Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Milan155
Příspěvky: 444
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Příspěvek od Milan155 » 20.07. 2022, 22:08

Dávám dohromady jeden Kongres v horším stavu . Na vstupu (směšovač+oscilátor) je nahrazena původní ECH21
eletronkou ECH81 bez jakýchkoliv jiných úprav zapojení . Mám očekávat problémy se slaďováním popř. s funkcí ? Mohu tu ECH81 i s paticí sice nahradit původní elektronkou, ale rád bych to zachoval jako doklad umu
našich předchůdců . Podle stavu povrchu plíšku, na kterém je náhrada upevněna , a stavu šroubků , to bylo provedeno hodně dávno - tak před 40 -50 lety .
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 297
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Příspěvek od Jardak » 20.07. 2022, 22:42

Podle mě to bude normálně fungovat.
Kdysi dávno v mých začátcích jsem do Tesly Symfonic místo ECH21 kterou jsem v té době neměl osadil EF22 kterou jsem nahradil heptodovou část a jako triodu oscilátoru jsem použil 1/2 tuším ECC82, kterou jsem osadil do volného otvoru na elyt - ten už tam byl dvojitej.
Kupodivu to hrálo dost obstojně.
Milan155
Příspěvky: 444
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Příspěvek od Milan155 » 02.08. 2022, 05:49

Tak jsem to dostal konečně do stavu schopného oživení . Není to bohužel náhrada bezproblémová. Elektronku ECH81 jsem předem změřil, obě části mají více než 90 procent . Na všech rozsazích se to chová normálně s výjimkou KV1 ( cca 15 až 22 MHz) . Tam se při ladění směrem k vyšším frekvencím asi kolem 19 MHz celý oscilátor parazitně rozkmitá , ladím-li zpět , někde u 17 MHz parazitní oscilace ustanou ( za zvukového doprovodu v nf) . Parazitní kmity jsou pulzy s obálkou , uvnitř které kmitá oscilátor na správném kmitočtu,
a mají frekvenci kolem 100 kHz jen malinko se měnící s otáčením lad. kondu. Prostě perfektní "superreakce" .

Příčinou je patrně příliš velké zesílení triodové části a velká kladná zpětná vazba . Zkoušel jsem bez výsledku ¨
elektronku odstínit , přidat blokování ( vf vlastně v napájení triody ani blokováno není, až ve zdroji je elyt),
malý odpor sériově do g1. Pomohlo až zvýšení odporu v anodě triody z 20k na 39k - tím spadlo napětí a proud
a zesílení se zmenšilo . Je to podobné v Klasiku , tam je cca 40 k. Ovšem zmenšilo se zase napětí oscilátoru a malinko se o cca 300 kHz max. možný kmitočet oscilátoru. Do oscilátorové cívky se mi šahat nechtělo.
Peca
Příspěvky: 125
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Příspěvek od Peca » 02.08. 2022, 17:14

To samé mi dělal kongres i s ECH21. Nevyřešil jsem to.
Uživatelský avatar
mastervoice
Příspěvky: 56
Registrován: 29.09. 2012, 17:31
Bydliště: okr.Karviná

Re: Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Příspěvek od mastervoice » 03.08. 2022, 14:13

Jardak píše:
20.07. 2022, 22:42
Podle mě to bude normálně fungovat.
Kdysi dávno v mých začátcích jsem do Tesly Symfonic místo ECH21 kterou jsem v té době neměl osadil EF22 kterou jsem nahradil heptodovou část a jako triodu oscilátoru jsem použil 1/2 tuším ECC82, kterou jsem osadil do volného otvoru na elyt - ten už tam byl dvojitej.
Kupodivu to hrálo dost obstojně.
revoluční řešení co by mě asi nenapadlo...jsem rád že se někdo věnuje lampám
tedy, spisovně řečeno elektronkám
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 297
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Příspěvek od Jardak » 04.08. 2022, 10:21

Tak mě to taky nenapadlo.....
Nápad pochází z takovýho toho sešitu náhradní elektronky. Dnes v době internetu člověk sežene všechno, ale tenkrát se dělalo z toho co bylo, historickou hodnotu to nemělo žádnou, tak se improvizovalo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Příspěvek od Milan » 05.08. 2022, 13:40

