zkopíroval jsem diskuzi ze vzkazovníku Radiojournalu. Tam to zanedlouho zmizí, zde to bude celé roky.
MilanH reaguje:
15.6.2016 (07:37)X
Já si myslím, že šlo o tampónový tisk. Ta mosazná předloha se otiskla na tampón a ten pak přenesl tu barvu na součástku, mohli tak vykrýt i nerovnosti (válec) součástky...
Balek reaguje:
15.6.2016 (08:51)X
To se ten tampón po každém otisku vyčistil a nanesla na něj znova barva ? A pod tím tampónem si mám představit nějakou buničinu ?
MilanH reaguje:
15.6.2016 (09:50)X
"Tampónový tisk umožňuje přenést dvourozměrný obraz na trojrozměrný objekt. Metoda spočívá v převodu tištěného obrazu z tiskové desky přes silikonový tampón na plochu pro potisk. Tampónový tisk patří mezi hlavní tiskové techniky, které slouží k potisku reklamních a dárkových trojrozměrných předmětů. Dále se tamponový tisk využívá v řadě průmyslových odvětví - v automobilovém, zdravotnickém, sportovním, hračkářském, kosmetickém, plastikářském nebo elektrotechnickém. Díky přizpůsobivosti tampónu je možné obraz přenést na povrch jakéhokoliv tvaru."
I když jsem našel, že tampotisk je tzv. z hloubky, tzn. do vyleptaného klišé se dá barva, ta se přenese na silikonovou gumu (rozhodně ne materiál typu buničina či předchůdce OB
)a otiskne na předmět, myslím, že ta razítka se používala podobně, jiný způsob mě nenapadá...
Jano reaguje:
15.6.2016 (19:39)X
Jestli se dobře pamatuju, provádělo se to tampónovým tiskem, jenže "z výšky". V přípravku byla upnutá matrice, pohybem páky se na ní nanesla barva a nabarvená matrice se otiskla na gumový polštářek. Pak pracovnice na to přitiskla - ovalila součástku. Nápis se otiskoval pořád na stejné místo, takže polštářek bylo nutno očistit jen tehdy, když při potiskování součástky barvu rozmazala.
Sendy reaguje:
16.6.2016 (01:31)X
U krabičáků a některých větších součástek s rovinnou plochou byl strojek s želatinovým rámečkem. Matrici přejel váleček napuštěný barvou, následně se otiskla na želatinu. Obsluha vzala součástku a přitiskla ji na želatinu, šlo i 2 součástky na jedno barvení. U obsluhy byl hadr s trichlorem, špatný potisk se hned umyl a součástka se mohla potisknout znovu, taky bylo třeba občas otřít a umýt matrici, nalepilo se na ni smetí a písmenka se rozpíjela. U malých součástek, třeba TE981, tisk probíhal na výstupu automatu, kde se dělal proces bodování vývodů- ostřih-měření-potisk, tam se to nějak přenášelo rotujícím gumovým válečkem.