Tesla Color 4401A

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Tesla Color 4401A

Příspěvek od Viktor » 09.03. 2016, 14:11

Pánové. Rozpoutávám debatu kolem první barevné cs. televize. Mam doma dva kousky (mohu nafotit). Obě TV jsou už s úpravou SECAM... jedna je ale s plastovým rámečkem kolem obrazovky 61LK3C. Druhá s obrazovkou 59LK3C, ale bez plastového rámečku. Kolem obrazovky je jen zlatá lišta (jako u Color Spektrum). Má někdo ještě nějakou jinou verzi? (nepočítám první sérii s PAL a papírovým deklem vzadu).
Druhá věc - zkoušel jste někdo vyrobit funkční repliku modulu PAL? Postupně vypiplávám matrici na DPS z technické informace (rozmazané + z několika odstínů růžové udělat černou). Je někdo dál? :)
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla Color 4401A

Příspěvek od Balek » 10.03. 2016, 11:21

spoj se s Michalem Pátkem on konverzi PAL/SECAM již dělal a s tímto televizorem odzkoušel.
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla Color 4401A

Příspěvek od Balek » 10.03. 2016, 11:22

a teď se dívám na tvůj příspěvek lépe, ty jsi chtěl originál PAL modul, tak to bude asi problém.
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: Tesla Color 4401A

Příspěvek od Viktor » 10.03. 2016, 12:59

No právě. Jako co se týče úprav na PAL-ko... to není problém. Mam moduly, které se montovávali dodatečně. Mam i dekodérovou desku, která má napáchaný nějaký maďarský či NDR-ácký modul. Jak tak zatím koukám, tak budu po kousíčkách retušovat motiv na výrobu DPS... Akorát teda bude z FR4 a nebude mít potisk.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Tesla Color 4401A

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 10.03. 2016, 17:10

Měl jsem teslácké Spektrum (což je klon Teslacoloru), samozřejmě pouze SECAM bez PAL dekodéru. Protože jsem shodou okolností měl i zdroj PAL signálu, rozhodl jsem se to Spektrum tenkrát o PALskou část doplnit.
Obrovskou výhodu jsem měl v tom, že v partiáku v Myslíkově ulici shodou okolností měli za korunu originální tišťáky PALského doplňku a že jsem v tu dobu už pracoval v Československé Televizi v oddělení záznamové techniky se servisním zázemím, nesrovnatelným s tím, s čím mohl (a může) disponovat běžný amatér. I jako konstruktér už jsem tenkrát nebyl žádný zelenáč.
Přesto si troufnu tvrdit, že doplhat celý ten úkol ke zdárnému výsledku byla jedna z nejhorších záležitostí, do které jsem se kdy pustil.
Nejde jen o to, že bylo nutno sestavit PALskou destičku (a sehnat k ní příslušné konektory samec-samice do tišťáku), ale bylo třeba odhadnout a navinout cívečky laděných obvodů, kterých je tam sakra dost. Mohl jsem si tu desku předběžně rozchodit v dvounormovém Teslacoloru, které tenkrát v ČST byly k disposici. Dost jsem si s tím vyhrál.
To ovšem byla jen první část práce. Ona je v SECAMské versi hrubě ošizena i základní deska signálové části, ve které jsou oba (polo)dekodéry osazeny. Společné části obou dekodérových destiček jsou právě na té základní desce...
Přepínání SECAM-PAL je prováděno spínacími diodami, které samozřejmě na desce chyběly. Chybělo naprosto vše, co patřilo k PALu, chybějící části překlenuté drátovými propojkami. Schema k Teslacoloru bylo mizerné, nečitelné, společná deska dekodérové části nepřehledná a z výroby čuňácky zbastlená. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem tu základní desku dokopal ke skutečně dvounormovému stavu a nebýt přístrojového i materiálního zázemí ČST, nikdy by se mi to nepovedlo úspěšně dokončit. No, nakonec to běhalo docela hezky, k tomu Spektru jsem udělal i video vstup (s proudovým transformátorem!), ale byl jsem rád, když jsem tuhle bestii vyměnil za jinou, modernější bednu.
Už bych se k takové práci nenechal dokopat. Teslacolor fuj, a už bych tenhle bastl (či jeho klony) nechtěl ani zadarmo.
Never more!
Odpovědět