Stránka 1 z 1

Přenoska-úprava

Napsal: 29.11. 2011, 16:20
od Heptoda
Tak jsem se rozhodl k výměně celého konce na ramínku u HC43.Ten zahnutý držák vyměním za rovný,jak tam má být.Ale je problém.Ta co je na : http://www.conrad.cz/prenoska-headshell-cerna.k301813 , má věrší průměr.Je shodný s průměrem ramínka, dovnitř nejde zastrčit.Jedině ten kousek trubičky ramínka, kam se zastrkovala ta stará , odříznout,ale bude potom dostatečně držet?To by to pak držela hlavně ta převlečná matka.Navíc ty kolíčky jsou o dost kratší,tak 1,5 mm.Koukal jsem do protikusu, no dotyk by to mělo mít,ty pásky-kontakty jsou až na kraj.Máte někdo zkušenost? Nebo dobrý držák i s kablíky?Díky za každou radu.

Re: Přenoska-úprava

Napsal: 13.09. 2015, 03:06
od mezifrekvence445
Při brouzdání staršími články na zdejším foru jsem narazil na tohle a VELICE SPOZORNEL !
Je to sice č roky starý dotaz, HEPTODA už asi našel nějaké řešení, ale pro závažnost některých procesních chyb při této rekonstrukci a protože na to nikdo nereagoval ,dovolím si přispět několika skromnými radami ,které se mohou i dnes hodit.
První chyba sa stala již objednávkou headshellu u Konráda. (headshell - držák přenosky) Jednak je vybaven standardním úchytem typu SME (Tesla používala menší konektor jiného provedení - bohužel). A co je velmi důležité , NELZE místo zahnutého headshellu použít rovný !!! Geometrie přenoskového raménka je poměrně náročná věc velice důležitá pro dosažení správné reprodukce. OFSETOVY UHEL - to zalomení raménka je velice nutné dodržet. Kupovaný headshell je určen pro esovitě zahnutá raménka , kde se toho úhlu dosahuje jejich tvarem . Použití jiného headshellu a přenosky může navíc způsobit dynamickou nevyváženost celé přenosky . To se projeví posunem dolního rezonančního kmitočtu do akustického pásma (dunivé basy, náchylnost na akustickou zp.vazbu) . Při montáži nové přenosky je důležité dbát na přesné dodržení MONTAZNI VZDALENOSTI , je to vzdálenost mezi osou raménka a hrotem jehly a závisí od konstrukce raménka a musí být specifikována v manuálu. Proto mají headshelly pro montáž přenosky oválné otvory pro šroubky.
Myslím, že těmto zásadám je třeba se věnovat i u gramofonů střední nižší trídy ,jako je tenhle. Jejich nedodržením se výrazně v jednotkách procent zvýší zkreslení a opotřebení desek a přenosek. Základní zásady konstrukční geometrie jsou dodrženy i u nejlevnějších typů (HC07...).
Pro všechny, co chtějí stavět, laborovat, opravovat, seřizovat gramofony doporučuji si pozorně přečíst velmi dobrý článek, je tam vše. Dozvíte se co to je /antiskating, azimut, efektivní délka raménka,odchylka bočního sním.úhlu, nulový bod, přesah, svislý úhel...nastavení podle Baerwalda, Loefgrena, Stevensona... atd/ Na konci je šablona pro nastavení gramofonu.
www.graled.cz/files/gramo/gramofon-a-jeho-nastaveni.pdf

Re: Přenoska-úprava

Napsal: 13.09. 2015, 10:08
od elka
Docela nechápu, jak někdo mohl místo rovného držáku u chassis HC43 s raménkem tvaru "S" použít zahnuté provedení a tím zcela porušit geometrii raménka. Naopak obdobné chassis HC58 lišící se víceméně jen tím, že má rovné trubkové raménko, vyžaduje samozřejmě držák přenosky úhlový. Jinak náhradní rovný držák by měl i váhově odpovídat původnímu. Mám jak gramofony Tesla, tak i nějaké Unitry a ty mají jak koncovky i raménko o hodné masívnější, než je tomu u Tesly.
Zkrátka doba běží, výrobky Tesly nám stárnou a tudíž se čím dál více můžeme setkat s různými bastly a náhražkami původního provedení.