Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Jirka84835751 » 31.12. 2021, 17:10

Nejmilejší moje bedýnka dnes hraje naposled - poslouchám silvestrovský pořad po 16.hodině s Cibulkou na ČRo z Dobrochova na tomto pokladu. Příští rok už bude hrát jen rumunsky.
Osazení:
VL1 - Valve,
ABC11 - Philips Miniwatt,
12K7 - Fivre,
6K8G - Westinghouse ,
6Ц5С - CCCP :
shora.jpg
zespodu.jpg
Poslední SV-KV.jpg
PS1 v reklamě poněkolikáté chtějí "přeladit" na velmi krátké vlny FМ nebo na TV (cca150W) ..TŮŮŮDLE ! :x
ŽÁDNÉ PŘELAĎOVÁNÍ NA TOMTO PŘIJÍMAČI (cca 32W), který jsem získal po jednom amatérovi z Prostějova, NEBUDU! Takový barbar ještě nejsem. Zůstane ve sbírce ! :D

PS2 pro VOFO,
my dříve narození už taky "nejsme IN", ale na naše slova velmi brzy dojde při "blekautech", díky Nemcům, kteří končí s JE definitivně a my budeme platit při bezvětří za naši elektřinu JE podstatně víc, než dosud....
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Jan55 » 31.12. 2021, 20:39

Jé Sloní ucho, nebo jak se to zove, o tomto rádiu jsem myslím právě četl zde a už to bude nějaký čas zpět. Nebo se mýlím? Tento reproduktor mám také, ale ne tak pěkně zpracovaný :o(
Pěkně zpracované, jen co je pravda a poslech musí být impozantní, jen co je pravda :thumbsup: Tak přeji poslední poslech na SV ČR. Potom už jen, pokud vůbec chytnout půjdou i lokální stanice, nebo pak ze zálohy vlastní malou staničku. Takže vlastně Vo Co Go. :lol: Tak již zbývá jen pár hodin a ČR utichne zde na SV, ale jak se říká, umřel král, ať žije DAB+ :lol: A nesmutněte na Silvestra :D
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od jirka5 » 31.12. 2021, 21:43

vofo napsal:
Možná se jako "mladší" dožiji i bourání Národního divadla a výstavby eurounijního zábavního parku.
Letos jsme se také dožili demolice relativně moderní železobetonové budovy Philips v Hloubětíně, později hlavního sídla Tesly. Jestlipak o tom ČT natočila srdceryvnou reportáž jako o odstřelu nádraží Těšnov??? Ale to přece udělali ti zlí komunisti v r. 1985.

Národní divadlo? Proč ne? Stejně je budova už stará a nemoderní a nevyhovuje požadavkům dnešní doby. A kromě toho základy jsou provlhé a narušené povodněmi. Jsem pro stavbu eurounijního zábavního parku!

Ono to zní jako nejapný černý humor, ale přitom se tak opravdu postupuje, každý z nás jistě zná spoustu takových příkladů ze svého okolí. Plánovaná likvidace vysílače Liblice, nejvyšší stavby v ČR (355 m), petří mezi ně.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 01.01. 2022, 00:00

Finitum est.

Sic transit gloria mundi...
jožka
Příspěvky: 12
Registrován: 31.07. 2018, 11:12

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od jožka » 04.01. 2022, 21:37

Osud se naplnil!

Kolegové, čekal jsem nějakou větší reakci příznivců AM na přístup rozhlasu k ukončení vysílání. Žádný nekrolog ani něco ke končení, jen holé vypnutí- to je podle mne trochu málo pro takové médium, jakým rozhlas byl a je (a stále, vcelku ještě i právem, se to snaží i zdůraznit). Nebo nic neudělal právě kvůli svému špatnému svědomí?
Jinak se ale ještě zeptám - neví nebo nezjistí někdo, kolik se v tuzemsku za poslední třeba rok nebo dva prodalo DAB přijímačů?
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od vofo » 05.01. 2022, 09:24

Kolegové, čekal jsem nějakou větší reakci příznivců AM na přístup rozhlasu k ukončení vysílání.
Jaká to reakce měla být? Lidové bouře, stávky či petice? To vypnutí "neviditelného" vysílání v éteru a následný klid jen svědčí o tom, že naše historie už nikoho nezajímá. Pár "nostalgických blázínků, mezi něž patřím i já zamáčkne slzu", a život jede dál.
Elektronkové skvosty češtinou oněměly a na stupnicích zbyla jen dnes lživá okénka Brno, Praha, ČSR, Moravská Ostrava a pod.....


Ale prý ušetříme, zmodernizujeme, zlepšíme.......

