tesla 532a echo

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Milan » 16.11. 2013, 10:03

qqq
Naposledy upravil(a) Milan dne 31.12. 2013, 12:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Heptoda » 16.11. 2013, 14:34

Milane , naprostý souhlas ! :thumbsup: Napsal jsi to výstižně , lépe to snad již nejde. Jo , kdyby v době kdy jsem začínal byl net a lidé na něm radící. Chodil jsem občas pro rady k jednomu staršímu pánovi-opraváři , no připadal jsem si občas jako vetřelec , když neměl náladu tak to bylo asi jako na zmiňovaném webu El... , taky asi měl obavu z konkurence ,či co já dnes už vím. Předpokládám ,že člověk je tvor v podstatě soudný a hloubavý. A tam kde je ZÁJEM , je asi velice dobré poradit " po lopatě" , či jinak , aby se PŘEDEŠLO těm špatným koncům. Určitě by ti začínající měli mít oddělovací trafo , bylo by to pro ně jistější. Ale to še jsou jen rady , osobně zodpovědný by měl být každý sám za sebe. Vím , že doba je taková , že se píše jak se kočka nedává sušit do mikrovlnky a pod. , nám na to v mládí stačil selský rozum. I na to , že se hřebíky nestrkají do zásuvky a pod. Dnes se holt dají záslepky a je to. Inu , doba je zase trochu jinde. Já osobně jsem nyní na štíru s časem ,ale na toto jsem nusel reagovat. Přeji hodně zdaru !!
kingjan
Příspěvky: 45
Registrován: 17.10. 2011, 11:27
Bydliště: Banská Bystrica

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od kingjan » 17.11. 2013, 14:05

Milan+Heptoda, plne rešpektujem váš názor a postoj k tejto problematike, ja však zostanem pri tom svojom. Najmä po skúsenosti z r. 2010, keď som na podobnom fóre (ibaže to bolo super mládežnícke) v dobrej viere pomôcť, radil účastníkovi vlákna, ako spojazdniť TESLA LARGO. To som však netušil, že má 14 rokov (je to ťažké, nikdy nevieš kto v akom veku začína). Ale vlastne mohol som to tušiť, pretože sprievodným znakom písania veľkého množstva týchto mladých je neznalosť, či neúcta k ovládaniu svojho rodného jazyka v písomnej podobe. Tak to bolo aj v tomto prípade. Tento prijímač neskôr (asi po roku od konverzácie na fóre!!!) spôsobil v ich domácnosti požiar, no a to ste mali vidieť, čo rozpútal voči mne jeho otec..., zase na fóre, samozrejme. Žiadne argumenty u neho nezaberali, bolo to márne, nakoniec som bol vlastne rád, že to akosi samo od seba zaniklo. V rádiotechnike som pracoval celý svoj život, v mladosti som podobne ako vy, skúsenosti získaval pracne, kdeže internet, no a tá obava z konkurencie bola veľká - tí starší si svoje poznatky väčšinou chránili. Nakoniec som tento odbor vyštudoval na elektrotechnickej priemyslovke. Teraz už mám 69. rokov a svoje skúsenosti odovzdávam niekoľkým mladým: osobne. Prídu, podebatujeme, ukážem, dám im súčiastky ktoré nemajú (skoro ako v pionierskom krúžku kedysi :) a mám dobrý pocit. Súhlasím že by malo platiť to čo píšete, že totiž každý by mal byť zodpovedný sám za seba, ale nie je to také jednoduché ak ide o mladistvých, ako mi vysvetlil právnik. Nuž čo, je toto komplikovaný svet, moja reakcia je čiastočne aj skúsenosťou tu opísanou. Príspevky vás obidvoch si vždy rád prečítam a vážim si ich.
elka
Příspěvky: 141
Registrován: 27.08. 2013, 11:46
Bydliště: U Ostravy

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od elka » 18.11. 2013, 13:42

