Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Vše okolo historických rádií
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 19.05. 2013, 16:21

JirkaK píše:Ano, R4 umí poslouchat i běžný AM signál, tedy i rozhlasové stanice. Záleží jen na volbě druhu provozu - vypnutý/zapnutý záznějový oscilátor. R4 mám doma na stole, ale Festival jsem jen prohlédl letmo v Kottkovi, takže těžko srovnávat.
R4 má lepší a přesnější stupnici, vyšší citlivost a mimo vysokoimpedančního anténního vstupu pro drátovku i konektor pro koaxiální kabel, což je dnes poměrně důležitá věc. Festival má podle Kottka jako jedno z mála rádií od Tesly laděný předzesilovač a trojitý laděný kondenzátor, takže na krátkých vlnách také nebude špatný. Obyčejná komerční rádia s jednoduchým vstupem většinou trpí na parazitní a zrcadlové příjmy.
Velkou výhodou u Festivalu bude větší rozsah - má dlouhé, střední a téměř celé krátké vlny, takže pro příjem rozhlasu bude asi vhodnější. R4 poslouchá jen od 1.5 do 12.5 MHz, tedy od horního konce středních vln po 25m pásmo. Pokud by jste chtěl v budoucnu zkusit poslouchat i amatérský a profesionální provoz, lze jednoduchý záznějový oscilátor na kmitočtu MF postavit jako externí modul bez zásahu do rádia. U Festivalu je také větší pravděpodobnost, že vás s tím doma nevystěhují do zapadlého koutu, vojenský vzhled R4 nemusí každému sednout.

Ano děkuji, to je přesně ta informace, kterou jsem potřeboval pro rozhodování :-)) skutečně svůj zájem o poslech KV mohu jakž takž civilněji zamaskovat hezkým starším rádiem, vojenský přijímač už v obyváku asi neobstojí :-) NAvíc jste mne potěšil informací, že pokud by mne to trošku více chytlo, lze ten záznějový oscilátor externě připojit i k tomu radiopřijímači.
Děkuji - Ivo :-)

P.S. tímto nechci tuto diskuzi ukončit, samozřejmě budu rád i za další příspěvky k tomuto zajímavému tématu - ono se o pomaličku nabalí :-))

takové malé vnadící info pro ostatní začínající lovce KV - Buenos Aires - Argentina - vysílá na KV s výkonem 600kW - to už musí být slyšet pěkně daleko i přes vodu :-))

P.P.S.Citaci výše uvádím záměrně pro přehlednost ve vlákně - jinak to v diskuzích moc nepodporuji
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Time » 19.05. 2013, 23:01

Tesla Festival má výhodu v širšom pásme krátkych vĺn, no s vf citlivosťou na krátkych vlnách je na tom biednejšie napriek tomu že používa vf predzosilňovač.

"Výrobce uvádí průměrnou citlivost 35 uV pro střední a dlouhé vlny, a 65 uV pro krátké vlny. Citlivost se velmi liší na jednotlivých krátkovlnných rozsazích. Na KV 4 jsem naměřil cca 12 uV, na KV 1 okolo 300 uV. Při poslechu na KV 1 doporučuji použít anténu s velkým ziskem nebo anténní předzesilovač."

http://www.volny.cz/pjenicek/radio/SBIRKY/festival.htm

Možno by stál za reč prijímač Tesla Kvinta (IRON-ing.Galoda)
Má síce KV pásmo od 5MHz do 23MHz ale k dobru je VF citlivosť a pásmove ladenie pre KV. A vzhľad tiež nie je na zahodenie.
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 21.05. 2013, 22:16

taky zajímavý rádio :-)) ale přeci jen se bude shánět obtížněji a ta hodnota 25uV na KV je ale spíše průměrná, ne ? Opravdu je tento přijímač lepší než ten Festival ? ... mám na mysli ten údaj 12uV pro rozsah KV4 u Festivalu. Nerozumím zcela přesně kvalitě ladění obou přístrojů, zeptám se tedy i na porovnání v tomto ohledu. Je velkou výhodou to pásmové ladění ? A mají ho oba nebo jen ten Iron Kvinto ?

Jinak mým cílem je získat nějaký přijímač s hodnotami pro KV - 5uV. To je i důvod, proč jsem založil toto vlákno :-)) Takže čekám i na další zkušenosti a názory. Děkuji všem předem - Ivo :-)
Uživatelský avatar
mastervoice
Příspěvky: 57
Registrován: 29.09. 2012, 17:31
Bydliště: okr.Karviná

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od mastervoice » 25.05. 2013, 19:04

Tesla Hloubětín 521A Populár, sériový výrobek střední třídy pro domácnost (1956-57) elektronkový, KV1 - 16 - 52m, 95 μV, KV2 - 53 - 154m, 70μV. Měl jsem a používal, zachytil amatérské pásmo 3.5 MHz a spoustu dalších exo stanic. Venkovní drátová anténa délky cca 25m a kvalitní uzemění na ocelovou rouru vodovodu (dnes bývají i plastové) nebo topení například. Vyráběl se rovněž s vestavěným gramofonem jako 1001A Dirigent. Ano, zmíněný Tesla Festival 721A měl výrazně lepší citlivost na KV a obsáhl pásmo občanských radiostanic CB 27 MHz - 11m.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Milan » 26.05. 2013, 12:37

