Ideal radio Traviata S568U

Vše okolo historických rádií
Vrzi
Příspěvky: 35
Registrován: 23.12. 2016, 14:24
Bydliště: České Budějovice

Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od Vrzi » 31.12. 2016, 12:53

Dostala se mi do rukou TRAVIATA S568U, bohužel bez elektronek. Poradí mi někdo jak, nebo čím nahradit urdox C2 v obvodu žhavení elektronek? Vyhovoval by tam nějaký termistor, nebo udělat "moderní" elektronickou regulaci z polovodičů? Máte s tímto někdo nějaké zkušenosti? dík Vrzi
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 951
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od Jirka84835751 » 31.12. 2016, 14:02

Sám jsem kdysi zkoušel pro jiný "U přijímač" nějaké použité termistory ze starých tv, ale nedošel jsem ke zdárnému výsledku neb jsem neznal správnou hodnotu. Rád se poučím od podstatně znalejších.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od Milan » 01.01. 2017, 11:15

Univerzální odpověď která povede k úspěchu i pro nezkušeného opraváře je dát tam žárovku 230V/60W. Tím se absolutně nic nezkazí, rádio bude hrát. Je tu riziko podžhavení elektronek, ale protože rádio nebude hrát denně 8 hodin tak se nic nemůže stát. Můj favorit je kondenzátor, ale ten v Česku nemá pochopení :) Další cesta je termistor se sériovým oporem, tam se ale už musí počítat, že a to začátečníky bolí :) a také se musí určit hodnota odporu termistoru při jeho provozní teplotě a proudu.Dále se může žhavení usměrnit a udělat s FET tranzistorem zdroj konstantního proudu a softstartem, protože to bude kvůli rušení určitě analogové, tak se to bude muset chladit a jsme zpět na začátku.
Tedy žárovku : http://www.kupzarovky.cz/teslamp-zarovk ... urce=Sklik

Dal jsem raději odkaz, protože jsem jednomu Edisonovi tady také poradil žárovku jako omezovací odpor pro první pokusy s rádiem a on použil úsporku :thumbsup:
Peca
Příspěvky: 125
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od Peca » 02.01. 2017, 16:42

No nevím, ale nemá žárovka přesně opačnou teplotní závislost než urdox? Aby se pak někdo nedivil, že si spálil lampy.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od Milan » 02.01. 2017, 18:07

Správná poznámka, má.
V přijímači je ovšem použit C2, což je variátor pro stabilizaci proudu 200mA v rozsahu napětí 40-100V. Další rozdíl napětí je také vyrovnáván odpory, které jsou zapojeny v sérii s lampama. To samé bude obstojně plnit ta žárovka.
Teprve až později byl kombinován variátor s urodoxem (v dnešní době by se dalo říci termistorem typu NTC) v jedné baňce.
Například EUVII, ten malý černý váleček nad vláknem je odpor z oxidu urančitého - urdox.Ale pro začínajícího sběratele je urdox všechno.
Sériově žhavné elektronky jsou v tomto ohledu zranitelnější, protože jejich odpor studeného vlákna je nízký. Je proto vhodné doplnit žhavící obvod prvkem s charakteristikou NTC. Avšak praxe ukázala, že i bez toho to jde. V mnohých rádiích lze nalézt nahrazení variátoru nebo variátoru s urdoxem žárovkou 60W, proč zrovna 60W si jistě každý vypočte ;)
VARIÁTOR C2 http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_c2-regulator.html
VARIÁTOR S URDOXEM http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_euvii.html
nebo také může být v baňce samotný urdox bez variátoru https://www.amazon.de/Eisen-Widerstand- ... B003G0KTLQ
Naposledy upravil(a) Milan dne 02.01. 2017, 18:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 02.01. 2017, 18:08