Při této náhradě je potřeba zkontrolovat napětí oscilátoru, jestli alespoň hrubě sedí s konstrukčním katalogem. (8,5 Vef) Andodové napětí triodové části 80-100V, zařadit tlumící odpor 100-150 Ohmů do g1 v sérii s vazebním kondenzátorem a snížit svodový odpor na 32k. Pokud je na nějakém rozsahu vyšší napětí pak také lze místo odmotávání zpětnovazbebních závitů připojit paralelně k tomuto vinutí tlumící odpor vhodné velikosti. Sladění je nutné.
http://radiojournal.cz/katalog/kkec-ecl.pdf
kedar
Příspěvky: 7
Registrován: 20.12. 2016, 17:54

Re: Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Příspěvek od kedar » 11.02. 2023, 23:43

Peca píše:
02.08. 2022, 17:14
To samé mi dělal kongres i s ECH21. Nevyřešil jsem to.

Zdravím všechny, po delší době zde - totiž řešil jsem zrovna tyhle oscilace a z nouze došlo i na hledání, jestli se s tím už někdo někde nesetkal. A vida, přesně.
Projevilo se to u kusu, který to dřív nedělal a příčinou bylo víc faktorů zároveň. Hlavně to, že jsem ho musel zas vylepšovat a vrtat se v něm...
Po vytrvalém zkoušení všeho možného nakonec měla zásadní vliv výměna C36 1nF z anody oscilátoru. Na rozdíl od jiných svitků, obvykle měněných radši i preventivně, tento byl ještě původní. Rozkmitávání se tím přesunulo z poloviny rozsahu KV1 až na jeho nejvyšší konec. Úplně pak přestalo po osazení původní ECH21 Tesla (1948) místo jedné Tungsram, co tam byla po dobu opravy. Ale ani když jsem ji zkusil znova, už to nenasazovalo pokaždé.
Vliv má totiž i napájecí napětí, co nám dost kolísá a díky dalším souvislostem je za tlumivkou klidně i přes 280V. Což ovšem nesmí být důvod, aby rádio jakkoliv stávkovalo. Často se nepouští, tak aspoň ať je lepší výkon a trochu vidět oko, než přepínat na 240 V ;)
Příčina byla tedy zjištěna, jinak se to dařilo zkušebně potlačit i zmenšením kapacity C27 na 100 pF (podle schématu 200 pF, osazený je slídový 160 pF), při jeho zvětšení naopak kmitá ještě ochotněji (přitom u Klasika zde vyhovuje 1 nF).
Podobně by zřejmě fungovalo i výše doporučené zmenšení svodového odporu 50k. Nic z toho ale už nebylo nutné.

Tímto je dokončen maraton oprav a údržby 2x Klasik (skoro 2,5) + 1x Kongres. Docela výživné. Dělám to pro zábavu a svoje potěšení, ale třeba se povede založit zvlášť téma a podělit se jednou i o nějaké další postřehy, navíc porovnat se zkušenostmi vás, co jste si s těmito modely taky užili. Až bude čas, no zas dokud si něco pamatuju.
Radek
Peca
Příspěvky: 125
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla Kongres - náhrada ECH21 elektronkou ECH81

Příspěvek od Peca » 12.02. 2023, 13:39

Takže zřejmě příliš silná zpětná vazba v oscilátoru a příliš dobrá elektronka. Tungsramácké lampy mají větší strmost než teslácké, hlavně u EF22 je to hodně citelné. Já jsem ten C36 ale měnil a ECH jsem tuším taky zkoušel různé. Možná by pomohlo dát do série s C36 malou tlumivku, aby se na horním konci KV vazba zeslabila.

S kongresem jsem si hodně užil, hoří v tom přepínač P4, špatně se dostává na elyty okolo síťového trafa, samotné trafo jsem měl taky načaté s moc velkým klidovým odběrem, ale ne tak moc, aby hned hořelo. Na druhou stranu, dobře se slaďuje a má pěkný zvuk.
Odpovědět