Snímací hroty

Gramofony, kazetové přehrávače, magnetofony, reproduktory, zesilovače a další
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 971
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Snímací hroty

Příspěvek od Jirka84835751 » 15.09. 2013, 14:51

Vážení, venku - je nevlídno (řečeno spisovně: není pěkně).
Přišla další návštěva na kafe ... a ... . Tady máš do sbírky !
Tak jsem dostal i bambusové hroty do snímacích hlav - ví někdo historii - v jakých gramofonech se používaly a v které době? Zleva bambusové - 12ks, mosazné - 2ks, uprostřed červeně značené kovové - 8ks, pod nimi 2 "ultratenké", vpravo pak 2 "lopatkové" značka PHONY ( velikosti 12-20mm), nad nimi 2ks PELA. Nejsrandovnější mi připadají ty nejmenší z bambusu. Vypadají jako miniaturní klasická tužka, ale bez tuhy (nepíšou !).
Díky i za ostatní za Vaše případné znalosti , všem příjemně prožitý víkend. ;)
Přílohy
Jehly_BAMBUS-PHONY.jpg
Nejen safír hraje !
KarelSmolka

Re: Snímací hroty

Příspěvek od KarelSmolka » 16.09. 2013, 12:52

V prvorepublikové literatuře, v časech vrcholu standardních gramofonů s těžkými přenoskami tomu bylo věnováno hodně pozornosti. Pro různé typy nahrávek (slovo, hudba vážná,symfonická, operní árie, populární, lidová... ) se doporučovaly různé druhy, prý zdůrazňovaly výšky, basy ... , vytvářely specifický charakter reprodukované nahrávky, hrály třeba tišeji (bambusové). Jednotlivé vlastnosti byly popisovány v dobových katalozích jehel. Vrchol této "jehlovědy" byl v dobách mechanických gramofonů, postupně se vytrácí nástupem el.přenosek a hlavně krystalových přenosek.
V jednom radioamatéru byl "hluboce analytický" článek popisující akustické vlastnosti šípkových trnů včetně doporučené doby jejich sběru.
Pokud máte standardní gramofon, třeba ten replikový, indický, který umožňuje měnit hroty, máte jedinečnou možnost to vyzkoušet. když, tak dejte vědět výsledky testu.

Ale stejně, není nad SHURE V15-III. :)
JirkaK

Re: Snímací hroty

Příspěvek od JirkaK » 21.10. 2013, 07:11

Nejsem odborník na staré gramofony, ale nedávno jsem procházel také prvorepublikové Radioamatéry a byla tam zmínka právě i o bambusových jehlách. Prý daleko méně než ocelové opotřebovávaly desky. Navíc ocelové se po přehrání jedné - dvou stran vyhazovaly kvůli opotřebení, bambusové se přiřízly speciálním nožíkem znovu do ostrého hrotu a hrály dál.


Naposledy oživil Anonymous v 21.10. 2013, 07:11
Odpovědět