Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od houmr » 20.03. 2023, 14:19

To že málokdo reaguje na Tvou skvělou práci neznamená, že to tu píšeš do zdi - stačí se podívat na ty desetitisícové počty zobrazení, ty mluví za vše.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 21.03. 2023, 11:59

Vofo: co se týče těch klínových kondenzátorů, je třeba si uvědomit, že jsou na 250 V. Pokud tedy rozpojíš žhavící řetězec jsou namáhaný špičkovým napětím, při dnešním síťovým napětí to je cca 330 V. To že v nich tedy začnou přeskoky, neznamená to tedy, že jsou (byly) vadný. Zmiňuje se o tom i odborná literatura, že při rozpojení žhavícího řetězce jsou nepřípustně namáhány klínové blokovací kondíky a izolace katoda - vlákno některých elektronek. Koukni do katalogu kolik má dovolené napětí katoda - vlákno taková PABC80 nebo EF80.

Zhášení snímkových zpětných je u Lotosa na hraně, nicméně když je snímkový rozklad v pořádku a je nastavená správná svislá linearita, nejsou zp. běhy vidět. Jen tedy od doby co používám nový STB, tak na programech ČT jsou vidět. Jen ty linky jsou přerušovaný, patrně se v nich přenáší nějaká informace (teletext, skryté titulky...). Zkoušel jsem úpravou hodnot součástek tuto vlastnost eliminovat, ale nepovedlo se mi to tak, aby nebyly vedlejší nežádoucí účinky. Jak se zvětší odpor R 434 co přivádí řádkové zp. běhy, tak se začne na pravé straně objevovat přeložka. Mám to tedy v původním stavu a beru to jako vlastnost. Zajímavý je, že Lotos má jako jediná TV s tímto problém. I takovej primitivní Oravan s tím žádný problém nemá.

Úpravy napájecích filtračních odporů jsem nedělal, ve všech čtyřech TV mám plně funkční kombinovaný filtrační odpor a provozní podmínky všech elektronek jsou v toleranci. Ani jsem neprováděl žádné úpravy v oddělovači synců. Ani u jedné mé tv jsem nezaznamenal žádné problémy s jeho funkcí.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 23.03. 2023, 10:46

Také se mi podařilo vyřešit náhradu problematických válcových VN z traf 6PN350 05 a jeho evolucí. Nakonec mi je v Blatné dokázali navinout. Náhrada funguje výborně, jen je potřeba zdvojnásobit kapacitu dolaďovacího kondíku z 100p na 200p. Jinak je vysoký napětí moc velké a šířka obrazu menší. Ale tohle doporučení se uvádí i v dokumentaci sériových traf pokud se sejdou vychylovačky a trafa s nevýhodnou tolerancí. Pokud by to někdo potřeboval, tak kód výrobku je TENI 54 129 003.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Peca » 23.03. 2023, 10:47

Hezká věc. Ten pertinaxový spodek jsi jim dodal původní?
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 23.03. 2023, 10:52

Ano, kostřičky jsou z původních vadných cívek.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 23.03. 2023, 11:48

Jinak po Mimose kterou jsem měl jako provozní v kutlochu zatoužil syn, tak jsem mu ji dal do dlouhodobější zápůjčky. Slušně ji prohání, zatím jede bez poruchy. Jenže Ametyst má malou obrazovku a řada Lotos špatně zháší snímkové zpětné běhy na programech čt, takže když se naskytla další Mimosa, tak jsem ji vzal.

Je v zajímavé bíločerné barvě, Moc toho asi nenaběhala, nebyl v ní ani jeden zásah opraváře a obrazovka je ve výborném stavu. Jen spodní překližková deska a maska obrazovky byla ve špatném stavu, ty jsem použil z vraku jiné Mimosy. Po výměně hovňáků a dalších několika kritických součástek a potřebné drobné úpravě snímkového rozkladu telka jede jako nová. Bez potíží zvládla intenzivní testovací provoz.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
jufik86ht
Příspěvky: 6
Registrován: 22.01. 2023, 15:53
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od jufik86ht » 28.03. 2023, 18:31

Jardak píše:
23.03. 2023, 10:46
Také se mi podařilo vyřešit náhradu problematických válcových VN z traf 6PN350 05 a jeho evolucí. Nakonec mi je v Blatné dokázali navinout. Náhrada funguje výborně, jen je potřeba zdvojnásobit kapacitu dolaďovacího kondíku z 100p na 200p. Jinak je vysoký napětí moc velké a šířka obrazu menší. Ale tohle doporučení se uvádí i v dokumentaci sériových traf pokud se sejdou vychylovačky a trafa s nevýhodnou tolerancí. Pokud by to někdo potřeboval, tak kód výrobku je TENI 54 129 003.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Mohl bych vědět jaká byla cena nového navinutého dílu??
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Lotos + Kamelie + Mimosa + Orchidea - poznámky z renovace

Příspěvek od Jardak » 29.03. 2023, 18:34

Cena za kus při výrobě pěti kusů vc dopravy byla 470 Kč.
Není to málo, ale když není kde brát, tak se to jeví jako přijatelný.
Odpovědět