elektronky EL84 - pár

Inzeráty o koupi
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: elektronky EL84 - pár

Příspěvek od Milan » 27.09. 2013, 09:13

To že někdo prodává pár elektronek, neznamená, že byly spárovány :) (navíc ty lampy na aukru jsou každá z jiné série, ale mohlo se to stát, nevím, asi by bylo vhodné se zeptat prodejce).
Pro párování u firem které dodávají elektronky pro hifisty se používají jiné měřiče, než je primitivní zkoušeč BM215, ale neříkám, že v mnoha případech nestačí, sám jej používám na hrubé třídění.
Lampy nejsou germaniové tranzistory, takže jejich parametry se skladováním nemění. Avšak dochází v nich ke zhoršení vakua, u přijímacích elektronek to nemá moc cenu řešit, avašk vadí to u koncových pro nf aplikace(typicky AD1 od Telefunken, RE604,4654...) a dále pro koncové stupně amatérských vysílačů(RE400F,LS50,RL12P35..). Takové elektronky se bezpodmínečně musí nechat zahořet ! V praxi stačí je nechat žhavit dva dny bez připojeného anodového napětí a pak anodové napětí postupně zvyšovat.
Řešit co dám za lampy do rádia od soudruhů z NDR asi nemá moc velký smysl, JJ se vyrábí na Slovensku, není to čína.
To se pozná u zesilovačů ke kterým jsou připojené reprosoustavy za cenu někdy několikrát převyšující průměrný plat, o vhodné poslechové místnosti ani nemluvím.To už je však záležitost Hi-Fi, kde je to z části o alchymii a z části také o reklamě a možná, že i trochu snobectví( viz. třeba cena RE604,AD1 Telefunken na e-bay).
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: elektronky EL84 - pár

Příspěvek od Ivo » 27.09. 2013, 10:43

pánové moc děkuji za dopňující informace, jen pro pochopení - po cca 30 letech se pomalinku okruhen vracím ke své lásce z dětství - k radiotechnice, a proto možná nejsem schopen okamžitě v prvním příspěvku přesně popsat, co mne zajímá. A pokud je mezi nimi dokonce měsíční rozptyl, tak se může stát , že jsem si mezitím i něco zajímavého a odbornějšího přečetl ...pak se může stát, že zpřesňuji i text, který může být zavádějící :-))

Nicméně vidím zde snahu pomoci a za tu vám všem moc děkuji - zima se blíží a tam se jako opravář amatér zcela jistě už realizovat budu :-))

prima den všem Ivo :-)
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: elektronky EL84 - pár

Příspěvek od Time » 27.09. 2013, 11:19

to Ivo: Ty EL84 s označením JJ jsou údajně čínské a tuším, že do zesilovačů je hodně lidí pohanilo .... proto se jim raději vyhnu.

No, nedalo mi to tak som sa poobzeral po tejto firme na nete:

http://www.e-kysuce.sk/index2.php?optio ... p=1&page=0
http://firmy.etrend.sk/firmy-nefinancny ... ronky.html
http://firmy.etrend.sk/databaza-firiem/ ... 86294.html
http://www.elektronky.sk/index.php/elek ... elektronky
http://www.jj-electronic.sk/sk/pdf/JJ322.pdf

Nekde som čítal celý článok o nich, teraz to nie a nie nájsť, kde sa písalo že pre tento zámer zháňali a odkupovali linky a stroje (a všetko čo sa ešte dalo a čo súviselo z výrobou elektrónok) ktoré mali byť vyradené a odvezené do šrotu, keďže n.p. Tesla sa rozpadal. takto sa to vlastne zachránilo. A vyzerá to že si nevedú špatne. recenzie na zahraničných odborných veboch o elektrónkach JJ sú lepšie hodnotené ako ruské Svetlana. Až na ceny, sú pre hudobníkov, nie pre nás :(

To Ivo: Přeci jen stárnutí materiálu a podmínky skladování plus jakási tolerance při výrobě a po 20 letech může být při měření nepoužité elektronky výsledek úplně jiný.