S moderátorem i nadále zcela nesouhlasím, jelikož jediná rada, která se zde v tomto případě měla objevit po přečtení úvodní otázky měla znít: jdi od toho dále, hodně se uč a pak až budeš něco vědět, tak to zvládneš bez kladení stupidních dotazů.
Stačí jedno zničené síťové trafo, naštěstí v přístroji jichž se vyskytuje dosti, takže nemají valnou cenu.
Nejsem mistr světa, ale než jsem opravil či sestavil první rádio, tak k tomu vedla zcela klasická cesta:
1) vzbuzení zájmu o obor po přečtení návodu na stavbu krytalky se zesilovačem v časopise ABC.
2) přihlášení se do radioamatérského kroužku v Domě pionýrů v Opavě a tam postavená první krystalka, následně pak přechod do opavského svazarmovského radioklubu.
3) na půdě nalezená světová knížka od Pacáka - Radiomatérská škola (po dědovi), která se pak nadlouho stala mou biblí.
4) objednání předplatného na AR, později HaZ a ruské Radio, kupování knih s touto tématikou.
Takže to byl základ teoretických znalostí, kterým obdobně prošli asi všichni mí vrstevníci, jelikož jiných informačních zdrojů nebylo. Po té nastal klasický postup - síťová dvoulampovka, třílampovka podle stav. náv. č.18 Triodyn, superhet 254E dle náv.č. 11 a rovněž i tranzistorová zapojení, kde byla dobrou školou knížka P. Štraita "S tranzistorem a baterií". Současně se s tím začaly prolínat i opravy rádií a pak v hojné míře i televizorú.
Znovu tedy zopakuji: podle receptu dej tam tolik toho a onoho lze vařit, ale nikdy opravovat elektronické přístroje. Opravuj toliko v případě až budeš mít teoretický základ, jinak způsobíš pouze škody, v horším případě i újmu na zdraví.
Naposledy upravil(a) elka dne 18.11. 2013, 17:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Milan » 18.11. 2013, 15:42

qqq
Naposledy upravil(a) Milan dne 31.12. 2013, 12:41, celkem upraveno 1 x.
elka
Příspěvky: 141
Registrován: 27.08. 2013, 11:46
Bydliště: U Ostravy

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od elka » 18.11. 2013, 18:00

Pro "Milan": zde je právě ten propastný rozdíl - ty ses ptal pouze na zapomenuté a jelikož elektronika ti není na míle vzdálená, tak pak stačí jen nakopnout a dále jedeš po vlastní ose, kdežto tazatel z úvodu by nejdříve potřeboval školení v elementárních věcech.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Milan » 18.11. 2013, 19:26

qqq
Naposledy upravil(a) Milan dne 31.12. 2013, 12:42, celkem upraveno 1 x.
joco
Příspěvky: 49
Registrován: 13.11. 2013, 19:14

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od joco » 19.11. 2013, 17:42

na tieto veci niesom odborník, ale už som aspoň našiel chybu :D mám zlý selenový usmerňovač kedže sa už nevyrábajú tak ho musím nahradiť zajtra asi skočím do obchodu kúpiť usmerňovacie diody a potom urobiť greatezov mostík :) snáď sa mi to podarí, dneska mi prišla chýbajúca elektronka :D čiže zajtra to môžem skúsiť nakopnúť ak všetko pôjde podľa plánu :D
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Milan » 19.11. 2013, 20:34

qqq
Naposledy upravil(a) Milan dne 31.12. 2013, 12:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: tesla 532a echo

Příspěvek od Heptoda » 20.11. 2013, 09:03

Zdravím všechny. Diskuse zajímavá , leč jak se bude jevit dle novely Občanského zákoníku ? Konkrétně paragraf 2950 ?? Pak tu budeme řešit problém , zda poskytovatel informací = odborník = nese PLNOU zodpovědnost za rady!! Nebo budeme psát " já laik si dovoluji podotknouti , že jest třeba odpor R55 vyměniti , no žádnou zodpovědnost ode mne neračte požadovati , nejsouce já odborníkem , jen bastlířem , ...
Odpovědět