Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Vše okolo historických rádií
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 14.05. 2013, 02:48

dobrý den , trochu jsem se začal zajímat o pásmo KV a rád bych věděl, který typ starého elektronkového rádia mi doporučíte pro dálkový příjem KV ? Ideálně i s tropickým pásmem ( cca 50 - 170 metrů neboli s pásmem cca 1,7 - 6 MHz ). Konkrétně u naší Tesly jich moc nebylo - tuším jen 2 nebo 3 typy. Ale klidně doporučte i polskou nebo německou produkci - jedná se mi o elektronkové rádio s pokud možno přesnou hodnotou uváděné citlivosti pro pásmo KV. Jakou anténu doporučíte ? délku drátové antény lze jistě spočítat, ale jednodušší je se zeptat přímo na zkušenosti ostatních - můj odhad - 30 - 40 metrů drátu ve výšce cca 10 metrů by mohlo při průměrné citlivosti 20 uV stačit.

Děkuji předem za informace a názory

Ivo
Galenit
Příspěvky: 3
Registrován: 09.05. 2013, 19:35

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Galenit » 14.05. 2013, 07:51

Já som si kúpil vojenskú R 4,tá na tieto účely vyhovuje.Nie je to žiadny japonec,alebo ameríčan,ale je to podľa mňa super stroj.Ja na ňu z vojny mám len tie najlepšie zážitky Dá sa kúpiť fakticky ako nová s malým počtom prevádzkových hodín,náhradnými súčiastkami,meničom.Je to pekne zabalené v bedni,zakonzervované a ešte to vonia vojenskou novotou.Treba sledovať inzeráty.
K.Smolka
Příspěvky: 43
Registrován: 17.10. 2011, 11:57

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od K.Smolka » 14.05. 2013, 09:13

...nebo Lambdu IV, V. Je jich nabízeno dost a vcelku levně. Je to skutečně profi, lepší než R4.
I když je to v porovnání s R4 velká těžká almara.
JirkaK

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od JirkaK » 16.05. 2013, 13:54

Zdravím
Možná by bylo vhodné upřesnit, co chceš vlastně poslouchat? Rozhlasové stanice, piráty, amatérská pásma, profesionální rádiový provoz? Musí to rádio být elektronkové?
R4 je dobrá volba, jediná nevýhoda je obtížnější ladění SSB. Pokud to není priorita, lze jen doporučit. Lambda 4 je podle mých zkušeností natolik poruchový a problémový stroj, že bych už o něm pro běžný poslech radši neuvažoval.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 953
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Jirka84835751 » 16.05. 2013, 19:46

Ivo píše:..... pro pásmo KV. Jakou anténu doporučíte ? délku drátové antény lze jistě spočítat, ale jednodušší je se zeptat přímo na zkušenosti ostatních - můj odhad - 30 - 40 metrů drátu ve výšce cca 10 metrů by mohlo při průměrné citlivosti 20 uV stačit.
Ivo
Vážený Ivo,
není problém poradit, ale není nadto si přečíst a hlouběji se seznámit s anténařinou a její duchařinou, pokud dotaz myslíš doopravdy - jestli mohu, pak tedy doporučuji přečíst si třeba od Mirka o anténách něco v odkazu. Je to dlouholetý a solidní radioamatér ( i bývalý spolužák navíc) a pojednání, které publikuje , je podle mého skromného názoru velmi přínosné - tady je:
http://ok2buh.nagano.cz/
Jeho QTH:
http://ok2buh.nagano.cz/first/antena.html
Jeho konkrétní popis naladění ANTÉNY :
http://ok2buh.nagano.cz/first/tuner.html

Přeji Ti nejen dobré počtení, ale potom i kvalitní anténu na kmitočet, který chceš přijínat, ev. i tam někdy vysílat.
PS není kus drátu stejně dobrý, jako kousek dobře naladěného drátu, kterému se hrdě může říkat ANTÉNA :)
JirkaK

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od JirkaK » 17.05. 2013, 06:59

Ještě k anténám - pokud zůstaneme u zmíněné R4, je k ní doporučená vertikální tyčová anténa o délce 5m, nebo drátová anténa o délce 20m. Pro citlivé rádio jako je R4 oboje bez problémů vyhoví. Co je dnes největší problém je zbavit se rušení ze sítě a spotřební elektroniky. Proto je pro příjem nutná anténa umístěná ve volném prostoru, co nejvíc vzdálená od domů a elektrických rozvodů, s antenním transformátorem a svodem z koaxiálního kabelu. Pro naprosté extrémisty potom stojí za pokus "nízkošumové" antény jako EWE, FLAG, K9AY apod. Z vlastní zkušenosti vím, že drátová anténa natažená přes dvorek od komínu na garáž totálně zklamala kvůli silnému síťovému rušení. Podobná anténa v zahradě funguje o několik řádů lépe.
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 17.05. 2013, 21:56

je načase taky odpovědět. Takže za prvé - děkuji všem za zajímavé informace, postupně je pročtu a promyslím :-))