Urdox a variátor mají přesně obrácené funkce.
Variátor je stabilisátor proudu a urdox je odchytávač prvotního proudového nárazu a celkový zpomalovač nažhavení.
Urdox a variátor, oba v serii zapojené, se montovaly do společné baňky, označováno to bylo třeba jako EU (Eisenwiederstand-Urdox) a římské číslo.
Když se takto vybavené rádio zapnulo, urdox (kysličník uraničitý) měl vysoký odpor a vzrůstem teploty jeho odpor klesal. Po dobu náběhu (ohřívání) urdoxu variátor (Eisenwiederstand) svou funkci neuplatňoval, protože neměl svou provozní teplotu, Začal nabíhat až s tím, jak odpor urdoxu klesal; to se začal naopak zvyšovat odpor železného drátu (vlákna) ve vodíkové atmosféře společné baňky uzavřeného. Nakonec převzal srážecí funkci variátor naplno; s vzrůstem napětí by podle Ohmova zákona měl vzrůst i proud, ale protože tím vzrostl výkon, ztrácený ohřevem vlákna variátoru, stoupl jeho odpor a výsledný procházející proud zůstal stejný.
Proudovou stabilisaci tedy neprovádí urdox (či termistor ze starého lampového televizoru), ale naopak onen variátor - kovové (železné) vlákno v redukční (ochranné) vodíkové atmosféře.
Variátoru odpovídá právě žárovka - volframové vlákno, obvykle v argonové atmosféře, někdy ještě postaru ve vakuu.
Proto je logickou náhradou variátoru právě výše zmíněná žárovka, nikoli urdox či TV thermistor ze žhavení - ty rozhodně proud nestabilisují, jejich funkce je přesně opačná.
Pokud by někdo chtěl experimentovat, nechť si ke zdroji proměnného napětí (třeba regulační trafo) připojí voltmetr a žárovku s miliampérmetrem v serii. Pak zjistí optimální pracovní rozsah té které žárovky (od různých výrobců mají charakteristiky dost odlišné - asi tu hrají roli různá složení vlákna a různé plynové náplně). Může zkusit i kombinaci s thermistorem, coby ekvivalent německých EU-XXX.
Kombinace EU či žárovka-thermistor je k seriově žhaveným elektronkám velice šetrná a vlídná - s jedinou drsnou vyjímkou; pokud rádio s EU kombinací hned po vypnutí zas zapnete, vlákna dostanou krutou facku. Vlákno variátoru vychladne téměř okamžitě, zatímco objemný urdox jen zvolna. Takže při zapnutí projede vlákny lamp docela citelná špička.
C-lampy (0.2A) to obvykle vydrží, ale u V-lamp (0.05A) to může být i konečná. Často tak umřely lampy ve VE301Dyn GW (VF7-VL1-VY1-urdox - odpor), kdy choulostivá vlákna nepřestála "ostrý start" opětovného zapnutí.

Tož tolik k urdoxům, variátorům a žárovkám - a taky všechno nej do toho nového roku!
:idea: :thumbsup:
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 02.01. 2017, 18:11

Tak jsme se s Milanem s příspěvky krásně časově srazili - BINGO!
Takže ještě jednou ŠŤAVENOR - šťastný a veselý nový rok!
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od Milan » 02.01. 2017, 18:15

:) také přeji hodně štěstí v novém roce a mnoho úspěchů v našem jistě krásném hobby !
breta1
Příspěvky: 94
Registrován: 02.04. 2012, 21:57

Re: Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od breta1 » 03.01. 2017, 10:18

Patřím k "pamětníkům", ale o těchto prvcích jsem nevěděl - díky za objasnění.
Stáhl jsem si schema a jen tak ze zvědavosti bádám, k čemu je tam kondenzátor 0,2uF za žhavením usměrňovačky.
Na to, aby to trochu více přižhavilo usměrňovačku při provozu na střídavé napětí, to má dost malou kapacitu a jiný důvod mě nenapadá - neví to prosím někdo?
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Ideal radio Traviata S568U

Příspěvek od Milan » 03.01. 2017, 18:36

Ano, reaktance tohoto kondenzátoru je při 50Hz vysoká http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/kapac_odpor.htm
Kondenzátor se používal v prvních univerzálech a měl zabránit hučení při provozu na stejnosměrné síti. Jak moc to bylo účinné s nepřímo žhavenými lampami nevím. (stejnosměrný proud vyráběla dynama,průběh výstupního napětí není čistě hladký a k tomu nějaké rušení při jiskření uhlíků http://www.bigshotcamera.com/learn/power/dynamo ) Tento kondenzátor jsem kromě této značky - Modrý Bod - viděl jen v Philips 830C.
Odpovědět