Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Vše okolo historických rádií
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 28.05. 2013, 13:06

ano, to je ono:-))
už jsem se o něm také dozvěděl a s těmito hodnotami se už dá ledacos podniknout včetně výstavby pořádné antény :-))

teď ještě natrefit na nepoškozený kus a dodat mu kvalitní nové elektronky a anténu a hra může začít :-))

takže výběr rádia máme dořešen, nyní se posuneme kousek dál - tedy k anténě, už jsem zde na první straně nějaké informace zahlédl, nicméně můžeme klidně pokračovat v diskuzi na toto zajímavé téma :-))

Je pro dálkový příjem na KV důležitá poloha - na kopci - pod kopcem ? nebo je to jedno ?

takže diskuze má body :
1/ rádio - výběr - dořešeno
2/ anténa - řešíme
3/poloha přijímače - řešíme

těším se na další příspěvky :-)
Uživatelský avatar
mastervoice
Příspěvky: 57
Registrován: 29.09. 2012, 17:31
Bydliště: okr.Karviná

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od mastervoice » 28.05. 2013, 13:31

Jak postavit anténu pro KV ? To je námět na 50 str. diplomku plnou vyšší matematiky, grafů, diagramů a příloh...krátké vlny se šíří přízemně i prostorově - odrazem od ionosférické vrstvy Heavisidea, obecně platí anténa co nejvýše a co nejdelší, typ L - se svodem do rádiopřijímače na jednom konci drátu, materiál vyhoví ocel pozink nebo měď aspoň Φ 3-4 mm, izolovaně ukotvená mezi dva pevné body, budovy apod. Délka antény by sice měla být v poměru k přijímané vlnové délce jenomže u krátkých vln jde o rozsak 16 - 150 m takže nějaký kompromis. Daleko od zdrojů rušení, jiskření (komunikace, dráha...).
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 953
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Jirka84835751 » 28.05. 2013, 20:30

Bod 2 je v příspěvcích,
bod 3: jedině v perfektní bastlírně, jinam nedoporučuji, jelikož přítomné ženy mají do takových prostor povolen přístup pouze bez hader,smetáků či vysavačů, na zádech nejlépe ruce
ad a: založené, či ještě lépe
ad b: svázané ,
aby nemohly provádět jakýkoliv úklid či přemísťování, byť jen drobků od právě donesené svačiny s kafem, podle jejich představ !!! Osobně mám v této místnosti výstražný nápis ve výši očí (aby nebyl jimi náhodou při zakopnutí přehlédnuv :D ) :

Máte-li dojem, že vidíte
..... "nepořádek",.....
nenechte se zmást!
Neboť se jedná pouze o
"systém uložení věcí",
který momentálně nechápete!

Proto nesahejte ani na drát na zem spadlý, zdánlivě zelenožlutý !!!

:lol:
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 30.05. 2013, 07:33

ano, souhlasím, téma ženy na pracovišti - to je taky na samostatné téma :-)) Já byl jako kluk radioamatér jen díky tomu, že můj otec, když viděl mou snaživou maminku, jak se snaží všechny součástky na mém stole v rámci jejího chápání pořádku naházet do jakéhosi igelitového pytle, tak rozhodl, že dokud neprohlásím, že jsem zesilovač nebo tuner dodělal, tak má maminka přístup do mého pokoje v rámci klidu v rodině zakázán :-))
Dodneška si na to s úsměvem a pochopením vzpomenu, když vidím reakce své ženy při vstupu do našeho " bunkru" :-))

Jinak je zde zmínka o délce a průřezu drátu pro venkovní drátovou anténu na KV - zdá se mi, že obecný požadavek na průřez 3 - 4 mm mědi je poněkud předimenzovaný ...... ale já jsem ještě takto dlouhou třeba 60 metrovou venkovní anténu neměl, takže co doporučují zkušení radiomatatéři a lapači vln ?
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Time » 30.05. 2013, 09:05

jirkati

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od jirkati » 30.05. 2013, 16:59

Když elektronky, tak něco pořádného. Třeba takový sovětský KROT-M má rozsahy celkem 1,5 - 24 MHz a umí přijímat CW, SSB i AM modulaci. Citlivost šedého provedení (určeno tehdy pro tajné služby) byla 0,3 uV. Když k tomu připojím dipól 2 x 19,6 m s dálkově ovládaným anténním členem na jeho svorkách, tak slyším i stanice, o kterých nemám na transceiveru YAESU FT-847 ani potuchy. Ovšem je pravda, že to rádio i se zdrojem váží v originálním stavu přes 60 kg.
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 30.05. 2013, 19:44

time píše:Špeciálne pre KV:
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/g5rv.htm
děkuji - tomu říkám anténa a návod - jsem nadšen :-))
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 30.05. 2013, 19:47

to jirkati - no jo no, ruské vojenské přijímače - vše OK,ta citlivost je taky úžasná - už jsem se na něho dokonce koukl na internetu:
http://www.radiomuseum.org/r/charkov_krot_m_kpot.html

ale pokud se na takovém přijímači cokoliv odporoučí, tak už to skutečně dá dohromady málokdo - nestačí jen technická znalost, ale k tomu ještě ta ruština :-))

..... to si spíše troufnu na německé rádio - i vzhledem k dosažitelnosti dílů a lamp :-))
K.Smolka
Příspěvky: 43
Registrován: 17.10. 2011, 11:57

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od K.Smolka » 31.05. 2013, 09:43

Pro Ivo
Ale to je omyl s tou neopravitelností.
Lampy jsou poměrně běžně sehnatelné - oktalové "rusoameriky" konstrukce přehlednější precizní, mnohem lepší než třeba v Blaníku, dokumentace detailní, podrobná, náhradní bloky dosažitelné. Problém by činilo jen kdyby někdo rozkuchal laděné obvody, sladění přijímače se třemi mf je dost náročné i pro zkušené. Ale celé je to děláno jako na kovárně, téměř nezničitelné.

Stává se dost často, že radioamatér - sběratel military techniky se až s opovržením dívá na běžné komerční stará rádia hlavně pro ten propastný rozdíl v preciznosti a přehlednosti provedení.
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 31.05. 2013, 11:01

no tak to je rozhodně zajímavý názor a ještě ke všemu podpořený dobrými argumenty. Začínám tušit, že to s tím poslechem pásma KV bude ještě zajímavé.

Jsem rád, že jsem založil toto vlákno :-))

Pomalu se to bude posouvat zcela jistě od nejlepších a nejcitlivějších civilních radiopřijímačů až k těm vojenským. Tak to bude ještě zajímavé, děkuji za tip a ostatní mají možnost vhodně doplnit i typy na ty vojenské přijímače. Pro mne začíná být už i hodnota selektivity pro pásmo KV - 20uV - neakceptovatelná, takže se stejně pomalinku sunu k lepší selektivitě :-)
Odpovědět