P.S. Otázkou je, kdy padne i FM modulace ...i zde se dá spoustu peněz v zájmu Světového dobra jistě ušetřit....
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od jirka5 » 05.01. 2022, 09:25

@jožka:
Ono je to těžké, jako jednotlivec proti současnému evropskému trendu rušení AM vysílačů nezmůžeš vůbec nic. Něco by mohla dokázat nějaká organizace, spolek, nadace, nejvíce ovšem příslušná ministerstva, tj, obrana a vnitro, pokud by byl jejich zájem aspoň některý vysílač udržet. Jak je vidět, zájem nebyl. Netuším, jestli někdo podal návrh na zařazení některého RVS do seznamu technických památek. Český rozhlas vůbec neuvedl žádný vzpomínkový pořad k 90. výročí výsílače Liblice a ani se nijak oficiálně s AM vysíláním nerozloučil. Jen HRČS vydal sice velmi pravdivé, ale úplně bezzubé "Prohlášení", které ovšem v žádném celostátním mediu nebylo zveřejněno (aspoň jsem ho nikde nenašel). Konec vysílání tedy krajně nedůstojný.

O prodeji DAB+ rádií se praděpodobně žádné statistiky nevedou, pouze autorizovaní dovozci mají přehled o tom, kolik jich dovezli. Že ty rádia dovezli, ještě neznamená, že se dodaly do obchodu a prodaly se.
Na podzim jsem vstoupil do jednoho nejmenovaného renomovaného elektro marketu a žádal dab rádio. Prodavač byl mým přáním velmi překvapen a ukázal mi jedinný typ ve skřínce z recyklátu v ceně několika tisíc korun. Další typy prý jen na objednávku ze skladu. Tak jsem poděkoval a odešel. Nemusím mít všechno, ani zbytnou hračku pro dospělé ne. Zlaté dřevěné lampové bedýnky.
MilanH
Příspěvky: 12
Registrován: 28.02. 2015, 20:26

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od MilanH » 05.01. 2022, 12:16

Samozřejmě žádnou radost z vypínání SV a DV nemám, ale podívejte se na to z hlediska ekonomiky.
Jen žhavení jedné elektronky RD250VMV na Topolné potřebovalo 10kW (bylo jich tam 6). Vysílací výkon 1,5MW potřeboval, vzhledem k účinnosti, cca 3MW na vstupu.
Podobně Dobrochov při výkonu 200kW potřeboval skoro 500kW na provoz. (Na Silvestra byl vypnutý manuálně, jak prohlásil "vypínací technik" - "To bych staroušovi neudělal, aby ho vypli dálkově".)

Pravdou je, že mohli počkat dva roky a ukončit to s malou oslavou 100let vysílání rozhlasu v ČR... Ale to bychom chtěli už moc!

S výhledem na to, kolik lidí opravdu poslouchá na SV nebo DV, je toto vysílání ekonomicky nezdůvodnitelné. Ať se to komu líbí nebo ne.
A nějaký spolek milovníků a sběratelů staré techniky to nezmění. Myslíte si, že by HR ČS byl schopen udržet v chodu nějaký vysílač? To je jen takové plácnutí dlaní do vody... Jak by se to ekonomicky drželo? To není jen vysílač, to jsou budovy, pravidelná údržba, revize a celá infrastruktura, která k tomu patří. Žádná složka státu o to zájem nemá.

Tady si tedy myslím, že víc, než to prohlášení, stejně udělat nešlo. I když mohlo být zveřejněno nějak "viditelněji".

A, bohužel, dnešní doba není na nějaké nostalgie zařízená, ředitel rozhlasu ušetří, aby o to víc zbylo na jeho prémie (když tedy tolik ušetřil).

DAB jsem před nedávnem pořídil do kuchyně, funguje to skvěle. Navíc to umí i internetové rádio, takže si občas pustím i Radio Dismuke - to na SV nešlo... Takže ta nová doba má i malá pozitiva...
Potom stačí signál pustit do modulátoru a poslechnout si to i na starém přijímači.
Lepší už to nebude!
jožka
Příspěvky: 12
Registrován: 31.07. 2018, 11:12

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od jožka » 05.01. 2022, 13:20

Na použitelnost či nepoužitelnost techniky jsem už nemyslel. Nepodařilo se ji zkrátka prolobovat.

Ale stát i ČRo tyto vysílače dlouhá léta využíval (případně se jimi i chlubili), a všichni jsme na ně platili. Významně se také zapsaly do naši historie, což se bude i nadále při různých příležitostech, například za dva roky, připomínat.

Přesto obě organizace neuznaly za vhodné, se s nimi aspoň slovně rozloučit - moc by to nestálo. Ani pes bez rodokmenu dnes už často nebývá tak ledabyle pohřben.

