Krystalka

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
mastervoice
Příspěvky: 57
Registrován: 29.09. 2012, 17:31
Bydliště: okr.Karviná

Re: Krystalka

Příspěvek od mastervoice » 05.07. 2013, 04:00

kubys2 píše:JE TO HUSTY!!!!!!!!!Zkuste to a pak pochopite proc jsem davam ten odkaz :
Hmm...možná jsem hůř a pomalu chápající ale proč cizí komerční reklamu dáváš na diskuzní blog radio-forum, pověz mi ?
mark

Re: Krystalka

Příspěvek od mark » 22.10. 2014, 10:15

K.Smolka píše::shock: :roll: :?:
To fakt hrálo ??? Nechce se mi věřit. S usměrňovací diodou a telefonními sluchátky ???
Pokud byl velmi blizko vysilac tak to hralo i na telefonni sluchatka. Pamatuji si v Ostrave v panelaku velmi blizko vysilace Ostrava, kdyz jsem pripojil zarovicku (6V/50mA) mezi antenu a zemeni tak zhavila vlakno.
mark

Re: Krystalka

Příspěvek od mark » 22.10. 2014, 10:29

K.Smolka píše:Ještě jeden tip pro zoufalce jako jsem já.
Ta zoufalost spočívá v tom, že dnes v paneláku nemám žádnou možnost natáhnout anténu, na které bych mohl zkoušet krystalky.
Používám asi 3,5m drát natažený v předsíni a výstup krystalky připojím na vstup tesláckého sledovače signálu. Sluchátka to ani ty nejcitlivější v žádném případě nerozezní, ale po připojení na sledovač tak můžu otestovat různé typy detektorů, odboček na cívkách Ge diody. Zjistil jsem tak, že mezi diodami i detektory jsou značné rozdíly, některé galenitové již prostě nevedou, žádný signál. Docela zajímavě se chová pyrit - funguje líp než některé galenity, zkoušel jsem také zoxidovanou měděnou destičku. Nejlepší výsledky jsem dosáhl s nějakými Ge diodami z NDR staré počítačové desky, lepší než 1NN... Zkoušel jsem diody se zlatým hrotem (OA07...) a nic! A jsou dobré, měřil jsem je. Si diody jsou taky dobré, ale nutně potřebují předpětí z baterie, jinak je ticho. A co ještě někdy zkusím tak usměrňovačky KY. (pořád se mi nechce věřit ,že to s nimi chodí).
A pokud budete vinout cívku, tak co nejvíce odboček. Nalezení správné odbočky má dost podstatný vliv na příjem.
Není to sice to pravé kouzlo poslechu krystalky, ale na ověření vlastností to vyhovuje , a můžeme si vyhrát s různými součástkami.
Nezkoušel někdo krystalku na dobrou rámovku v interiéru? Hrálo by to (V Praze)?
S tema odbockama na civce je to pravda. jednou jsem chtel laborovat a tak jsem navinul krasnou civku (zavit vedle zavitu) 120 zavitu, na prumer 5cm a dal jsem si praci a udelal pekne odbocky kazdy 5. zavit. Zkousel jsem menit odbocky na antenu, ladici kondenzator a detektor a spravna odbocka ma velmi vliv na hlasitost asi 1:10. Az tak, ze slysim rozdil detektoru na odbocce 5 zavitu nahoru a dolu.
Jano
Příspěvky: 145
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Re: Krystalka

Příspěvek od Jano » 22.10. 2014, 11:31

No vidíte, já jsem si vyráběl galenit z olověných pilin, smíchaných se sirným práškem. Muselo se to zahřát ve zkumavce. Protože jsem neměl zkumavku, ale trubičku od léků, prasklo to a drastickým způsobem vyhořelo. Přesto byly ve vzniklém škvarku krystalky galenitu, na které se dalo hrát.
Uživatelský avatar
mastervoice
Příspěvky: 57
Registrován: 29.09. 2012, 17:31
Bydliště: okr.Karviná

Re: Krystalka

Příspěvek od mastervoice » 22.10. 2014, 12:17

No pokud je tam ladící proměnný otočný kondnenzátor 350-500 pF tak ten může - v určitých mezích nahradit odbočky na cívce...ale přepínáním odboček je větší prostor k doladění slabé stanice, to ano.
Odpovědět