento filtr ale neznám, třeba někdo odpoví přesněji a i kde se používal.
Odpovědět