Pro vážnější poslech na kv je vhodný v současné době jen nějaký starší vojenský přijímač. Nejlépe R250M2, pochopitelně to není výstavní kousek do obýváku, ale bohužel dobový líbivý západní přijímač s obdobnými parametry bude v současné době velice drahý. Dobrá značka byla RACAL nebo Hallicrafters . Další možnosti jsou třeba zde: www.rigpix.com .
Poslední uvedený Tesla Populár je nejméně vhodný, jelikož má směšovač a oscilátor v jedné lampě 6H31 a z toho plynou všechny známé nevýhody. To už bude lepší nějaký sovětský tranzistorák třeba VEF206,RIGA,SELENA.
Přijímače lampové spotřební Tesla Festival nebo třeba Telefunken 166WK by se musely pro vážnější použití patřičně zrenovovat, což by znamenalo je historicky znehodnotit a stejně to nebude nikdy ono.
Je tedy nutné zvážit co od takového příjmu vlastně vůbec chci. Nejlépe asi bude pořídit si jakékoliv staré rádio s patřičným rozsahem (když už v tom má být ta nostalgie s magickým okem), poslouchat na něm třeba půl roku a pak si říci OK stačilo mi to ( 90% případů) nebo si poté pořídit něco lepšího, něco co už vím jaké by mělo mít pro mě parametry. Protože každému vyhovuje něco trošku jiného.
Uživatelský avatar
mastervoice
Příspěvky: 57
Registrován: 29.09. 2012, 17:31
Bydliště: okr.Karviná

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od mastervoice » 26.05. 2013, 13:42

Při vyšších nárocích na příjem KV Grundig satellit professional, několik alternativ
http://www.vintage-audio.com.ua/en/cat/237.htm
nebo levnější bateriový Yacht Boy
jjarda
Příspěvky: 85
Registrován: 23.10. 2011, 16:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od jjarda » 26.05. 2013, 18:53

S nelze než plně souhlasit..až na ty ceny..holt každá sranda něco stojí..
JirkaK

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od JirkaK » 26.05. 2013, 20:34

Výše bylo zmíněno použití sovětských tranzistorových přijímačů. Jediné rádio, které má celé pásmo 1.6 - 5.5 MHz je VEF 206. Bohužel se jedná o poměrně jednoduché rádio a nejvíc trpí na parazitní příjmy. Venkovní anténa o délce 10m a víc ho prakticky odrovná. Výrazně lepší je řada Selena / Okean, ta má trojitý ladicí kondenzátor a laděný předzesilovač. Bohužel má zase jen základní krátkovlnná pásma. Jako nejlepší se mi zdá Riga 103, ta má i pásma 75 a 60m, má možnost zůžení MF pásma a vypnutí feritové antény. Po doplnění externí digitální stupnicí (stavebnice od OK2BF, mimochodem velmi povedená konstrukce, můžu jen doporučit) se z Rigy stalo velmi slušné rádio. Všechna tato rádia mají jednu velkou výhodu - dají se ještě s trochou štěstí sehnat levně nebo i zadarmo jako vyřazené překážející kusy.
Z moderních rádií je také pár doporučitelných typů, bohužel ty nejlepší se prodávají velmi málo a jejich výroba skončila. Z přenosných třeba Sangeany ATS 909 nebo 606, Etón E5. Případně starší Sangean / Olympia ATS 803, ale ta se při použití venkovní antény neobejde bez preselektoru. Mezi náročnými posluchači jsou velmi oblíbená rádia Icom R75 a AOR 7030, ale to už se dostáváme do pěticiferné cenové kategorie.....
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Ivo » 28.05. 2013, 08:35

zdravím všechny - děkuji za názory.

Nejblíže k mé představě je názor Milana - cituji:
Nejlépe asi bude pořídit si jakékoliv staré rádio s patřičným rozsahem (když už v tom má být ta nostalgie s magickým okem), poslouchat na něm třeba půl roku a pak si říci OK stačilo mi to ( 90% případů) nebo si poté pořídit něco lepšího, něco co už vím jaké by mělo mít pro mě parametry.

To je cesta , kterou půjdu, protože to magické oko a pohoda u rádia u poslechu KV je to, co se mi líbí a pak uvidíme :-))
Tranzistorové rádio nebo vojenský přijímač je už jiná skupina, ta mne v současnosti nezajímá, ale nikdy neříkám nikdy :-))
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Dálkový příjem na KV - které staré rádio doporučíte ?

Příspěvek od Time » 28.05. 2013, 10:11

Pokiaľ ide o príjem na krátkych vlnách kde je kladený dôraz na citlivosť VF
vyhovuje niekdajší najlepší model Stradivari 3 vyrábaný pre RVHP.
citlivosť:
KV 1 10uV
KV 2 10uV
KV 3 15uV

SV 10uV
DV 10uV
VKV 3uV (OIRT)
Práve teraz je v ponuke na Aukre za primeranú cenu keďže je v excelentnom stave.
http://aukro.cz/radio-stradivari-3-top- ... 91160.html

(na Ebay.de za takýto stav je cena ponúkaná od 100 EURO a väčšinou sa vydraží k 200,-EURO.)

gallery/image_page.php?album_id=11&image_id=23
gallery/image_page.php?album_id=11&image_id=24
Naposledy upravil(a) Time dne 23.09. 2013, 21:09, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět