Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
jirka5
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od jirka5 » 19.03. 2021, 22:50

Poslední, aspoň trochu středovlnný krystal mají v Hadexu, ale je to opravdu hraniční hodnota 1590 kHz. Dříve tam měli dosti širokou paletu vhodných hodnot, ale zřejmě šlo o NOS zásoby, které se nenávratně vyprodaly. Kromě toho toho se vyrábí krystaly kupodivu i u nás - Krystaly Hradec Králové, a.s. Zkusil bych učinit dotaz tam.

V časopisu Praktická elektronika vyšel před několika lety návod na modulátor, kde se potřebný nosný kmitočet získával děličkou z krystalového oscilátoru, tudíž bylo možno použít dostupný krystal s vyšším rezonančním kmitočtem. Podrobnosti si již nepamatuju.
Jurajda1

Příspěvek od Jurajda1 » 20.03. 2021, 00:20

Učinil jsem asi tak před pěti lety dotaz co by ve firmě Krystaly stál krystal s kmitočtem podle přání mimo sortiment.Rádi udělají a mám počítat s cenou kolem 500,-Kč.Tak to jsem tenkrát vzdal.
Milan

Příspěvek od Milan » 25.03. 2021, 11:23

V odkazovaném zapojení http://www.b-kainka.de/bastel73.htm se dá nahradit krystal a celé zapojení oscilátoru s tranzistorem BC548, tedy celkem 6 součástek již hotovým oscilátorem např. http://www.b-kainka.de/bastel73.htm. Je třeba dát pozor na to, že maximální napájecí napětí tohoto oscilátoru bude 5,5V. Z oscilátoru leze obdelník, což v praxi u takhle malého výkonu nevadí a bude to fungovat stejně dobře.
Jurajda1

Příspěvek od Jurajda1 » 28.03. 2021, 14:48

Tak jsem našel v zásobách krystal 4MHz,integrák 74LS74/2x klopný obvod D/,zapojil na zkušební desce oscilátor,oddělovací stupeň, z kolektoru odd.stupně kmitočet 4MHz na hodiny prvního K.O.,zapojil děličku a na výstupu Q druhého K.O. jsou krásné obdélníky 1MHz.dál použiju původní zapojení podle www.kainka...Pokud budou vadit obdélníky/harmonické kmitočty/zařadím ještě oddělovací stupeň s rezonančním RC obvodem.
Odpovědět