tesla 532a echo

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Heptoda » 20.11. 2013, 09:06

Kdo špatně poradí, škodu platit bude
Každý odborník a příslušník nějakého stavu, tedy například lékař či automechanik, který někomu v rámci svého
oboru poskytne za úplatu špatnou informaci nebo radu, a způsobí tím škodu, ji bude muset také sám nahradit.
To se bude vztahovat na situace, kdy dotyčný ví, že je jím podávaná informace nesprávná, případně to vědět měl,
avšak kvůli své nedbalosti si to nezjistil.
Pokud by nešlo o informaci poskytnutou za peníze, hradil by „špatný rádce“ škodu jen v případě, že by svůj
protějšek mystifikoval úmyslně.

Příklad: Lukáš stojí před dilematem, zda jít, nebo nejít do soudního sporu. Proto zajde na profesionální konzultaci k
advokátovi a zeptá se ho, zda by měl naději na úspěch. Advokát se na Lukáše široce usměje a sdělí mu, že soud
žalobě stoprocentně vyhoví.
Kdyby si však zkontroloval judikaturu, zjistil by, že prakticky jistý je naopak neúspěch. Lukášovi kvůli tomu
vznikne škoda, minimálně na nákladech řízení zaplatí řádově desítky tisíc korun.
Podle nového občanského zákoníku se bude moci domáhat uhrazení škody na advokátovi, který mu tak „dobře“
poradil.
Jiná situace by nastala, kdyby se Lukáš zeptal na názor u piva svého kamaráda Adama, který nemá právnické
vzdělání. Kdyby mu Adam bezelstně vylíčil svůj pohled na věc a Lukáš spor prohrál, odškodné na Adamovi
požadovat nemůže. Pokud by ovšem Adam věděl, že Lukáš nemá šanci, a svému příteli by přesto úmyslně poradil
opak, za škodu by odpovídal.
Odpovědnost za škodu způsobenou informací nebo radou vychází z principu profesionality. „Nový občanský
zákoník rozlišuje v právním styku běžné osoby a profesionály. Prvním dává větší ochranu, druhým větší
odpovědnost,“ upozorňuje Korbel.
Jiří Hardoš, Právo
elka
Příspěvky: 141
Registrován: 27.08. 2013, 11:46
Bydliště: U Ostravy

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od elka » 20.11. 2013, 11:19

A opět je zde hned další blbost - selenový můstek nelze v tomto případě přímo nahradit Si můstkem. Vzhledem k daleko menším napěťovým úbytkům na Si diodách se na vyhlazovací elyty dostane vyšší napětí a ty to nemusí vydržet. V horším případě může nastat i jejich exploze, čili úpravy v zapojení jsou nezbytné.
Znovu musím konstatovat - než učiníš jakýkoliv další krok, prostuduj si teorii. V dnešní době najdeš na internetu teoretické informace ke všemu.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Milan » 20.11. 2013, 16:39

qqq
Naposledy upravil(a) Milan dne 31.12. 2013, 12:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 951
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Jirka84835751 » 20.11. 2013, 18:18

Vážený Milane,
nedejme se odradit, Tvoje odpověď je určena pouze pro nějakého "joco" , pouze tady konzultujeme své (ne)znalosti našeho koníčka.
Ostatní diskutující,
přece jen tady nedáváme závazné odpovědi, které by byly právně způsobilé, natož i právně napadnutelné. Pokud se tady chce někdo právnicky vyjádřit k našim miláčkům, má stejný prostor, jako všichni i ti náctiletí, co se teprve učí od nás poznávat elektrotechniku a nesedí v hospodě nebo se neládují džointem mariánky či jiného nesmyslu , který právníci s vysokým platem a žádnou odpovědností jim vlastní v parlamentu diskutují už "celá staletí".
Kdysi v učení nám mistr 1.ročníku dal otázku a hned i radu: "jaký je rozdíl mezi ženskou a elektřinou? - Skoro žádný, obě jsou rodu ženského. Drobný rozdíl - když si sáhneš v nevhodnou dobu na nesprávné místo, pak Elektřina kopne jednou a může to být NAPOSLEDY. Jen ženská kope celý život , ale chlap si šáhne často - a .... ."
Toho se držím a jsem stále živý :D .
PS :idea: Milane, ale stejně si to pivo taky dám - po večeři s klávesnicí na stole a pak stejně usnu s klidným svědomím dobře vykonaného dne ! :lol:
Pěkný podvečer i dnes všem.
elka
Příspěvky: 141
Registrován: 27.08. 2013, 11:46
Bydliště: U Ostravy

