Stránka 1 z 1

Odlévání z epoxidu, výroba forem

Napsal: 20.03. 2013, 09:09
od Milan
Dovolím si zde popsat výrobu forem pro odlévání tak jak mi to kdysi naučil kamarád modelář.
Formy pro knoflíky dělám zásadně dvojité a v některých případech trojité, záleží na složitosti tvaru. Dělení musí probíhat v místech hrany knoflíku.
Má to výhodu v tom, že se do knoflíku potom nemusí vrtat díra pro hřídelku. Na internetu jsem nic takového neviděl, možná jsem ale špatně hledal…
Postup je jednoduchý- je potřeba sehnat vhodnou plastovou krabičku (musí mít nahoře i dole stejný průměr), někdy dobře poslouží víčko od spreje. Do středu krabičky se vyvrtá díra stejného průměru jako má osička knoflíku..
Pak se na knoflík upne náhradní osička, třeba z vadného potenciometru, stačí i vrták.Vloží do díry v krabičce, pevně přitiskne a dole přesahující osička sevře do svěráku. Na tento knoflík se nalije rozmíchaný Lukopren N 1522.
Lije se pomalu, aby se zabránilo vzniku bublin ! Až je knoflíky zcela zalitý s přesahem minimálně 1cm !. Po vytvrdnutí se forma z Lukoprenu i s knoflíkem vyjme.Zkontroluje se kvalita a osička povolí. Nyní se do formy udělají tři až čtyři výštipky stranovými štípačkami. To budou budoucí zámky pro horní víčko. Pak se knoflík vloží zpět do formy a celá horní část se natře směsí technického benzinu ve kterém je rozpuštěný včelí vosk. Vosk se v benzinu zrovna moc dobře nerozpouští, ale vždy to stačilo. Tato vrstva bude sloužit jako separátor.Do knoflíku se vloží osička, celé se to dá do krabičky tentokrát obráceně a zalije ve vrstvě 1cm Lukoprenem. Po vytvrzení se forma vyjme udělá se přes celou její šířku zářez nožem pro její budoucí snazší sestavování.
Pro odlévání používám běžný Epoxy 1200, jelikož ho mám dostatek. V dnešní době jsou již na trhu lepší odlévací epoxidy. Probarvuji práškovými barvivy do betonových směsí, černá a červená.
V dnešní době se již ale dají koupit probarvovaní pasty nebo pigmenty přímo určené pro odlévací epoxidy.
Formu nejprve celou vymažu párátkem (plochým, silnější stranou) slabou vrstvou probarveného epoxidu který zlehka ohřeji v kelímku ve vodní lázni aby lépe tekl.(rozmíchaný a probarvený epoxid je potřeba nechat mírně odstát, aby zamíchaný vzduch mohl uniknout)
Mramorování knoflíku se může udělat ve fázi vymazávání formy párátkem jednoduše přimícháním červeného pigmentu do vhodných míst, toho pigmentu stačí velice málo.
Do knoflíku je vhodné zalévat mosazná futra udělaná na soustruhu, pro zvýšení mechanické odolnosti, zvlášť pro přepínače. Do vysoustružených futer je vhodné na vnější stranu udělat pár zářezů pilkou na železo, aby v epoxidu lépe držely.
Přebytečný epoxid vyteče po straně formy, případně je možno vyříznout kanálek. Formu pak lehce stáhnu kulatou červenou gumičkou. Další možnost je ta, že se udělá v horním víčku nalévací otvor.
Staré a nepovedené formy je vhodné rozřezat na malé kostičky asi 3x3 mm, poslouží potom výborně jako plnivo pro výrobu nové formy, při cenách Lukoprenu je to dobrá vychytávka.
Některé knoflíky mají ze spodu vybrání, protože epoxid není tak tvrdý jako bakelit, je proto vhodné toto vybrání pro zhotovení formy zatmelit modelínou nebo zalepit lepenkou a tu pak oříznout.
Dnes používám odlévané knoflíky jen minimálně, protože časem jsem sehnal originály…A originál je originál.
Na připojených obrázcích jsou vidět formy, staré několik let. (dráťák ARS217, Tesla 613, Sigma Mignon)

Jeden tip: Z lukoprenu obarveného na černo se dá udělat i věrná kopie dobové gumové zástrčky pro univerzální přijímače. Zalije se jím ořezaná zástrčka soudobé dvouvodičové flexošňůry, zbytek kablíku se schová to duté textilní tkaničky. Osobně jsem nezkoušel, viděl jsem to na http://www.ebastlirna.cz/ .
Pozn. Neosvědčil se mi Dentakryl a dále probarvování pryskyřice bakelitovými pilinami- jednak vdechování broušeného bakelitu je karcinogení, což by nebyl ten hlavní důvod, ale výsledný odlitek je vždy o něco světlejší…

Pár odkazů :
http://www.sincolor.cz
http://www.elchemco.cz
http://www.mo-na-ko.net/clanky4/177_Odlevani/clanek.htm
http://www.axson.cz/produkty/modely-a-f ... ci-epoxidy