Kapsch Akkordino Super

Vše okolo historických rádií
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od Milan155 » 29.11. 2020, 18:21

Toto rádio je na cestě ke mně. Dokumentace je jak na radiomuseum.org , tak i na elektrotanya . Chtěl bych se kolegů zeptat , pokud někdo z nich s tímto rádiem přišel do styku ( rozsahy SV,DV, VKV, r.v. 1963 ) , zda náhodou nemá toto rádio v mezifrekvencích tzv. mikrofiltry Philips, které jsou provozním teplem uvnitř dokonale slepené a nelze je vůbec ladit, leda zničit (ladění jedině vnějším kondenzátorem) . Díky za informaci .
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od Milan155 » 15.12. 2020, 11:43

Tak rádio mám v dílně , obava z mikrofiltrů ( na základě info na netu) byla asi zbytečná . Nicméně první věc, která mi přišla z rádia pod ruku , byla síťová pojistka viz obrázek . Jednak mě udivila hodnota 1,5A ( je ve schématu) u rádia s příkonem pár desítek W, jednak pojistka nevede . Poradí někdo z kolegů, čím to ne moc amatérsky nahradit ?
Sice by možná šly ty kontakty na ni natvarovat na trubičku , ale opíralo by se to dost fest o vnitřek zadní stěny a požáry já nerad :) . Díky za názor/radu.
Přílohy
PC110679.JPG
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od jirka5 » 15.12. 2020, 13:43

Tato "papírová" pojistka mi připomněla časy, kdy jsme doma ještě staré porcelánové zásuvky bez kolíku s mosazným kroužkem. Uvnitř byly takové pojistky hned dvě. Opravovalo se to drátky z rozpletené licny, tuším že se počítal jeden drátek na 5 A....
Udivuje mne, že takové "vymoženosti" používali Rakušáci ještě v šedesátých letech, a potom ten nechráněný volič napětí, to Philipsové měli elegantní bezpečný bakelitový už v 30. létech.
Ten pojistkový držák bych nahradil asi něčím takovým: https://www.hadex.cz/k736a-pojistkovy-d ... ky-5x20mm/, asi z druhé strany destičky a z bezpečnostních důvodů bych vypojil ten volič, stejně už je dneska k ničemu a zbytečně hrozí úraz elektrickým proudem nebo bych nebezpečnou zónu aspoň překryl kouskem plexiskla.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od Milan155 » 15.12. 2020, 16:58

Ten volič napětí je chráněný zadní stěnou před dotykem , asi to tehdy stačilo , v Teslách po odejmutí zadní stěny si na síť mohu také šáhnout. Asi to skončí opravdu nějakým držákem pojistky z druhé strany destičky, bez pojistky je to hazard, i když si nedokážu představit , jak jim mohla 1,5A pojistka přehořet třeba při průrazu selenového můstku, když odpor sek.trafa pro anod. napětí jsou stovky Ohmů . Potřebovali asi tuhle hodnotu pro U sítě 110V , tak to holt riskli....., měl jsem tu nějaký rakouský Telefunken z padesátých let, tam nebyla pojistka vůbec žádná , ani tavná, ani tepelná . Asi měli málo vody do elektráren v Alpách a tak to zrovna moc nehořelo ... :) .
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od Milan » 15.12. 2020, 18:01

Na schématu je vidět, že je v přijímači vf filtr s kondenzátory 2x5nF. Jejich provedení neznám, ale pokud jsou svitkové, dielektrikum papír nebo MP, tak si dovedu představit, že ta pojistka tam má velké opodstatnění. Tyhle pojistky se opravovaly tak, že se na ně připájel z venku drátek, ti pečlivější je pak rozebrali a drátek umístili dovnitř. Hazardéři pak omotávali drátek kolem, či zabalili do staniolu, nebo nahradili hřebíkem... Velmi pěkné čtení jak opravit pojistky je například zde :
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=30
Uvádím pro zpestření. Věřím, že už nějaké řešení máš :-)
lubos1961
Příspěvky: 76
Registrován: 23.12. 2014, 21:01