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od elka » 20.11. 2013, 21:01

Zcela záměrně jsem do svého příspěvku nedal konkrétní radu, ani přesný odkaz na nějaký článek s touto tématikou, což by nebyl žádný problém. Jde mi jen o to, aby si náš tazatel sám našel chvíli na studium teorie k danému problému. Když se zahloubá do problematiky, tak pak rychle zjistí, že nelze postupovat jen podle rady "když nejde to, vyměň ono".
Všichni, kteří se v oboru pohybujeme víme, že až vyřeší problém se zdrojem, tak jej čeká "hafol" problémů dalších s kondenzátory majícími svody, špatné slídové kondenzátory v laděných obvodech a zcela určitě ještě něco dalšího. Takže pak zase bude na začátku.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Milan » 20.11. 2013, 21:45

qqq...
Naposledy upravil(a) Milan dne 31.12. 2013, 12:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Heptoda » 20.11. 2013, 22:37

Polemiky zatím nechám jiným, ale : víte jak jsem někdy před více jak 40 lety začal ? Radio Trio koncert , mistr opravář jej ve svém kutlochu opravil , a aby ušetřil vlnový přepínač jsoucí zároveň jako síťový vypínač , tak v dobré víře provrtal bok a dal tam potenciometr s vypínačem. Po půl roce šlus a radio bylo němé , ba ani nesvítilo. Tehdá jsem inklinoval spíše ke klasické elektrikařině. Takže vrchol mé šuplíkové techniky "vadasku" do ruky a začal jsem měřit.Co se stát mělo , stalo se. Při měření na vypínači potáku jsem propojil napájení přes vadasku a radio se rozsvítilo. A pak i rozehrálo. Oprava byla rychlá , překlemoval jsem vadnou větev a byl KRÁL. A tak mne to chytlo , že jsem se pustil i do odstaveného Talismana. Jóó , žárovička ... . a zase to hrálo. To mne nakoplo ke studiu, či spíše samostudiu , pár knížek ze školního kabinetu našeho fyyzikáře , časem došlo i na onoho opraváře radií , a tak jsem "sosal" vědění. Každý prostě nějak začínáme. Může to být i případ našeho tazatele , tak nevylejme s vodou z vaničky i dítě , prosím ... . Snad se i tazatel sám ozve a poví , co a jak dále. Jo , a ví-li již něco o můstku , tak asi úplně mimo není! ;)
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Time » 21.11. 2013, 00:44

Tak som sledoval z diaľky túto diskusiu a myslím že užitočné by bolo založiť rubriku "První desatero pro začátečníka", v bodoch ako vodítko:
od vizuálnej kontroly sieťovej šnúry, odstranení nánosu prachu a prvé pripojenie rádioprijímača - len cez prípravok so žiarovkou (60-100W) ako indikátor stavu prijímača, a jednoduché naformovanie elektrolytických kondenzátorov, neviem či sa dobre vyjadrujem, (mám na mysli teraz len prijímače so zabudovaným sieťovým transformátorm ktorý má anódové sekundárne vinutie),
čiže preverenie napájacieho zdroja pri "odležaných" prijímačoch, by malo byť to prvé...

Tiež "bez měření není vědění", mať teda vhodný meráčik pre začiatok,
pozor na rôzne DMM:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... 09006BAB23

a nakoniec striktné upozornenie pre ktoré typy prijímačov je nevyhnutné použitie oddeľovacieho transformátora,
ako napr.Tenor, Rytmus apod. Nie je ich veľa týchto prijímačov, možno sa oplatí prijímače vymenovať na záver.

(inak pre info ostatným: - tu sú zdroje pre oddeľovacie transformátory:)
http://www.eurovolt.sk/index.php?page=p ... tvalue=200
http://www.sved.cz/eshop/transformatory ... i-shop.htm

Na rádiohistórii sú síce návody "ako na to" ale mám za to že sú poplatné už pre ľudí ktorí vedia čítať v schéme...

Lenže aj "záujemcov" o oživenie starého rádia ktoré kdesi našli - si treba tiež vážiť, pretože nikto nevie, či sa v nich neprebudí neskôr záujem a zberateľstvo nostalgie rádií, po ich "prvom úspechu".

