Krystalka

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Krystalka

Příspěvek od Heptoda » 30.05. 2013, 13:41

Jojo, dávno tomu... První krystalka v Sadské byla : anténa cca 15m z okna do zahrady ve výšce so dal žebřík, germaniová dioda, klasické telefonní sluchátko bez mikr. vložky, druhý konec byl "uzemněn" na šroub zadní stěny u radia Trio Koncert a basta. A Praha jela 24 hodin denně gratis. Někdy jsem s tím sluchátkem i usnul v posteli :) . Normálně totiž bylo "zavěšěeno" ve vykuchaném tel. přístroji. :lol:
Uživatelský avatar
mastervoice
Příspěvky: 57
Registrován: 29.09. 2012, 17:31
Bydliště: okr.Karviná

Re: Krystalka

Příspěvek od mastervoice » 30.05. 2013, 15:30

Hrálo, hrálo akorát sluchátka musela být vysokoimpedanční 2000-4000Ω (Telefunken, Philips, Siemens...) běžné telefonní 3 FE 562 01 50Ω ani z vyřazené vojenslé radiostanice 2 x 27Ω nesplňovalo účel. Proto se stavěl jednoduchý adaptér (příloha) jenomže ten již vyžadoval baterii a půvab jednoduché krystalky byl pryč.
Přílohy
t_n_hrada_vysokoohmov_ch_sluch_tek_654.jpg
(26.01 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Krystalka

Příspěvek od Heptoda » 30.05. 2013, 21:18

Ale hrálo i na ta šroubovací z telefonu.Mimochodem, dělali jsme z nich pípátka na směrovky a podobné věci. Napadlo mne, až přestane pršet vyrobit znovu, i když už Liblice nejsou za humny, pak dám vědět. :idea:
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Krystalka

Příspěvek od Ivo » 30.05. 2013, 23:11

potvrzuji, krystalka s germaniovou diodou a s otočným kondenzátorem v dřevěné krabičce od olomouckých syrečků hrála i na obyčejné telefonní sluchátko. A jak :-)) to jsem poslouchal celé večery :-))
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Krystalka

Příspěvek od Time » 30.05. 2013, 23:24

No, v blízkom okruhu stredovlnný liblický vysielač s 1500kW výkonom vybudil aj krabičky od krému na topánky spojené s niťou nie to ešte tel.sluchátko 2x27 Ohm. :)
V dobách pionierskych som miloval knižku od Borisova Mladý rádioamatér, to bola kniha ktorej som rozumel, pretože schematické značky ani schémy zapojenia som neovládal.
A zisťujem že kniha je ešte poplatná aj na nete:
http://www.ok1cjb.cz/index.php?option=c ... cle&id=174

Po obrázkovej stránke som mal rád aj knihu od Pacáka praktická škola rádiotechniky, moc sa mi tam páčil obrázok kryštálky.( a veru ako nostalgiu na mladé časy si ju aj zhotovím)
Naposledy upravil(a) Time dne 31.05. 2013, 13:11, celkem upraveno 1 x.
K.Smolka
Příspěvky: 43
Registrován: 17.10. 2011, 11:57

Re: Krystalka

Příspěvek od K.Smolka » 31.05. 2013, 09:19

Ještě jeden tip pro zoufalce jako jsem já.
Ta zoufalost spočívá v tom, že dnes v paneláku nemám žádnou možnost natáhnout anténu, na které bych mohl zkoušet krystalky.
Používám asi 3,5m drát natažený v předsíni a výstup krystalky připojím na vstup tesláckého sledovače signálu. Sluchátka to ani ty nejcitlivější v žádném případě nerozezní, ale po připojení na sledovač tak můžu otestovat různé typy detektorů, odboček na cívkách Ge diody. Zjistil jsem tak, že mezi diodami i detektory jsou značné rozdíly, některé galenitové již prostě nevedou, žádný signál. Docela zajímavě se chová pyrit - funguje líp než některé galenity, zkoušel jsem také zoxidovanou měděnou destičku. Nejlepší výsledky jsem dosáhl s nějakými Ge diodami z NDR staré počítačové desky, lepší než 1NN... Zkoušel jsem diody se zlatým hrotem (OA07...) a nic! A jsou dobré, měřil jsem je. Si diody jsou taky dobré, ale nutně potřebují předpětí z baterie, jinak je ticho. A co ještě někdy zkusím tak usměrňovačky KY. (pořád se mi nechce věřit ,že to s nimi chodí).
A pokud budete vinout cívku, tak co nejvíce odboček. Nalezení správné odbočky má dost podstatný vliv na příjem.
Není to sice to pravé kouzlo poslechu krystalky, ale na ověření vlastností to vyhovuje , a můžeme si vyhrát s různými součástkami.
Nezkoušel někdo krystalku na dobrou rámovku v interiéru? Hrálo by to (V Praze)?
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Krystalka