Re: Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od lubos1961 » 15.12. 2020, 18:04

Já bych dal do té původní pojistky měděný drátek průměru 0,06mm, to vychází na tavný proud drátku na 1,6A
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od Milan155 » 15.12. 2020, 22:10

Tomu drátku bych se tedy rád vyhnul . Jinak při nastavení voliče na 240V a velikosti kondu (50u) za selenem bych si tipl na potřebné jištění tak T 0,3 - 0,4 A max. a tak tenký drátek určitě nemám :) .
Ty kondy ve vst.filtru jsou dle rozpisky skutečně "Papierkondensatoren" stejně jako asi 8 dalších , většinou se třemi nebo 4 vývody , protože jsou stíněné. Impedance v korekcích a obvodech kolem EABC80 jsou veliké a tak jim to asi bručelo . A kondy mají již své odpracováno , svody obrovské. Tak se zase musím poohlédnout po TC208/209 a Alobalu ..... .
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od Milan » 16.12. 2020, 21:48

Těžko říci, jaká hodnota je optimální, když se neznají všechny okolnosti.
Chtělo by to vyzkoušet, záleží jestli pojistka je pomalá, či rychlá, jestli je síťový vypínač v bezvadné kondici a kontakty nejiskří. Také je potřeba uvážit počáteční magnetizační proud síťového transformátoru a tak dále...
Pochopitelně, že jen touto jedno tavnou pojistkou není radiopřijímač správně jištěn a může nastat nebezpečí požáru. Nechci strašit, ale když už se jde do těchto krajnosti tak je to bohužel na místě :-)
Jinak můj soukromý tip je ten, že pojistka bude mít optimální hodnotu pro 230V při hodnotě kolem 0,8A, rychlá.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od Milan155 » 17.12. 2020, 08:16

Nic proti tomu. Vycházím z typických charakteristik tavných pojistek viz obrázek . Podle norem by jak T, tak F pojistka měla vydržet 2,1 In po nekonečnou dobu. Pro velké zkratové proudy se charakteristiky pojistek T a F neliší.
Na druhé straně musí být pojistka "tak malá" , aby se ten proud 2,1 In nutný k přetavení mohl vzhledem, k impedancím v obvodu vůbec objevit. Při průrazu kondů na primáru nebo zkratu ve vypínači apod. to jistě bude stejně jako při zkratu ve žhavení splněno . Není to však zdaleka jisté při zkratu na vinutí anod. napětí , viz odpory těchto vinutí v řádu stovek Ohmů , a samozřejmě při různých "polozkratech" uvnitř rádia . Tam je lepší tepelná pojistka, která je však na tvrdé zkraty z velkými proudy na ..... nic. Takže vždy to bude nějaký kompromis a riziko .
Ten problém je stejný jako jištění domovního rozvodu sítě - šikovný polozkrat třeba 10A jistič 16A nikdy nevypne, ale 2,3 kW zcela jistě dokáže něco podpálit. Kamarádovi shořela v garáži kdysi dávno škodovka od polozkratu v lampičce svítící po otevření dveří, které byly zamčené , pojistka originál nespálená.
Přílohy
pojistky - char..JPG
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Kapsch Akkordino Super

Příspěvek od Milan » 17.12. 2020, 19:47

Pojistka vydrží 2,1 xIn po nekonečnou dobu ? Jaká je to norma ?
Naštěstí jsou na internetu k dispozici skutečné charakteristiky a i docela dobré čtení např. zde - http://radio.ok1cjb.cz/03_napajeni/08_trubpoj.html
Pojistka která je použitá v uvedeném přijímači je určitě rychlá, je výrobně jednodušší, jen rovný drátek, ne spirálka a nemá žádné účinné chlazení. Je volena jako kompromis pro všechna napětí. O její účinnosti je již pojednáno. Je třeba se tedy bát :-)
A tepelná pojistka, píšu naokraj, používaná v ČS přijímačích, no asi také nebyla nic moc, když v kombinaci s vadnou elektronkou 6Z31 často nezabránila spálení síťového transformátoru....
Odpovědět