uzemění

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

uzemění

Příspěvek od Balek » 15.12. 2014, 10:18

Chci si pod podlahou ve sklepě udělat uzemnění hlavně kvůli krystalce.
Teď se bude dělat podlaha, takže to mohu položit do hlíny pod beton.
V různých knížkách doporučují zakopat pozinkovaný kýbl, trubku a pod.
Mám možnost pozinkovaného plechu, (zbyly ze střechy), ale zajímalo by mne, jak připevnit k němu vodič ?
Mám strach že pokud k tomu přišroubuji měděný vodič tak dojde časem k elektrolytické korozi.
Nebo natáhnout kousek zemnícího pásu, ale zde také bude otázka jak od něj vést uzemňovací vodič.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: uzemění

Příspěvek od Franta » 15.12. 2014, 10:41

Václave, cokoliv ze slabého pozinkovaného železa za nějaké ty roky stejně víc nebo méně podlehne korozi, zvlášť pozinkovaný želený plech - střešní krytina. Já bych to udělal tak, že bych zakopal co nejhlouběji do zeminy pod budoucí podlahu pořádný zemnicí pás co se např. používá k uzemnění bleskosvodů, a kus bych ho vyvedl u stěny nad podlahu do místnosti, k němu bych pak připojil vlastní zemnicí vodič nějakou svorkou na šroub tak M8. Ty železné zemnici pásy jsou žárově zinkovány velice kvalitně a jak je vidět třeba na ocelových sloupech městského osvětlení, tak dlouhé roky odolávají i zimní slané břečce, aniž by se viditelně projevila koroze. Takže ten spoj na konci pásu nad podlahou sklepa by tě snad i měl přežít... :D
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: uzemění

Příspěvek od Heptoda » 15.12. 2014, 11:07

Přesně tak, jak výše popsáno. Ale: pás by šel dát nerezový, = navěky. Lze použít i zemnící tyče a zatlouci je tam. Spojovací VHODNÝ material zakoupit zároveň ve stejném obchodě. Osobně bych dal zemnící pás, stačí 30x4 mm, a hlavně ošetřit tu část kde bude přecházet podlahou ven!! Cca 20 cm dovnitř i ven nad podlahu. Ona ani ne každá smršťovačka je vhodná. Odborníci v obchodě poradí..... ;)
Jinak je tu i nepřímé nebezpečí zavlečení nebezpečného potencialu, to pro úplnost. Takže zjistit zda nevede vedle za zdí svod od hromosvodu. Ono nechat si při poslechu krystalky bouchnout do hromosvodu a napětí si přivést na krystalku by mohlo být o ústa. :lol: Vystrašil jsem? Ale to bylo jen pro úplnost. Tak hodně zdaru!
Edit: že se dává pás do betonu "nastojato" , snad netřeba zdůraznit, lepší než na zem jen tak položit. Osobně bych se styku s "půdou" vyhnul.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 743
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: uzemění

Příspěvek od Jan55 » 15.12. 2014, 12:17

Také bych to udělal tím zemnícím pásem, ten je nejvhodnější a cenově dostupný. Pokud by se použily tyče, tak je potřeba znát jaké je podloží, já třeba mám pod zemí pískovec, takže u nás se tyče nehodí, když tak krátké a větší množství, aspoň podle hromosvodaře revizáka. Jak to píše Franta je výhodné, připojení mimo zeminu a kdykoli se to dá kontrolovat. Do betonu bych to nedával, tam se může lišit vodivost podle vlhkosti.Lepší to bude dát hloběji pod beton a nic se nezkazí polít to vodou než se to zabetonuje.

To Vratislav: tak si myslím, že asi žádný rozunmý krystalkář nebude v bouřce poslouchat, protože by bylo asi větší nebezpečí úderu do antény, takže to strašení z hromosvodem mi přijde spíš na docela velmi náhodnou situaci. Ta bouřka by byla slyšet už z dálky v příjmu a to si každý rozmyslí poslouchat, nebo se mýlím. Tím nechci říkat, že by se to nemohlo z hromosvodu do zemnění dostat za určité situace, ale to si myslím nenastane při rozumném používání krystalek či rádií ;)
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: uzemění