Můj zájem se zatím týká pouze běžného poslechu rozhlasu na KV s tím, že uvažuji o pořízení elektronkového rádia s několika rozdělenými pásmy pro KV - např.Tesla Festival 721 A, který umí na KV v 4 částech rozsah 13 m - 170 metrů, tedy i to tropické pásmo a údajně lze při zachovalých elektronkách dosáhnout citlivosti až 12 uV - což už může být pro běžný poslech exotičtějších stanic dostatečné a zajímavé. Usuzuji tak podle hodnot, které dosahuje nejlepší tranzistorový tuner Tesly - tedy typ 814A, který má pro KV citlivost 20uV - 30uV ( to je také hlavní důvod proč uvažuji elektronkové rádio - vyšíí citlivost a hlavně ten výsledný historický zvuk :-)) Mám rozjednané ještě jedno německé rádio s citlivostí pro KV údajně 5uV - a to už by asi bylo nejlepší, pokud se k němu dostanu , zkusím pak napsat.

Takže můj další dotaz zní - jaký poslech je na té vojenské R4 ? Čistě amatérská pásma anebo je umožněn i poslech zahraničního exotického rozhlasu na KV ? Jakou citlivost ten přijímač má ? samozřejmě zkusím pohledat sám na Google, ale jak jsem se už několikrát přesvědčil není to častokrát uváděno a je třeba dohledávat tyto informce spíše v diskuzích na internetu.

Pokud máte odkaz na parametry té R4 anebo je zde uvedete přímo, budu rád. Další kapitolou pak jistě bude úvaha o nějakém konukikačním přístroji - DR-49 apod., ale to už je finančně jinde a hlavně to kouzlo lampového rádia s magickým okem je pryč :-))

takže čekám na další informace od vás všech a děkuji předem

Ivo :-)
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 953
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Jirka84835751 » 18.05. 2013, 19:22

Zkusím krátce reagovat na R4, s ohledem na skutečnost, že jsem ji měl na vojně v R118BM - ve V3S - spolu s Lambdou 4 na příjem, kterou jsem nedávno konečně získal do sbírky - zde je odkaz i s daty , výkresem a obrázky:
http://www.csla.cz/vyzbroj/spojovaciprostredky/r4.htm
(zde jsou i ostatní přístroje pro příjem i vysílání v tehdejší době:
http://www.csla.cz/vyzbroj/spojovacipro ... /index.htm )
Snad pro začátek na orientaci postačí.
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 18.05. 2013, 21:25

ano děkuji, já byl na vojně u radaru - tam jsme měli spíše ZILy a výkony trochu větší :-))

jen tedy praktický dotaz - umí ta R4 chytat normální rozhlasové rádiostanice na KV ? Třeba zaoceánské AM stanice ? telegrafii neumím a radioamatéři mne zatím nezajímají, jde mi čistě o dálkový příjem na pásmu KV - 11 - 170 metrů , tedy včetně těch tropických pásem. Co doporučíte na začátek - kromě komunikačních příjímačů ?

zdravím Ivo :-)
JirkaK

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od JirkaK » 19.05. 2013, 10:36

Ano, R4 umí poslouchat i běžný AM signál, tedy i rozhlasové stanice. Záleží jen na volbě druhu provozu - vypnutý/zapnutý záznějový oscilátor. R4 mám doma na stole, ale Festival jsem jen prohlédl letmo v Kottkovi, takže těžko srovnávat.
R4 má lepší a přesnější stupnici, vyšší citlivost a mimo vysokoimpedančního anténního vstupu pro drátovku i konektor pro koaxiální kabel, což je dnes poměrně důležitá věc. Festival má podle Kottka jako jedno z mála rádií od Tesly laděný předzesilovač a trojitý laděný kondenzátor, takže na krátkých vlnách také nebude špatný. Obyčejná komerční rádia s jednoduchým vstupem většinou trpí na parazitní a zrcadlové příjmy.
Velkou výhodou u Festivalu bude větší rozsah - má dlouhé, střední a téměř celé krátké vlny, takže pro příjem rozhlasu bude asi vhodnější. R4 poslouchá jen od 1.5 do 12.5 MHz, tedy od horního konce středních vln po 25m pásmo. Pokud by jste chtěl v budoucnu zkusit poslouchat i amatérský a profesionální provoz, lze jednoduchý záznějový oscilátor na kmitočtu MF postavit jako externí modul bez zásahu do rádia. U Festivalu je také větší pravděpodobnost, že vás s tím doma nevystěhují do zapadlého koutu, vojenský vzhled R4 nemusí každému sednout.
Odpovědět