Takýto výber je poplatný skôr pre audiofilské zosilňovače a zosilňovače pre veľmi náročných hudobníkov ktorí tomu neodpustia ani najmenší chlp.
Čo sa týka rádioprijímačov, napr. Stradivari 3 ( nazbieral som ich sedem kusov modern aj klasik prevedenie v rôznom stave) som skúšal v nf konci nezmerané elektrónky Tesla, RFT, aj ruské náhrady 6P14P nové aj použité neznámeho data a nejaký rozdiel som nebadal.. Zrejme sú tam predpokladané rezervy zo strany výrobcu, to by bolo nemysliteľné aby pri vtedajšej poruche aby opravovňa účtovala súčasnú výmenu obidvoch EL 84.
Podľa môjho názoru, ani staré elektrónky ak boli primerane skladované tak by nemali meniť v zásade svoje parametre.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: elektronky EL84 - pár

Příspěvek od Heptoda » 27.09. 2013, 11:41

Znovu jsem pročetl celé vlákno , a docházím opět k závěru , že lampy jsou do radia Stradivari. je to tak stále ?
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: elektronky EL84 - pár

Příspěvek od Ivo » 27.09. 2013, 18:11

ano, je to správně, proto jsem rád za všechny zde uváděné informace. Díky všem :-)
Sendy

Re: elektronky EL84 - pár

Příspěvek od Sendy » 27.09. 2013, 20:38

Jestli má Stradivari 3 stejné zapojení konc. zesilovače jako Stradivari, pak to s tím párováním není moc horké, jsou tam katodové odpory pro každou elku zvlášť.
KarelSmolka

Re: elektronky EL84 - pár

Příspěvek od KarelSmolka » 28.09. 2013, 19:18

Pro Iva !!!
Pár informaci by neuskodilo.
Pokud je to do stradivari, vhodne jsou RFT samozrejme.
Tesla TO NEBYLY SMEJDY !!! da se rict ze nejlepsi ze soc. bloku. Dodnes si jich ceni i na zapade! Pokud chcete kvalitu sezente stare Tesla.
JJ neni cina ! Jsou to pomerne dobre lampy, firma je na Slovensku, obnovila vyrobu lamp, hlavne pro hifi aplikace. Jsou bezne dostupne a lepsi nez nabizene ciny.
Rusove nedelaly EL84 ale velmi podobny ekvivalent s jejich ruskym znacenim a trochu jinym zapojenim patice. Tim se nezabyvejte ted. Jedine jestli v ramci novovyroby pro hifi nezacaly to vyrabet pod timto znacenim (firmy Sovtek, Svetlana...)
Hodne zdaru.
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: elektronky EL84 - pár

Příspěvek od Ivo » 28.09. 2013, 20:20

pane Smolka děkuji i za Vaše informace, v podstatě se shodneme, Tesly jsem nehanil a JJ jsem měl mylnou info že jsou to Číny ...
přesně jsem napsal toto:

jsem šťastný majitel RFT Stradivari 3 - tedy do tohoto nádherného rádia :-)) Na značce záleží - potřebuji originál RFT popř.ruské ekvivalentní , nevím jestli je vyráběla Tesla - asi ano - tak tu beru taky, ale ostatní značky mě zatím nezajímají ...nemají údajně kvalitu srovnatelnou s těmi německými a ruskými...

a k těm ruským EL84 - už mám info od jednoho radioamatéra - jsou to ruské elektronky s označením 6P14P a jsou údajně kvalitní náhradou EL84. Píšu to sem i pro ostatní "neznalé" , kteří budou hledat i tuto informaci.

zdravím Ivo :-)
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: elektronky EL84 - pár

Příspěvek od Milan » 28.09. 2013, 20:33

6P14P je přímý ekvivalent EL84, lze tedy použít bez úprav. Pak je jakostnější 6P14P-ev. Nyní Sovtek vyrábí EL84, avšak systém je na pohled stejný jako u 6P14P :)
A kdysi vyšel v AR článek - pozor na EL84 od fa. Tungsram, tam byla nějaká mřížka připojena na dva kolíky, ten druhý kolík je však označen jako vnitřní spoj, takže ten by se neměl používat jako pájecí očko. Nevím jestli to někdy někomu způsobilo problémy ? Číslo AR si bohužel nepamatuji...
Odpovědět