Ale život jde dál. Buďme zdraví a veselí i s AM bezvlnným éterem!
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Osud AM vysílání se naplnil definitivně....

Příspěvek od Jirka84835751 » 09.01. 2022, 12:34

Dovolil jsem se zeptat na vyšší instanci ..PROČ...

TADY JE ODPOVĚĎ NEJEN PRO MOJI OSOBU, kterou dávám na vědomí i v našem fóru:

Vážený pane (moje příjmení jsem odmazal - pozn.moderátora),
děkuji Vám za upřímný dopis i za zajímavé odkazy. Je mi jasné, že jako člověk, který se dlouhodobě zajímá o rozhlasovou techniku, máte dost informací o tom, co vypnutí středních vln předcházelo, ale přesto si dovolím shrnout to, co považuji ze svého pohledu za nejpodstatnější.
Důvodem vypnutí středních vln je finanční situace Českého rozhlasu. Víc než šestnáct let hospodaří se stejnou výší rozhlasových poplatků, přičemž vstupy se od té doby dramaticky zvýšily. Za tu dobu inflace ukrojila z poplatku plnou třetinu. Proto Český rozhlas šetří, kde se dá (samozřejmě nepřidává na platech) a po propuštění desítek zaměstnanců chystá letos další vlnu propouštění. Jiná cesta není. Žádná z politických reprezentací, které se za tu dobu vystřídaly, poplatky nezvýšila. Nechci spekulovat o důvodech, beru to jako fakt. Současné stížnosti však nesměřují vůči těm, kdo tuto situaci zavinili, ale vůči tomu, kdo musí nést důsledky.
Provoz středovlnných vysílačů (a také dlouhé vlny) znamená desítky milionů korun ročně. A jak oba víme, dnes existují jiné cesty distribuce signálu. Paralelní existence AM není v této situaci nezbytná, zhruba tak bych mohl popsat důvody definitivního rozhodnutí. Cítím stejnou nostalgii, jakou ve svém dopise popisujete, je mi šedesát let a tranzistorák je součástí mých vzpomínek na dětství a mládí. Přesto osobně nepovažuji konec středních vln za konec nějaké etapy nebo přelom. Důvodem patrně je, že už dávno poslouchám rozhlas na VKV, poslední dobou i na digitálním přijímači, často si stahuji pořady on demand a poslouchám si je na mobilu třeba cestou do práce, doma si pouštíme D-Dur přes televizi… Abych řekl pravdu, kdybych nepřijímal stížnosti podobné té Vaší, konec středních vln by mne přes velmi silný vztah k historii rozhlasu nezasáhl.
Samozřejmě jsem bral v úvahu veškeré námitky posluchačů a poctivě jsem je předkládal příslušným pracovníkům ČRo. Uplatňoval jsem je na různých fórech, ale na tomto strategickém rozhodnutí nic nezměnily. Námitky včetně těch Vašich považuji za racionální a oprávněné, avšak problém je, že nežijeme v ideálním světě, kde by bylo možno zohlednit každý z dobře míněných aspektů.
Dovoluji si ještě doplnit, že k digitalizaci zavázalo Český rozhlas usnesení vlády č. 730 z roku 2016. Toto usnesení schválilo Návrh rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu, mj. uložilo Českému rozhlasu povinnost zahájit řádné zemské digitální vysílání. Český rozhlas je tedy vázán příslušnou legislativou a může postupovat jen v jejím rámci.
Co se týče středních vln v Evropě, nemám aktuální data, ale skutečností je, že v České republice již řadu let žádný komerční subjekt nepožádal o možnost vysílat na střední vlně. Média sdružená v Evropské vysílací unii (EBU) postupně tento typ distribuce opouštějí, naposledy – pokud mám správné informace - Deutschlandradio, Radio France, NPO v Nizozemí (2015), BTRC v Bělorusku (2016), Radio Vaticana (2016), RTSH v Albánii (2017) a RTSH ve frankofonní části Belgie (2018). BBC v pásmu AM také ukončila vysílání některých regionálních služeb v lednu 2018. Patrně v mém výčtu leccos chybí, nejsem v té věci odborník. Zdá se ale, že nezájem o střední vlny je celoevropským trendem. Pokud se mýlím, budu rád, když mé informace doplníte či opravíte.
Věřte, že důvodem rozhodnutí, které kritizujete, nebyla necitlivost vůči tradici nebo vůči posluchačským potřebám, ale nutnost vejít se do rozpočtu. Nicméně i o Vašem negativním stanovisku budu informovat vedoucí pracovníky Českého rozhlasu. Je to moje povinnost.
S díky za pochopení a s pozdravem

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D.
ombudsman
Odpovědět