Příspěvek od Time » 31.05. 2013, 12:38

Tiež som postihnutý Panelákovo-Faradayový neštastník a ešte na prízemí, ale nechcel som to vzdať, tak som zabojoval s bytovou správou, dohodol sa s montérom čo likvidoval starú TESU a antény aby mi ponechal AM bič s TATR 02-kou s bleskoistkou, keďže montoval digitálny systém, potom som uplatil montérov DIGI ktorí na objednávku ťahali vtedy káble a tiež som využil stavebné úpravy pred zateplením bytovky na rýchlu montáž uzemnenia.
dopadlo to takto:
1.Pre každý prípad uzemnenie - do pivnice na svorkovnicu a medeným káblom prierezu 2,5mm cez podlahu prevrtané do bytu na prízemí.
(obraz pred a po zateplení 70-kou polystyrénom - hore už 120mm-polystyrén)

2.Natiahnutý koax.kábel s dvojvodičom pre diaľkové zapínanie TESA vložiek - ukončenie káblu na streche

3.Komponenty k montáži na stožiar s využitím 3m anténneho biča pre AM. Len premýšľam či má význam pridať aj vložku VKV-OIRT. (vľavo na obrázku pri anténnom predzosilňovači ten je tiež OIRT).

No, predsa zbierku prijímačov a kryštálky treba nejako kŕmiť signálmi, takže pribudnú ešte 3 ks 8-násobné rozbočovače signálu a príslušné "účastnické šnúry" z výhybkami AM/FM. :)
Uživatelský avatar
mastervoice
Příspěvky: 57
Registrován: 29.09. 2012, 17:31
Bydliště: okr.Karviná

Re: Krystalka

Příspěvek od mastervoice » 31.05. 2013, 17:38

Venkovní anténa a její délka, výška nad terénem nebyla kritická, první krystalku jsem zdrátoval způsobem vrabčí hnízdo, germaniová dioda, SV cívka a otočný kondenzátor 500 pF ze slarého elektronkového rádia, telefonní sluchátko 50Ω, anténa měděný drát 2-3 m natažený v místnosti od lustru ke garnýži, uzemění na vodovod. Je to k neuvěřeni ale na první zapojení se tam něco rozehrálo, rádio Luxemborg nebo London, jeden už neví, je to přes 40 let zpět...
Uživatelský avatar
kimlo
Příspěvky: 46
Registrován: 24.10. 2011, 13:08
Bydliště: JN88US
Kontaktovat uživatele:

Re: Krystalka

Příspěvek od kimlo » 04.06. 2013, 13:58

Ja sa zujímam o DX a NDB príjem na AM, a keďže bývam tiež v paneláku, natiahnutie LW antény tu nepripadalo do úvahy. Donedávna som používal na streche namontovanú CB anténu boomerang, koaxiál vediem cez vetrací komín zo strechy priamo na 5. poschodie z 8. Toto leto som si však namontoval na strechu Miniwhip, mnohými odsudzovanú a zatracovanú anténu, ja však môžem potvrdiť že na nízke kmitočty až do cca 5MHz jeho príjem mnohokrát prevyšuje CB anténu, a cez zimné mrazivé večery som naň zachytil majáky nikoľko tisíc km vzdialené. Neviem aké by som mal výsledky na LW dôtovú anténu, ale myslím si že Miniwhip mi ju z veľkej časti nahradil. Na kryštálku som ju neskúšal, ale mohol by to niekto skúsiť a možno by mal zaujímavé výsledky.
JirkaK

Re: Krystalka

Příspěvek od JirkaK » 05.06. 2013, 07:13

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že krystalka hraje na Miniwhip také. Otázka jen je, nakolik je to potom ještě krystalka :-) Je samozřejmě potřeba vyřešit impedanční přizpůsobení koaxiálniho kabelu - opačně zapojený VF transformátor, stará účastnická šňůra k STA pro rozhlas, nebo použít nízkoimpedanční anténní vstup u krystalky.
Těžko říct, jestli hraje na MiW lépe nebo hůř, Topolná nebo Liblice hrají stále stejně dobře. Večerní příjem zahraničních stanic je ale odlišný - na MiW hrají často jiné stanice než na klasický drát.
Odpovědět