TV Akvarel - vlnění obrazu

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 24.12. 2020, 20:40

Číslo dílu u reproduktoru je u Akvarela i Kriváně stejný. Rozdíl je tedy jen v barvě. Zřejmě dílčí "modernizace"....
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 30.12. 2020, 22:39

Trochu jsem se věnoval těm reprákům.
Vymontoval jsem reproduktor šedé barvy z Máje (1956) a porovnal jsem ho s reproduktorem z Athosa II. Přes shodné označení se kromě barvy liší i provedením membrány. Ten starší tam má jemné prolisy, něco jako mají Blaníci.

Obrázek
Obrázek

Dále tu mám repro z Kriváně, který je až na barvu shodný s tím z Athose II vč. označení. A nakonec tu mám repro z Astry. Ten je podobný tomu z Kriváně, ale rozdíl je, že má bezrozptylový magnet s větší účinností (podle tech. parametrů). Všechny jsem je postupně v televizi vyzkoušel.

Subjektivní kvalita přednesu je u šedýho, zelenýho a modrýho z Kriváně srovnatelná, ale ten bezrozptylový z Astry hraje znatelně líp. Má kvalitnější basy a současně lepší přednes výšek. A samozřejmě neovlivňuje nastavení geometrie obrazu. Ten klobouček co měl Mánes, nebo ten hnusný plech u Kriváně nemá na odstínění magnetu valný vliv.

V telce jsem nakonec nechal ten z Astry. Máj jsem nechtěl nechat bez repra a pak už je jedno který z náhradních tam je a ten z Astry hraje nejlíp.

Obrázek
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od vofo » 17.12. 2022, 22:56

Po delší době se vracím k tomuto tématu. Na mém druhém renovovaném Akvarelu se po jisté době objevila znovu tato závada, kterou jsem předtím vyřešil změnou odporu R125 z 0,5M na 1,5 M. Po půl roce, kdy jsem nahodile pouštěl tento příjmač, se závada objevila znovu. Jakékoliv laborování v oddělovači synch. impulzů E12 6F36 nevedlo k úspěchu. Až po přečtení knihy Amatérská televizní příručka od p. Lavante, kde jsou popisovány obvody Akvarelu, jsem našel poznámku, že zvlnění obrazu může být způsobeno špatným fungováním obrazového zesilovače, konkrétně filtrací napětí mřížky. Po přeměření elitu C204b bylo jasno. Měl sice dobrou kapacitu, ale velký vnitřní odpor. Po napojení nového elitu zvlnění zmizelo.
Druhý poznatek je změna hodnot C151 470pF a R 151 1M na hodnoty v Atosu I (M22 a 33k).
Při měření oddělených synchronizačních impulzů pro H a V rozklad jsem zjistil, že tyto neodpovídají servisní dokumentaci. Obraz ale držel v synchronizmu. Po osazení původních hodnot 470pF a 1M ,byly průběhy OK v souladu s dokumentací, synchronizace držela ještě lépe a zvlnění odrazu také není. Toto jsem zkusil po výměně toho C204b.
No a ještě jeden oříšek. U mého prvního Akvarela se objevila zajímavá závada. U o obrazu se vlní svislé linie v časové periodě 15s ve tvaru písmene s , výchylka je cca 2cm.
Elektrolyty proměřeny, elektronky vyměneny-zkrat vlákna na katodu vyloučen, na osciloskopu nic, změny jsou asi pomalé. Ještě mě napadl souběh žhavení se signálovou větví....kdosi něco podobného popisoval s Mimozou na tišťáku. Tonoucí se stébla chytá..nebo dvojitá zem?
Odpovědět