Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od Ivo » 23.06. 2013, 22:10

zdravím všechny nadšence, koupil jsem jedno elektronkové rádio a po zapnutí je vidět, že má ochotu hrát na všech pásmech a i magické oko funguje, jen ta výsledná reprodukce je slabá a poměrně hodně zkreslená. Může to být způsobeno hlavně stářím původních elektronek - cca 55 let ? Naštěstí mám originální schéma a pokusím se to proměřit podle schématu, ale napadlo mne jako první zkusit osadit celé rádio novými elektronkami a teprve poté se zabývat měřením. Jakou máte zkušenost s touto úvahou v praxi ? děkuji za názory předem
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od Milan » 24.06. 2013, 06:03

Změřit anodové napětí a vyměnit vazební kondenzátor v g1 koncové pentody. Stáří elektronek 55 let není až takový zásadní problém, alespoň ne pokud se jedná o přijímací elektronky, horší je to v případě vysílacích, případně koncových nf s větší anodovou ztrátou, ty se musí zahořovat. Do rádia bych bez předchozí kontroly nedával nové elektronky, v případě vadného kondenzátoru v g1 konc. pent. nebo nějakého problému v anodové větvi (jako třeba filtračního elytu) se mohou snadno odpravit. Jak postupovat je zde : http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000412
mkat
Příspěvky: 218
Registrován: 24.10. 2011, 16:38

Re: Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od mkat » 24.06. 2013, 16:04

Tak ako piše Milan.Najprv zkontroluj elity ,zmeraj napajacie napetia a až potom ked maš zdroj v poriadku pokračuj dalej.Zdroj skušaj samostatne.Ak radio nebolo dlho zapnute treba naformovať elity v zdroji.
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od Ivo » 24.06. 2013, 16:17

OK - děkuji za prvotní informace. Rádio údajně bylo odstaveno jen 4 měsíce, já ho měl zapnuté cca 40 minut, přepínače fungují, rádio ladí, magické oko reaguje, skutečností je klasicky silný brum, který nereaguje na potenciometr hlasitosti, takže až mi v pátek dorazí i kompletní schéma technická dokumentace, začnu těmi elektrolyty na zdroji s AZ 11 a pak to zkusím aspoň částečně proměřit napěťově s univerzálním digitálním měřákem - předpokládám tedy po těch letech, co jsem se radiotechnice nevěnoval, že alespoň to napětí podle schématu ověřím :-)) Měření ostatních veličin si musím dostudovat ....

Mimochodem - když už začínáme u těch elektrolytů - na jaké minimální napětí mají být ? 250V nebo vyšší ?
Naposledy upravil(a) Ivo dne 03.07. 2013, 18:20, celkem upraveno 1 x.
Návštěvník

Re: Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od Návštěvník » 24.06. 2013, 19:12

Z čeho se usuzuje,že je to 603..nevidím nikde označení rádia...
breta1
Příspěvky: 94
Registrován: 02.04. 2012, 21:57

Re: Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od breta1 » 24.06. 2013, 20:43

Ivo píše:OK - děkuji za prvotní informace. Rádio údajně bylo odstaveno jen 4 měsíce, já ho měl zapnuté cca 40 minut, přepínače fungují, rádio ladí, magické oko reaguje, skutečností je klasicky silný brum, který nereaguje na potenciometr hlasitosti, takže až mi v pátek dorazí i kompletní schéma technická dokumentace, začnu těmi elektrolyty na zdroji s AZ 12 a pak to zkusím aspoň částečně proměřit napěťově s univerzálním digitálním měřákem - předpokládám tedy po těch letech, co jsem se radiotechnice nevěnoval, že alespoň to napětí podle schématu ověřím :-)) Měření ostatních veličin si musím dostudovat ....

Mimochodem - když už začínáme u těch elektrolytů - na jaké minimální napětí mají být ? 250V nebo vyšší ?
Určitě vyšší, minimálně na 350V. Ty elyty bývaly 450/500V.
mkat
Příspěvky: 218
Registrován: 24.10. 2011, 16:38

Re: Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od mkat » 25.06. 2013, 15:33

Pokial brum nereaguje na potenciometer hlasitosti,tak by som hladal zavadu v predzosilovači a zosilovači radia.premeraj kondiky filtračne aj blokovacie.(samozrejme aj zdroj)
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od Ivo » 25.06. 2013, 16:51

ano, zdrojem začnu, teď už sháním elektrolyty, pak se pomalu přesunu dál :-)
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od Milan » 27.06. 2013, 14:34

Že je to 603A z ničeho neusuzuji, jenom na výše uvedeném odkazu je postup jak si počínat při opravě elektronkového rádia.
Je dobré si ho pročíst a udělat si alespoň hrubou představu kde jsou kritická místa a jaké budu potřebovat přístroje.
Ještě dobrý odkaz na formování elytů je zde : http://www.volny.cz/pjenicek/radio/navo ... rmelt1.htm
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Elektronkové rádio - zkreslená zvuková reprodukce

Příspěvek od Franta » 03.07. 2013, 09:41

Mohl by zakladatel prozradit o jaký přijímač vlastně jde, nebo je to tajemství? :D
Odpovědět