No popravdě , měl jsem docela kliku, že ty fleky nakonec zmizely . Bez sundání brokátu z ozvučnice by byla vzhledem k množství klihu šance nulová , spíš by se to zhoršilo. Možná pro zájemce, čím a jak jsem to čistil - udělal jsem si nejdříve na kraji zkoušky .
1. Odlepení zahnutých okrajů brokátu (vodou) , po srovnání a zaschnutí penetrace okrajů cca 5 mm oboustranně naředěným Chemoprenem ( takto bych se snažil ošetřit i případné otvory ). Chemopren je vidět, musí to být jen tam, kde to něco zakryje . Zpevněné kraje dovolují napínání , nepáře se to.
2. Druhý den po vyschnutí krajů odlepení brokátu z celé desky. Studená voda , pomalu nechat provlhnout, více drží
v lepidle ty vodorovné provázky, takže přidat vodu a nespěchat, netrhat .
Sejmutá látka přemístěna na kus perlinky rubem dolů a vymývána oboustranně dočista od klihu studenou sprchou. Stále je to na tuhé perlince, žádné ždímání, kroucení apod.
3. Posyp Persilem , rozetření na mokré látce jemným plochým štětcem ve směru vodorovných provázků . Po cca
2 hod. znovu oboustranný proplach studenou vodou , stále to leží na té perlince . Výsledek - klih pryč, hnědá močkaz kouře, kuchně atd ., flek se ani nehnul.
4.Potravinářská kyselina citronová ( balení 100g cca 13,- Kč) , 2 vrchovaté lžíce rozpustit ve 2 dl studené vody ,
štětcem vetřít po směru provázků do mokré látky , dělal jsem to ve vaně , perlinka s látkou položena na kusu folie, abych náhodu "nevyčistil" také vanu od smaltu

. Ponecháno cca 1/2 h , oboustranný proplach studenou sprchou, stále je to na perlince, žádné ždímání . Výsledek - zmizela většina fleku , zřejmě uhličitany , tmavé kontury fleku zůstaly.
5. SAVO roztok cca 1 ku 4 se studenou vodou , vetřeno štětcem do mokré látky , už při vtírání kontury fleku mizí,
do cca 30s oboustranný proplach studenou vodou . Nenechávat déle , odbarvuje a ničí vlákna !
6. Vetřeno cca 0,05l vodou naředěné běžné aviváže .
7. Přemístěno odkapané na perlince do dílny na kus silné čisté lepenky a napnuto napínáčky a špendlíky viz obrázek, na krajích ty flíčky je ztužící Chemopren . Změřeno , bohužel sražení je významné a nepokrylo by desku . Postupně za vlhka došponováváno , asi 5x , suché vlhčeno rozprašovačem vodou , až byl rozměr dostatečný . Perlinka je výhodná vzhledem k rastru, takže lze látku šponovat do rovného tvaru co se týče vzorů.
8. Po uschnutí otočeno na perlince a vyšponováno . Ozvučnice byla po odlepení zbavena klihu kartáčkem a vodou a usušena pod zátěží, aby se nezkroutila . Je pravděpodobné , že kdyby byla z překližky, bude se muset dolepit a srovnat, tady to třeba nebylo. Ozvučnice po usušení napuštěna ze strany látky 2x ředěným bezbarvým Lazurolem , aby z ní něco nepřelezlo do vlhké látky.
9. Suchá našponovaná látka rubem nahoru jemně navlhčena vodou , mezitím natřena ozvučnice Herkulesem
(aby to šlo třeba někdy vodou ještě odmočit) a položena natřenou stranou na látku, zatíženo . Podklad by měl být měkčí , pod lepenkou několikeré noviny, aby to sedlo. Po uschnutí druhý den dolepeny uzoučké zahnuté kraje Chemoprenem na bocích desky .
Je třeba si hlídat stále rozměry s to , aby napínáčky a špendlíky nevadily ozvučnici při lepení , samozřejmě polohu, vyzkoušet ještě bez lepidla a udělat si na perlince značky .
Tak ať se daří, za případné zničené brokáty záruku nepřejímám

.