Radiotechna - Telefunken - Florida

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
kedar
Příspěvky: 7
Registrován: 20.12. 2016, 17:54

Radiotechna - Telefunken - Florida

Příspěvek od kedar » 22.12. 2016, 12:05

Tohle rádio jsem měl pořád odložené, že se na ně jednou podívám. Ani už nevím, kde se vzalo. Lak je celý popraskaný a místy oloupaný, do toho se mi teda nechce vůbec. Co jsem se tak dočetl, vypadalo to celkově dost nejistě.
Tak po dvaceti letech na něho konečně došlo.
Už to někdo opravoval, je měněných pár odporů a elyty pod šasi. Původní velký elyt je stále na svém místě. Musí tam být, slouží (už jen) jako držák pro žárovičku. Ta není sice z výroby, ale pořád 4V 0,5A. V tom starém elytu nezbylo teď už nic. Jeho funkci nahrazoval napřed jeden 10M pod šasi a musel jsem přidat i druhý. Kromě toho byl vadný jeden z těch měněných, TC 16M, kterým kdosi nahradil původní 4M, ten je už pryč. Kvůli tomu se to celé rozkmitávalo, i v poloze gramo vstupu. Ale jinak, ostatní kondenzátory i všechny elektronky jsou originál, nikde žádná koroze a ožilo to nádherně, žádný brum, výkon jedna radost.
SV i KV ladí bez zásahu nad očekávání dobře, DV zatím úplné ticho. Tipuju přerušenou některou cívku, co se při SV přemosťuje přepínačem, nějaká práce s tím ještě bude.
NF část má krásný průběh, i přes 15 kHz, jenom ten reproduktor mě trochu zklamal - výšky se od něj čekat nedaly, ale ani basy nejsou nic moc, membránu drží tvrdý papírový pavouček, jak zde bývá zvykem. Kromě toho při větším výkonu začal nějak drnčet, takže to bude chtít taky zkontrolovat.
Původní je i hadrový kabel od napájecího konektoru v zadní stěně. Není na něm žádné tvrdé místo, celý je až moc ohebný. Do koncovek z něj ale lezou dráty v gumové izolaci, která zrovna měkká není. Znamená to, že ve šňůře je guma snad už na prach, že je to tak měkké?
Před těmi dvaceti lety jsem to v zásuvce chvilku měl, ale časem je člověk opatrnější, tak teda nevím.
Používáte někdo původní kabely, když jsou zachovalé (a samozřejmě bez svodu)?
Netrvám na tom, aby přístroje měly imitaci původní šňůry, stačí ta bakelitová zástrčka.
EDIT - přidávám fotky:
100_2136.JPG
Zvenku stav nic moc.
100_2133.JPG
Zevnitř nádhera.
kedar
Příspěvky: 7
Registrován: 20.12. 2016, 17:54

Re: Radiotechna - Telefunken - Florida

Příspěvek od kedar » 24.12. 2016, 00:08

Když už jsem to nakousnul, jenom dodám, že DV nehrály kvůli jednomu z těch starých kondenzátorů - teda má tam být jeden slídový 310 pF a on byl složený z 300 + 10 pF, v bakelitu a v keramice, zn. Always, možná původní, ale k ničemu. Tak už to chytne i chrchlající Topolnou.
Vojcek
Příspěvky: 9
Registrován: 20.05. 2016, 23:14
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Radiotechna - Telefunken - Florida

Příspěvek od Vojcek » 24.12. 2016, 11:42

Pokud drnčí reproduktor, může být bordel ve vzduchové mezeře magnetu nebo u telefunkenů dost častá vada - odlepená membrána od koše reproduktoru, což by odpovídalo i slabším basům.
Odpovědět