Příspěvek od Heptoda » 15.12. 2014, 12:56

Ano, podloží..... , to je to, proč do betonu!! Navíc ta chemie okolo. Na dlouhé povídání a navíc mimo rámec tohoto fóra. Škoda, že v době, kdy jsem "dostal šupu" od sousedova hromosvodu do dílny (pásek jsem měl v základech, přizemněno bylo časem ledacos), nebyl digitální foťák. Ono se řekne třeba jen na krystalku. Časem se na to uzemnění přidá ještě něco, pokud se tam nastěhuje někdo cizí po mně, tak na to pěkný uzemnění pospojí v dobré víře věci další a je to. Proto jsem považoval za dobré na tuto věc upozornit. Ne dělat nějaké "BUBUBU", to nechám na jiném fóru, že ano. Třeba je dislokace taková, že je ta debata o ničem, kéž by, ale život máme jen jeden. Ono je potřeba někdy něco vidět, pak člověk uvažuje i v dalších souvislostech. A blesk udeří nejen při bouřce. (no, teď jsem tomu dal. 8-) .!)
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: uzemění

Příspěvek od Balek » 15.12. 2014, 17:13

Dávat zemnící pásek do betonu, to bude mít horší zemnící vlastnosti než když bude v hlíně pod betonem.
Na to jej nějak natřít v místě kde poleze ven, tp je důležité upozornění, možná skusím nějaký gumoasfalt.
A ted se dívám kde jej mám kouput abych nemusel kupovat celé balení 25Kg.
JirkaK

Re: uzemění

Příspěvek od JirkaK » 15.12. 2014, 17:49

Mám udělané uzemnění pod zahradní zídkou - do cca třičtvrtě metru hlubokého výkopu jsem namlátil dvě zemnicí tyče 1.5m dlouhé zhruba 3/4 délky do země (hloub už nešly), spojil originálnímu hromosvodovými svorkami s drátem (pozink 10mm) a zalil do betonu v základu zídky. Zemní odpor cca 6 Ohmů - přes nulák el. sítě, autobaterku a uzemnění se slušně rozsvítí žárovka do dálkového světla. Zem je stále vlhký jíl.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: uzemění

Příspěvek od Heptoda » 15.12. 2014, 17:58

Balek píše:Dávat zemnící pásek do betonu, to bude mít horší zemnící vlastnosti než když bude v hlíně pod betonem.
Na to jej nějak natřít v místě kde poleze ven, tp je důležité upozornění, možná skusím nějaký gumoasfalt.
A ted se dívám kde jej mám kouput abych nemusel kupovat celé balení 25Kg.
Je to Vaše dílo, já jen abyste někdy neřekl, to ONI mi poradili, ono dokud se nic neděje, je vše OK. Když je průser, hodí se právníkům v tom našem blbistáně vše. Tolik má zkušenost. V tom betonu je lepší uložení než ve hlíně. Zalít vodou, no proč ne, ale na jak dlouho? Že by slanou?? Ale máte-li tam jíl ..... Něco si o tom najděte na Googlu. Přitom položení v betonu si i zajistíte lepší ochranu pásu a prodloužíte jeho životnost. Tedy myslím beton podkladový, ne vrchní NAD izolací. Co se týká izolování přechodové části: může stačit po odmaštění antikorozní nátěr + samovulkanizační páska + smršťovačka. Závěrem upozorňuji, že toto je jenom můj názor, není to návod na provedení. Neboť nejsem seznámen s Vašima podmínkama v místě instalace.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 743
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: uzemění

Příspěvek od Jan55 » 15.12. 2014, 18:04

Václave, většinou mi uřízli kolik jsem si řekl, v tom by neměl být problém. Nakup tam i nějakou svorku na vývod, i když by stačilo vyvrtat do pásku díru a dát tam zinkovaný šroub a na něj se chytit drátem. Kdo by chtěl být perfekcionalista, mohl by na drát nalisovat oko a mělo by to být OK.

Udělat do sklepa uzemnění, se mi zdá docela dobrý nápad, možná něco takového také zrobím, jen je otázka, kudy bych táhnul drát až nahoru do druhého patra :?: Škoda, že jsem o těchto věcech neuvažoval při přístavbě, achjo :roll:
breta1
Příspěvky: 94
Registrován: 02.04. 2012, 21:57

Re: uzemění

Příspěvek od breta1 » 15.12. 2014, 20:36

Ke krystalce uzemnění bych řešil připojením na vodič PEN/PE.
Kdybych byl kor opatrny, tak bych to připojil přes bezpečnostní kondenzátor okolo 1nF.
Odpovědět