Viem sa do toho vžiť, sám som bol na tom podobne, kryštálku som síce vedel pozliepať, ale keď som ako 8-mak ZDŠ sám chcel podľa stavebného návodu MÍR zhotoviť funkčný rádioprijímač a pretože som vôbec neovládal schému, išiel som teda podľa zapojovacieho plánku s vidinou hrajúceho prijímača.
Keď už som myslel že by to mohlo byť hotové, ako mladý rádio-pyrotechnik som sa bezpečne vzdialil na 5m a zapol vypínač.
Rana ako z poplašníku, a z asfaltového elektrolytu ktorý mal byť pripojený na katódu ten bol omylom pripojený na anódové napätie a to čo z neho zostalo pripomínalo myšie hody. Po tomto neúspechu som sa k prijímaču nevrátil, nemal som totiž nikoho, kto by mi vtedy pomohol s tým..
Tiež sa pamätám na pocit ktorý som mal, keď som bol na návšteve a videl spolužiakovho brata ktorý ako učeň tretiak rádiomechanik opravoval doma Gavotu. Hrozne som mu závidel že sa v tom vyzná. Neskôr som sa naučil zapojovať už podľa schémy a ako chudobný učeň - žiaľ ako elektromechanik som si dokázal už zbastliť funkčný zosilňovač s ECL 82 pre gramo s kryštálovou prenoskou a kresliť si rôzne jednoduché audio schémy do zošitku. Ale ešte veľa vody pretieklo než som sa naučil základy obvodovej techniky-vďaka chodeniu do škôl popri zamestnaní. Dnes je ale iná doba, vtedy chodiť do školy popri zamestnaní bolo gratis, dnes je to hrozitánsky spoplatnené.
Pomáhať treba, najmä mladým a začínajúcim záujemcom.(a byť dobre vyzbrojený trpezlivosťou)
Obdivujem Milana a patrí mu odo mňa uznanie za ochotu dopomôcť iným k počiatočnému úspechu. :thumbsup:
JirkaK

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od JirkaK » 21.11. 2013, 07:59

Zdravím
Musím říct, že je mi z toho, co je tu napsáno docela smutno. Jedno z moudrých přísloví říká - do čtyřiceti se uč od starších, po čtyřicítce uč mladší. Alespoň v nějakých rozumných mezích poradit mladším nebo méně zkušeným zájemcům o nějaký koníček by podle mě mělo být samozřejmostí. Pokud tohle ze společnosti všeobecně vymizí a každý bude radši držet hubu ze strachu aby kvůli dobře míněné radě a ochotě pomoct ho vzápětí nějaký JUDr nevyklepal z kalhot, potom spousta znalostí a zkušeností odejde, čas se místo užitečnými koníčky bude trávit u xichtoknihy nebo u TV obrazovky a po nás už přijdou jen v lepším případě konzumenti ve stylu "kup, použíj, zahoď, nad ničím nepřemýšlej" , v horším - radši nedomýšlet. To by bylo na dlouhé filozofické úvahy.
V každém případě je pro mě to co je zde napsáno dalším důkazem o úpadku této "svobodné a demokratické" společnosti a asi raději dám na svoje stránky výstrahu, že se jedná o studijní materiál a ne o "odbornou radu". A že každý páchá pokusy na vlastní nebezpečí.......
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 951
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Jirka84835751 » 21.11. 2013, 09:53

Jmenovče Jirko, K:
jde tady jen o fórum = "kecání u vlastního piva na vlastním stole s vlastním harampádím" se spřízněnými dušemi (ne duchama !!! ;) ),
není nad čím truchlit,
naši dědové nás občas také bili za neposlušnost,
když ještě byli,
my jsme mladí taky jednou,
kdysi,
"dávno tomu nazad",
byli,
a dnes jen kolem sebe můžeme (?) i bít a je nám to prt platno. Doba pionýra a kroužků je v dávnověku z pohledu současného mládí. Hold, novodobá "demo..." se taky vyvíjí a pokud nejsi s nimi u koryta, tak nezbývá než paběrkovat nebo se rozčilovat a nebo si jen hrát ... - na vlastní nebezpečí, jak jsi správně podotknul ( - bylo i za našeho mládí to nebezpečno). To už ale nemá nic společného s názvem vlákna, proto si jdu otočit knoflíkem a zjistit funkčnost Echa. :lol:
PS marně hledám Tvoje stránky v mé paměti...
Pěkný den.
Odpovědět